Wiadomości z Rudy Śląskiej

Nastąpi zmiana zasad płatności za odbiór odpadów komunalnych [NIEZAMIESZKAŁE, MIESZANE]

 • Dodano: 2022-05-20 08:30, aktualizacja: 2022-05-20 13:05

Od 1 lipca w  Rudzie Śląskiej zmienią się zasady płatności za odbiór odpadów komunalnych z nieruchomości niezamieszkałych oraz mieszanych, znajdujących się w gminnym systemie odpadów. Dotyczy to przedsiębiorców oraz instytucji, które swoją płatność realizują od pojemnika lub od worka. Powodem zmian jest kolejna nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Wprowadza ona obowiązek przeliczania stawek za pojemniki i worki od liczby wywozów wynikających z przyjętych harmonogramów. To spowoduje wzrost opłaty. Nie zmienią się natomiast same stawki za pojemniki, a za worki będą nawet obniżone.

Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

- To już kolejna w ostatnich latach nowelizacja tej jednej z najważniejszych dla samorządu ustaw. Tym razem najważniejszą dla nas zmianą jest modyfikacja sposobu wyliczenia opłaty za odbiór odpadów komunalnych z nieruchomości niezamieszkałych. Wszystko przez wprowadzenie nowych zapisów, dotyczących „zadeklarowanej liczby pojemników i worków”. Według nowego brzmienia ustawy, teraz oznacza to liczbę pojemników pomnożoną przez liczbę ich odbiorów, wynikających z harmonogramu odpadów – tłumaczy wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Zmiana ta wpłynie w istotny sposób na wszystkich tych, którzy rozliczają się za odbiór odpadów komunalnych od pojemników i worków.

- Dotyczy to tak naprawdę przedsiębiorców, instytucji publicznych i innych tego typu podmiotów - wskazuje Katarzyna Kuberek, naczelnik Wydziału Gospodarki Odpadami.

I tak w przypadku odbioru odpadów zmieszanych stawkę za jeden pojemnik lub worek pomnożyć należy razy 2,2 - tyle bowiem średnio w miesiącu jest odbiorów tych odpadów w roku. W przypadku pojemników i worków na bio współczynnik wywozu wyniesie 1,7. Natomiast dla odpadów segregowanych nie zmieni się nic, gdyż są one odbierane raz w miesiącu, a to oznacza, że współczynnik, przez który będzie mnożona liczba worków lub pojemników, wyniesie 1. Stosowne uchwały, dostosowujące obowiązujące w mieście przepisy do zapisów znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, przyjęła na dzisiejszej sesji rudzka Rada Miasta.

Przyjęta uchwała jednocześnie „zamraża” same stawki za pojemniki, będą one na takim samym poziomie jak dotychczas. W przypadku pojemnika 120 l jest to kwota 5,90 zł. Dla porównania maksymalna kwota dla pojemnika o takiej pojemności, która określona została w znowelizowanej ustawie wynosi 26,81 zł. Dodatkowo obniżone zostały stawki za worki. W przypadku worka o pojemności 80 l z 11,30 zł na 3,90 zł, natomiast dla worka o pojemności 120 l stawka zmniejszona została z 17 zł na 5,90 zł.

Zmiana wzoru deklaracji

Wraz ze zmianą zasad płatności za odbiór odpadów komunalnych z nieruchomości niezamieszkałych oraz mieszanych zmienia się także wzór deklaracji śmieciowej. Oznacza to, że wszyscy właściciele nieruchomości objętych nowymi przepisami będą musieli do 10 sierpnia złożyć nową deklarację.

W 2021 r. w  Rudzie Śląskiej zebrano ponad 66,1 tys. ton odpadów. Największą ich część, bo 33,2 tys. ton, stanowiły odpady zmieszane, ponad 8,5 tys. ton to biomasa, a ponad 7,6 tys. ton to gruz. Poza tym zebrano 5,7 tys. ton odpadów wielkogabarytowych oraz 2,2 tys. ton popiołu. W puli odpadów, które zebrano w mieście w 2021 r., znalazło się też ponad 2,6 tys. ton szkła, 2,9 tys. ton plastiku oraz 2,4 tys. ton papieru i tektury.

Komentarze (5)    dodaj »

 • jorg

  5.90 zł za pojemnik to chyba jakieś jaja. Ja za ten sam pojemnik z 4 osobową rodziną płacę 120 zł.

 • Ernest_Vitczok

  Absurd goni absurd. Zastanawia mnie ciągle, dlaczego dwa razy muszę płacić za śmieci!? Raz w mieszkaniu, drugi na działce (z której śmieci i tak lądują w śmietniku przydomowym!). Bareja by tego nie wymyślił. Do tego za te niecałe pół roku na działce, kasują potrójnie!

 • Ja

  Po pierwsze tak wymyślił ustawodawca, a po drugie nie płacisz 2x za śmieci tylko płacisz osobno za śmieci z ogródka i osobno za śmieci z domu. Posiadając ogródek wytwarzasz więcej śmieci niż ten co go nie ma. Masz biomasę, masz pozostałości po grilach i piknikach, masz elementy po naprawach płotu czy altanki. Tak więc przepisy są słuszne. Nie możesz płacić tyle samo co ten bez ogródka podrzucając śmieci na osiedlowe kubły bo wytwarzasz ich więcej.

 • LL

  Każdy robi kopiuj, wklej tej samej informacji, a ludzie wciąż nie wiedzą ile będą płacić...Jeśli ktoś ma podpisaną umowę z firmą odbierającą odpady, to w/w firma obciąży wyższą fakturą?Same "DOBRE ZMIANY" w kraju :(

 • Zonk

  Czytanie ze zrozumieniem się kłania. Skoro firma ma podpisaną umowę z firmą to przecież nie jest w miejskim systemie gospodarowania odpadami i tym samym nowa uchwała go nie obowiązuje.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również