Wiadomości z Rudy Śląskiej

Niedzielski: wprowadzenie większych obostrzeń to na razie sytuacje hipotetyczna

  • Dodano: 2021-03-19 06:15, aktualizacja: 2021-03-19 08:06

Wprowadzenie jeszcze większych obostrzeń, jeśli liczba zakażeń wciąż będzie rosła - to na razie sytuacja hipotetyczna. Jeszcze nie zaczęły obowiązywać ogłoszone w środę obostrzenia, więc trudno mówić o braku ich skuteczności - powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia na antenie Polsat News pytany był o wprowadzenie kolejnych obostrzeń, jeśli liczba zakażeń nadal będzie rosła.

Będziemy poszukiwali większego stopnia obostrzeń, ale na razie jest to sytuacja hipotetyczna. Na razie jeszcze te obostrzenia, o których mówiłem wczoraj, nie zaczęły obowiązywać, więc trudno mówić o braku ich skuteczności - oświadczył minister Niedzielski.

Zwrócił uwagę, że sytuacja w woj. warmińsko-mazurskim ustabilizowała się

"Doświadczenie z ostatnich dwóch tygodni uczy, że w woj. warmińsko-mazurskim te obostrzenia zadziałały bardzo skutecznie, bo w tej chwili wzrost zakażeń został praktycznie wygaszony. Dzisiaj, najnowsze dane pokazują, że jest raptem 1 proc. wzrostu liczby zachorowań, więc po pierwsze - obostrzenia działają, a po drugie - dajmy szansę, żeby zadziałały, ale będą obowiązywały od soboty" - zaznaczył szef resortu zdrowia.

Pytany, czy skutki, które niesie ze sobą lockdown są o wiele gorsze, niż ewentualne korzyści, Niedzielski przyznał, że wprowadzanie większych obostrzeń to zawsze bardzo trudne decyzje, które pociągają za sobą duże koszty.

Nie będę z tym dyskutował. Natomiast korzyści w postaci ludzkiego zdrowia publicznego są nie do przewartościowania, więc nie można traktować tego, jako działanie nadmiarowe - wyjaśnił minister.

Wyraził nadzieję, że lockdown nie przyczyni się do wychowania pokolenia analfabetów. Wspomniał, że konkretne kroki na tym polu wprowadza minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Odnosząc się do pytania o tzw. "dług zdrowotny" w porównaniu ze Szwecją, zwrócił uwagę, że "inaczej wygląda średni poziom zdrowotności w Szwecji, a inaczej w Polsce".

Oczywiście, okres lockdownu odbija się na ograniczeniu dostępności do opieki zdrowotnej. Stąd decyzje, które podejmowaliśmy w styczniu - jak nie tylko otwarcie gospodarki - ale jak najszybsze odmrażanie działania systemu opieki zdrowotnej. Przez półtora miesiąca przywróciliśmy diagnostykę na dużą skalę, przedstawiliśmy kilka rozwiązań w postaci Krajowej Sieci Kardiologicznej, rozwoju Krajowej Sieci Onkologicznej - przypomniał Niedzielski.

Zapowiedział, że "jak tylko odpuści trzecia fala pandemii, powrócimy do bardzo dynamicznego procesu odmrażania". 

Komentarze (2)    dodaj »

  • Jano

    Za wszystko odpowiedzą przed sądem

  • Leszek

    Nie rozumiem, jak można w kółko powielać jeden i ten sam bełkot. Te ich restrykcje tak samo zadziałają, jak wszystkie inne wprowadzone do tej pory, czyli wcale. Wszystkie te zabiegi i działania mijają się z celem i można je bardzo łatwo podważyć z naukowego punktu widzenia. Rządowi specjaliści, minister zdrowia z doktoratem z ekonomii... a reszta z nich to nawiedzone szarlatany z demencją starczą, typu Horban.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również