Wiadomości z Rudy Śląskiej

Nowy Bytom: Mieszkańcy boją się, że problem z parkowaniem samochodów może się pogłębić

 • Dodano: 2020-11-24 13:45, aktualizacja: 2020-11-24 22:10

We wrześniu pełną parą ruszyły prace przy rewitalizacji przestrzeni przed Miejskim Centrum Kultury w Nowym Bytomiu. Jak mówi prezydent Grażyna Dziedzic, teren, który do tej pory służył głównie jako parking, będzie po przebudowie miejscem przyjaznym dla mieszkańców. Nie wszyscy jednak zgadzają się z tą tezą. Niektórzy mieszkańcy zauważają, że decyzja ta może pogłębić jeszcze problem z zaparkowaniem w centrum Nowego Bytomia. 

- Znalezienie miejsca parkingowego w centrum Nowego Bytomia to często nawet 20 minut krążenia, a władze właśnie likwidują kolejne miejsca. Mieszkańcy centrum w zamian za tak poszukiwane miejsca parkingowe otrzymają kwietniki i dwie ławki - pisze nasz czytelnik, pan Piotr z Nowego Bytomia.

Rewitalizacja przestrzeni przed Miejskim Centrum Kultury

Warto przypomnieć, że we wrześniu ruszyły prace przy rewitalizacji przestrzeni przed Miejskim Centrum Kultury w Nowym Bytomiu. W ramach przedsięwzięcia przed MCK ma powstać mały plac z ławkami i oświetleniem ledowym. We wszystko wkomponowana zostanie zieleń. Na trawniku przed budynkiem ustawione zostaną podświetlane płyty z granitu i szkła. Wjazd i wyjazd zabezpieczone zostaną obniżanymi słupkami. 

Przebudowa nie ograniczy się do obszaru przylegającego do budynku, ale obejmie też ciąg komunikacyjny wzdłuż ul. Niedurnego od skrzyżowania z ul. Markowej do skrzyżowania z ul. Hallera. Na całej długości tego odcinka powstanie nowy chodnik z płyt betonowych oraz ścieżka rowerowa z nawierzchni mineralno-żywicznej. 

Problem z parkowaniem samochodów w centrum Nowego Bytomia

Niektórzy mieszkańcy zauważają, że decyzja władz miasta o modernizacji placu przed MCK, może pogłębić jeszcze problem z zaparkowaniem samochodów w centrum Nowego Bytomia. 

- Miejsca parkingowe w centrum Nowego Bytomia zajmują pracownicy Urzędu Miasta i jego petenci. Teraz zlikwidowany został także parking przed Miejskim Centrum Kultury im. Henryka Bisty. Zastanawiam się, czy ktoś z władz miasta zadał sobie pytanie, gdzie będą parkowały osoby, które przyjadą obejrzeć przedstawienie? Dlaczego nikt nie myśli o mieszkańcach tej dzielnicy? - pisze nasz czytelnik, pan Piotr z Nowego Bytomia.

Jak się okazuje, według urzędników plac przed MCK nie miał nigdy charakteru oficjalnego parkingu. Jak zaznacza Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji, na przełomie ostatnich lat w Nowym Bytomiu powstało kilka utwardzonych parkingów. 

- Plac przed MCK nie miał nigdy charakteru oficjalnego parkingu. Parkujące tam samochody stanowiły zagrożenie zarówno dla osób korzystających z budynku, szczególnie podczas imprez, jak i przechodniów korzystających z chodnika w ciągu ulicy Niedurnego. Projekt przebudowy pasażu został opracowany w 2016 roku i w tym samym czasie Miasto rozpoczęło procedurę związaną z budową parkingu na niezagospodarowanym terenie na Plantach Kowalskiego, którego realizacja jak wiadomo, została zakończona już wiele miesięcy temu; kilka lat wcześniej natomiast powstał parking u zbiegu ulic Niedurnego i Markowej - mówi Piotr Janik.

Urzędnicy "zabierają" miejsca parkingowe mieszkańcom?

Kolejnym zarzutem wystosowanym przez mieszkańców Nowego Bytomia jest to, że m.in.: na ulicach: Jadwigi Markowej, Konstantego Damrota, Jana Smolenia, Ofiar Katynia i przy placu Jana Pawła II, auta zostawiają pracownicy Urzędu Miasta i MOPSu. Przez co "zabierają" miejsca mieszkańcom tych ulic. Pytają też, gdzie parkować będą widzowie spektakli wystawianych na deskach Miejskiego Centrum Kultury. 

- Nie można zgodzić się ze stwierdzeniem, że pracownicy urzędu i MOPS-u "zabierają" miejsca postojowe mieszkańcom dzielnicy, ponieważ w wymienionych w pytaniu miejscach są one wybudowane lub wyznaczone w liniach rozgraniczających tych ulic i mają charakter ogólnodostępny. Warto również zauważyć, że imprezy w MCK zazwyczaj organizowane są w godzinach popołudniowo - wieczornych, kiedy problem zaparkowania w centrum nie istnieje - podsumował Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Ruda Śląska.

Jak się okazuje, miasto nie ma w planach budowy kolejnego parkingu w dzielnicy Nowy Bytom. Obecnie w tej dzielnicy, na terenach będących własnością miasta istnieje około 1570 miejsc parkingowych o nawierzchni twardej.

Czy uważacie, że w Nowym Bytomiu istnieje problem z miejscami parkingowymi? Zobaczcie naszą galerię zdjęć, które zostały wykonane pod koniec września w Nowym Bytomiu

Zobacz także

Komentarze (28)    dodaj komentarz »

 • Hardkor

  Parkowanie to żart. Mieszkam w kamienicy Neubau na Chorzowskiej i zaparkować wieczorem w promieniu 100m graniczy z cudem. A między dwoma kamienicami wielki plac, lub bagno po deszczu który stoi pusty jako zieleniec...

 • Olek

  Teren za bramą MCK’u jest ogromny i spokojnie mógłby tam się znaleźć parking o podobnych wymiarach co ten „nieoficjalny” przed budynkiem. Wydaje mi się, że byłoby to ukłonem w stronę widowni i występujących artystów, którzy nie raz muszą czekać na widzów, którzy nie potrafią znaleźć miejsca parkingowego i dotrzeć na czas. Problem jest tym bardziej widoczny, gdy wydarzenia są w tygodniu w godzinach 15-18, gdy niektórzy jadą bezpośrednio z pracy i nie maja możliwości przyjechać półtorej godziny wcześniej, żeby zostawić auto na drugim końcu miasta.

 • Kris

  Dokładnie tak, możnaby ten "piękny" ogród przebudować, część zabrać na parking, resztę odnowić.

 • Ernest_Vitczok

  Parking na plantach Kowalskiego to porażka!!!! Pisze miejsc wolnych 10 a w rzeczywistosci 0! Takie Smart City! Mam apel do mieszkańców, bądźmy Smart i w następnych wyborach nie głosujmy na nikogo związanego z Grażyną Dziedzic, ta ekipa nie słucha Naszych potrzeb!!!

 • rychu

  A kogo Pan proponuje?

 • car

  Należy częściej korzystać z rowerów. Jak mam krążyć autem ileś minut w poszukiwaniu miejsca na zaparkowanie to dawno już wszystko załatwię podjeżdżając rowerem pod drzwi UM czy gdziekolwiek. W Chorzowie czy Katowicach jest podobnie lecz tam bardziej sensowne są drogi rowerowe. Ta DRR przy MCK powinna być przeprowadzona przez cały NB.

 • fajerberga

  Tak, jasne, masz rację z tymi rowerami, bo przecież wszyscy petenci UM mieszkają w dzielnicy NB najdalej kilka ulic od UM, ale są tak wygodni, że wolą krążyć w poszukiwaniu miejsca do zaparkowania... pomijam już taką oczywistość, ze każdy jest młody i na tyle sprawny, że wybierze rower.

 • Stefan

  No fakt bo na fryna nie jeździ zesen autobus, tylko samochodem można się się dostać.

 • fajerberga

  Nie po to mam bolid, by się wlec autobusem. Jeśli wizyta w UM jest jednym z punktów podróży, to autobusem nie wrócę przed wieczorem, więc daruj sobie...

 • megi

  Urzędnicy niech zaparkują przy basenie i dojadą sobie na górę autobusem 147.

 • Jaceka

  Tyle ławek co tam przykręcili to nie ma nawet w Piekarach.Kto ma tam siedzieć i wąchać ten smród od samochodów...

 • werk

  Panie Naczelniku!!! Mieszkam przy ul. Wojska Polskiego ponad 20 lat!!!! Widzę codziennie jak pracownicy UM,parkują swoje samochody na miejscach parkingowych przy mojej ulicy!!!! Blokując tym samym te miejsca!!! Mieszkańcy oraz ludzie którzy przyjeżdżają do Nowego Bytomia,nie mają gdzie zostawić swoich samochodów!!! Miejsca dopiero się zwalniają,jak "URZĘDASY" kończą pracę!!! Więc panie JANIK!!! to jest realna ocena problemu z parkowaniem w naszej dzielnicy!!!

 • Kar

  Dokładnie... Na wojska Polskiego widać jak rano wychodza że swoich samochodów panie które udają się do urzędu...

 • Nie dla hejtu

  Po pierwsze słowo urzędach ma wydźwięk pejoratywny, a ludzie , którzy nie szanują innych pracujących ludzi, sami nie zasługują na szacunek, po drugie z treści wpisu wnioskuję, że jest Pan osobą niepracującą i nie ma Pan samochodu ,po trzecie jak dla mnie cały urząd można przenieść do Internetu, ludzie by nie ryzykowali zdrowia, a skoro tylu mieszkańców umie klikać i pisać to co im ślina na język przyniesie, wyładowywać swoje frustracje, zaznaczać obecność i naprawić świat waląc w klawisze to sobie niewątpliwie poradzą. Tak jak sobie poradzą bez ekspedientek, bo nie wpuszczają w maseczkach, lekarzy, bo są źli, pielęgniarek bo nie wydalają obsłużyć kilkudziesięciu pacjentów na raz, górników bo ciągle im mało, hutników, bo co was oni obchodzą , sprzątaczek, bo się ogarniecie sami, pomocy społecznej , bo przecież patologię trzeba wytłuc itd, itd. Przecież nie ma bardziej życzliwszego człowieka na świecie niż Polak z klawiatura w dłoni :(

 • Rudziol

  Zaparkowanie w godzinach pracy w centrum NB to cud. Ale urzędasy wiedzą przecież lepiej, przecież według nich to nie oni są dla nas, ino na odwrót.

 • Julia

  Tak, parkowanie na Nowym Bytomiu to graniczy z cudem. Jest duży parking przy basenie niech urzędnicy tam sobie parkują a miejsca w pobliżu Urzędu zostawią klientom. Potem najlepiej wjechać na osiedle pomijam już fakt że na każdej bramie wisi zakaz i zabierają miejsca mieszkańcom

 • Tomek

  Cywilizowane miasta w Europie mają więcej podziemnych parkingów niż my w całym kraju

 • fajerberga

  Spokojnie, wszystko jest zgodnie z procedurami, z nowym ekooszołomskim trendem "wypychania" aut z terenów zurbanizowanych, tylko logiki i zdrowego rozsądku jak zwykle brakuje... Mieszkańcy pytają, gdzie będzie można zaparkować? No jak to gdzie: przed UM jest wielki utwardzony plac, najczęściej świecący pustkami. Wg urzędników istnieje w dzielnicy Nowy Bytom 1570 miejsc parkingowych. Czy taka informacja mówi nam cokolwiek? Sama w sobie absolutnie nic nie znaczy, a wystarczyłoby jeszcze podać, ile bolidów jest zarejestrowanych w tej dzielnicy (ale to pewnie spowoduje przeciążenie komputerów WK) i po odjęciu ilości garaży powstanie z grubsza informacja, czy istnieje deficyt miejsc parkingowych, czy też może - jak sugeruje UM - jest ich nadmiar. Jednak tekst o zagrożeniu, jakie stwarzały zaparkowane pojazdy przed MCK dla widzów i przechodniów, to już jest dno i metr mułu - nie wiedziałem, że w tym miejscu auta napadały na ludzi :-) Kolejna rzecz to jeśli ktoś nie ma pojęcia o PoRD, to nie powinien się w tym temacie wypowiadać, bo inaczej idąc zaprezentowanym tokiem "myślenia" wszystkie miejsca, gdzie parkują pojazdy, "nie mające charakteru oficjalnego parkingu" (czyli w zamyśle urzędników nieoznakowane znakiem D-18, bo nie bardzo wiem, o co innego może chodzić) powinny zostać zamienione w miejsce przyjazne pieszym. Miasto zlikwidowało drzewa, ławki i MIEJSCA PARKINGOWE przed UM, to teraz dla równowagi ustawi dwie ławki, postawi plastikowe drzewko i ZLIKWIDUJE MIEJSCA PARKINGOWE... Cieszmy się jednak, że na chwilę obecną nikt nie forsuje równie światłego pomysłu, co przy MCK, którym jest zamiana ul. Niedurnego od Czarnolesnej do Hallera w deptak - to teraz taaaakie modne...

 • eRka

  Ps. Odnośnie MCK’u to miał chyba w głowie wizję przerażonych, uciekających ludzi z budynku- czyli zakończenia drogi ucieczkowej. Dalej w tej wizji widział bezpiecznych już ludzi odbijających się od tych zaparkowanych samochodów znów w rejon zagrożenia. Zdaje się NETFLIX i Tom Cruise namieszał ale chciał bezpiecznie. Musimy widzieć to jak on, w zwolnionym tempie. Nauczył się że taka wypowiedź ma prawo płynąć aż zanurzy ją kolejny temat w sposób naturalny...

 • eRka

  Ps. Odnośnie MCK’u to miał chyba w głowie wizję przerażonych, uciekających ludzi z budynku- czyli zakończenia drogi ucieczkowej. Dalej w tej wizji widział bezpiecznych już ludzi odbijających się od tych zaparkowanych samochodów znów w rejon zagrożenia. Zdaje się NETFLIX i Tom Cruise namieszał ale chciał bezpiecznie. Musimy widzieć to jak on, w zwolnionym tempie. Nauczył się że taka wypowiedź ma prawo płynąć aż zanurzy ją kolejny temat w sposób naturalny...

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.