Wiadomości z Rudy Śląskiej

Nowy budynek Szkoły Podstawowej nr 17 gotowy i wyposażony [ZDJĘCIA]

 • Dodano: 2024-04-12 12:30

Złożony został już wniosek o wydanie pozwolenia na użytkowanie nowego budynku Szkoły Podstawowej nr 17 przy ul. Szkolnej w Rudzie Śląskiej - Bielszowicach. Pierwszy dzwonek ma tam zabrzmieć 1 września!

Upragniona budowa nowej siedziby SP 17

Dzisiaj 12 kwietnia w Bielszowicach przed nowym budynkiem Szkoły Podstawowej nr 17 odbyła się konferencja prasowa z udziałem prezydenta Rudy Śląskiej - Michałem Pierończykiem, wiceprezydent Anną Krzysteczko, naczelnikiem Wydziału Inwestycji - Piotrem Janikiem, oraz dyrektor SP 17 - Agatą Ociepką. 

Realizację tej niezwykle ważnej inwestycji utrudniało nam wiele problemów, ale doprowadziliśmy ją do końca i w kolejnym roku szkolnym uczniowie będą korzystać z nowoczesnej placówki - mówił prezydent Michał Pierończyk. - Warto inwestować w edukację, bo dzieci będą tworzyć przyszłość naszego miasta - dodał.

Temat budowy nowej siedziby na dobre w przestrzeni publicznej pojawił się wiosną 2018 r. Budynek ten przez lata eksploatacji górniczej został tak zniszczony, że w grę wchodził jedynie kapitalny remont obiektu, albo budowa nowej szkoły. Ostatecznie miasto zdecydowało się na to drugie rozwiązanie.

W połowie listopada 2021 roku władze miasta przekazały wykonawcy plac budowy nowej siedziby szkoły. Powstała ona na terenie znajdującym się przy obecnych zabudowaniach, z których uczniowie korzystać będą do czasu zrealizowania inwestycji. Po przeprowadzce dzieci do nowej lokalizacji we wrześniu br. stary budynek ma zostać wyburzony, a w jego miejscu powstać mają boiska szkolne. Urzędnicy przewidują, że stary budynek zostanie wyburzony do końca tego roku.

- Już na etapie koncepcji rozwiązania architektoniczne budowanej szkoły, konsultowane były zarówno z rodzicami, jak i pracownikami - podkreślała wiceprezydent Anna Krzysteczko, odpowiedzialna za oświatę w mieście.

Nowy budynek Szkoły Podstawowej nr 17 gotowy

Powierzchnia użytkowa nowej szkoły wynosi 2900 m². W głównym, dwukondygnacyjnym budynku nowego gmachu znajduje się m.in. aula, biblioteka, stołówka, świetlica oraz pomieszczenia administracyjne, gospodarcze i techniczne. Od części centralnej odchodzą pozostałe strefy organizacyjne - istniejąca już wcześniej sala gimnastyczna, klasy 4-8, klasy 1-3 i przedszkole. Te są jednokondygnacyjne. Dzięki oddzielnym wejściom każda ze stref będzie działać niezależnie. W części przedszkolnej będą 4 sale dla przedszkolaków, natomiast w części szkolnej 20 sal lekcyjnych dla uczniów klas 1-8.

Każda klasa ma swój indywidualny dziedziniec. 

- Zastosowanie takiego rozwiązania pozwoli na zrównoważone oświetlenie sal lekcyjnych naturalnym światłem przez cały dzień. Umożliwi to także prowadzenie części zajęć na zewnątrz. Dodatkowo uczniowie będą mogli kreować przestrzeń wewnętrznych ogródków - wylicza Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji UM.

Szkody górnicze utrudniały budowę nowej siedziby szkoły

Na początku 2022 roku miasto wstrzymało prace na budowie nowej siedziby szkoły. Jak informowała wówczas prezydent Grażyna Dziedzic, było to konieczne ze względu na ujawnione wpływy eksploatacji górniczej, prowadzonej bezpośrednio pod terenem budowy.

Jak się okazało, fundamenty szkoły uległy uszkodzeniu spowodowanym szkodami górniczymi. Jednak miasto Ruda Śląska, wykonawca robót firma REMAR oraz Polska Grupa Górnicza zawarły trójstronną ugodę, która dotyczyła naprawy szkód wywołanych eksploatacją górniczą na nowopowstałym obiekcie. Wówczas PGG zobowiązała się pokryć wszelkie koszty naprawy, które z przyczyn technicznych i ze względu na skalę zniszczeń wymagały przeprojektowania fundamentów wszystkich segmentów szkoły. Na szczęście prace na budowie nowej siedziby szkoły wznowiono. 

Później jeszcze kilkukrotnie szkody górnicze negatywnie wpływały na postęp prac na budowie nowej siedziby szkoły. 

- Terminy robót były wstrzymywane z uwagi na to, że teren pod szkołą z powodu szkód górniczych się odkształcał, opadał, więc trzeba było zastosować dodatkowe rozwiązania techniczne, oraz przeprojektować niektóre elementy szkoły. Te dodatkowe wyzwania niestety wydłużały czas budowy - mówił Michał Pierończyk

Koszt robót budowlanych to ponad 35 mln zł

Kwota ta nie obejmuje kosztów wyposażenia. Inwestycja została dofinansowana ze środków Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii kwotą prawie 5,2 mln zł, a z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych kwotą 4 mln zł.

Koszty wyposażenia w części kuchennej wyniosły niemal 1 mln zł, w części meblowej ponad 2,5 mln zł, a w zakresie urządzeń wentylacji i klimatyzacji - ponad 500 tys. zł. Ten ostatni wydatek również otrzymał dofinansowanie z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Trwa postępowanie przetargowe na modernizację sali gimnastycznej z dostosowaniem do nowo powstałego budynku. 

Komentarze (4)    dodaj »

 • Hans

  To ta słynna szkoła co jeszcze nie powstała, a już trzeba było fundamenty na nowo robić rzekomo przez szkody górnicze, a w rzeczywistości przez partactwo projektanta i wykonawcy?

 • rudzianin

  Nie zauważyłem kto zaprojektował ten obiekt?

 • Kierownik

  Gdy widzę Pana Janika i jest to inwestycja ,która wyszła spod jego ręki to już dzisiaj wiem że coś tam będzie nie tak. 80% budowli które ten pan odbierał nadaje się albo do remontu albo do zburzenia.

 • Mieszkaniec

  Taka propaganda sukcesu a na prostopadłej ulicy Kingi nie ma chodnika i połowa dzieci chodzi po ulicy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również