Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

O działaniach podejmowanych przez Straż Miejską rozmawiam z komendantem Krzysztofem Piekarz

 • Dodano: 2012-10-09 10:15, aktualizacja: 2016-12-28 08:30
Rozmawiam z Krzysztofem Piekarz, Komendantem Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej. 
 
 
Straż Miejska w Rudzie Śląskiej istnieje 21 lat. Jak w tym czasie się zmieniała? 
Cały czas się rozwija – na przestrzeni lat zwiększyła się ilość osób zatrudnionych w Straży Miejskiej, zwiększył się nasz tabor ( ilość sprzętu, aut). Zwiększa się również ilość realizowanych zadań – staramy się wyjść do mieszkańców, być blisko nich. 
Mamy obecnie 3 referaty – Ochrony Porządku Publicznego, Dzielnicowych oraz Wykroczeń i Kontroli Ruchu Drogowego – każdy z nich spełnia swe zadania. Trzeci z nich cieszy się najmniejszą popularnością wśród mieszkańców. 
 

Owszem, bo strażnik miejski kojarzy się często z radarem, mandatem i zakładaniem blokad... 
Niestety panuje taki stereotyp i my chcemy z nim walczyć. Robimy wszystko, byśmy nie byli w ten sposób kojarzeni. Pomiarów radarowych dokonujemy jedynie w miejscach, gdzie dochodzi do zagrożeń. Nie traktujemy tego jako źródło dochodu, a działanie na rzecz poprawy bezpieczeństwa. 
 

Ile funkcjonariuszy obecnie liczy obecnie Straż Miejska? 
Obecnie jest  to liczba 80 osób. Mamy oczywiście pewne zmiany personalne - część funkcjonariuszy po kilku przepracowanych latach przechodzi do służby w policji czy straży pożarnej.  
 

Jest to wystarczająca liczba strażników jeśli chodzi o Rudę Śląską? 
Sądzę, że tak. Jest to liczba optymalna, oczywiście gdyby funkcjonariuszy było więcej, mogłoby się to przełożyć na zwiększenie bezpieczeństwa czy też lepszy kontakt z mieszkańcami. 
 

A czy Straż Miejska prowadzi nabór nowych pracowników? 
Generalnie nabór prowadzi Wydział Kadr Urzędu Miasta. W ostatnim czasie służbę rozpoczęło 5 nowych strażników. Po przeszkoleniu będą wspomagać nasze działania. 
 

Czy po objęciu funkcji komendanta wprowadził Pan znaczące zmiany w komendzie?  
Moim celem jest wyjście do społeczeństwa. Chcę, by jak najwięcej strażników pełniło służbę w terenie, jak najmniej w biurze, by strażnicy mieli dobry kontakt z obywatelami, przede wszystkim dzielnicowi. Myślę, że udaje się to realizować. 
Wprowadziłem również patrole rowerowe, które są pozytywnie postrzegane przez mieszkańców. 
 

Ile mamy takich patroli? 
Posiadamy 3 rowery, więc codziennie jeden patrol rusza na miasto. Ale w najbliższym czasie planujemy zakup dwóch nowych rowerów, więc będą codziennie dwa patrole. 
 

Chętni się zgłaszają czy są delegowani? 
Są chętni. Jesteśmy taką jednostką, że wielu naszych pracowników trenuje, uprawia różne dziedziny sportu. Strażnicy chętnie angażują się w zajęcia i patrole fizyczne. 
 

Czy sami mieszkańcy zgłaszają się z interwencjami i czego najczęściej dotyczą? 
Zakres interwencji jest niezwykle szeroki. Rocznie podejmujemy ponad 19 tysięcy interwencji. Od sytuacji, gdy występuje zagrożenie życia lub zdrowia, awantur rodzinnych, bójek poprzez problemy związane z parkowaniem oraz porządkiem w miejscach publicznych. Współpracujemy również z innymi instytucjami - z policją, strażą pożarną, strażą graniczną, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Działamy w zakresie realizacji prac społecznie użytecznych (prace porządkowe). 
Bierzemy udział w prelekcjach w szkołach na temat bezpieczeństwa. Zapewniamy ochronę podczas  festynów, imprez plenerowych. 
Od 2005 r. funkcjonariusze Straży Miejskiej wraz z Ratownikami Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Rudzie Śląskiej wspólnie realizują projekt "Bezpieczne wakacje – Mandat zaufania". Funkcjonariusze wręczają tzw. "Mandaty zaufania" ostrzegające o czyhających niebezpieczeństwach na kąpiących się w niestrzeżonych akwenach, a tym samym "mandaty" te uprawniają do bezpłatnego korzystania z kąpieliska należącego do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji usytuowanego w RudzieŚląskiej 9 przy ul.Ratowników, gdzie można korzystać z kąpieli pod czujnym okiem profesjonalnie wyszkolonej służby ratowniczej.
Współpraca ta ogranicza ilość nieszczęśliwych wypadków na akwenach strzeżonych i niestrzeżonych w mieście Ruda Śląska.
 

Jaką formę kontaktu wybierają mieszkańcy? 
Jest to zarówno kontakt telefoniczny, jak i osobisty, codzienny. Zadaniem strażników podczas patroli jest rozmowa z mieszkańcami. Są obecni na osiedlach, przeprowadzają dziennie kilkadziesiąt takich rozmów.  
 

Co odróżnia działania Straży Miejskiej od działań Policji? 
Podział jest zasadniczy: policja powinna dbać o bezpieczeństwo w zakresie życia i zdrowia mieszkańców, a Straż Miejska o porządek publiczny. Straż Miejska zajmuje się sprawami codziennymi. Również oprócz zgłoszeń sami ujawniamy różnego typu wykroczenia, prowadzimy czynności. 
 
 
Czy zdarza się tak, że sprawy przekazywane są Policji? 
Tak, są takie sprawy. Jeżeli w trakcie postępowania okaże się, że dany czyn jest przestępstwem, przekazujemy sprawę policji. Policja zajmuje się przestępstwami, ale też wykroczeniami. 
 

A czy zdarza się sytuacja odwrotna, że sprawy z policji są scedowane na Straż Miejską? 
Taka sytuacja może mieć miejsce, jednak jest rzadka. Bo wszystkie sprawy, którymi się zajmujemy leżą również w kompetencji policji. Taka sytuacja może być związana z określonymi mocami przerobowymi, w tym zakresie ściśle współpracujemy. 
 

Jakby Pan uzasadnił zasadność istnienia Straży Miejskiej? 
Wszystkie państwa europejskie posiadają takie jednostki – są to policje miejskie. W podobnym kierunku zmierza ustawodawstwo polskie. 
 

Czy potrzebne są zmiany w zakresie uprawnień strażników miejskich? 
Te uprawnienia cały czas się zmieniają, właściwie są dodawane. Są wykroczenia, za które możemy karać. Są również takie głosy, że powinniśmy mieć takie uprawnienia jak policja. 
 

Skąd bierze się tak wiele niepochlebnych opinii na temat Straży Miejskiej? 
Chodzi o nasze działania, które nie cieszą się popularnością wśród mieszkańców. Wiadomo – nikt nie chce dostać mandatu za parkowanie czy też przekroczenie prędkości, aczkolwiek jest to nasz obowiązek. Nasze działania wiążą się z pewnymi represjami, a one nigdy nie będą lubiane przez mieszkańców. 
 

Strażnicy obchodzili niedawno swoje święto. Czego więc życzyć? 
Przede wszystkim spokojnej i bezpiecznej służby. 
 

W takim razie tego właśnie życzę i dziękuję za rozmowę. 
 

Zestawienie wyników Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej w 2011 roku 
 
Liczba czynności służbowych podjętych przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej 19 642
Liczba nałożonych mandatów karnych 3147
Liczba wniosków skierowanych do Sądu Rejonowego wobec osób, które popełniły czyn zabroniony 1022
Liczba interwencji podjętych w miejscach publicznych  8274
Liczba interwencji podjętych w mieszkaniach 529
Doprowadzenia osób nietrzeźwych do Izby Wytrzeźwień 770 (69 kobiet, 701 mężczyzn)
Liczba zabezpieczonych miejsc zdarzenia 1643
Liczba poszkodowanych przekazanych Pogotowiu Ratunkowemu 148
Liczba kontroli punktów skupu metali kolorowych 136
Liczba kontroli posesji pod kątem prowadzonej gospodarki wodno – ściekowej  4407
Liczba pojazdów usuniętych z drogi  63

Zobacz także

Komentarze (41)    dodaj komentarz »

 • patataj

  zlikwidowac jak najszybciej, oprócz mandatów i zbierania kasy w niczym nie pomagają, a mają służyc obywatelom

 • ed

  Jaki jest sens utrzymywnaia 80 strażników ? Pieniądze lepiej przeznaczyć np. na przedszkola, drogi, szkoły. Nie zdajecie sobie sprawy ile kosztuje pieniędzy straż miejska.

 • WIREK11

  JAK NAJSZYBCIEJ LIKWIDOWAC.

 • Gizd

  A ja kocham Straż Miejską. Chcą odemnie jakieś umowy Wod-kan oraz na śmieci. Niech mi pokarzą swoje umowy o prace.Porządku jak nie było tak nie ma i nie będzie dzięki nim.Jak mieszkałem na N. Bytomiu (Frynie) to dzwoniłem bo rozwalali przystanek przy UM, a wtedy placówkę mieli właśnie w UM. Za chwilę zadzwoniłem na Policję i zgarneła łobuzów. Dla mnie Straż Miejska nie potrafi wyegzekwować prostych paragrafów, a pracuje tam ponad 120 ludzi. Jestem za rozwiązaniem tego ustrojstwa!!!

 • popierajacy likwidacje

  ale ci piere w mozg.

  • popierajacy likwidacje
   2013-02-05 15:39
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • kobiał

  zamiast się kłucić zróbmy referendum o likwidacji straży wiejskiej jestem za w rubniku stali obok rynku i zbierali podpisy w sprawie likwidacji tej chorej instytucji co wy na to?????

 • Ruch Palikota, Klub Ruda Śl.

  Straż miejska? Pusty śmiech mnie ogarnia na sama myśl o tej formacji. Działań prewencyjnych Straży praktycznie w mieście nie widać nie widać, a sposób interweniowania? Niech przykładem będzie interwencja w Rudzie, dokąd Straż została wezwana telefonicznie, ponieważ grupa agresywna grupa kiboli "Górnika" zagrażała organizatorom festynu. Strażnicy oczywiście przyjechali, tyle , że na sygnale. To wypróbowany sposób na unikniecie bezpośredniej interwencji. Jasne bowiem jest, ze kiedy kibole usłyszeli dźwięk syren- ulotnili się jak kamfora. Szeryfowie przyjechali, poudawali siedmiu wspaniałych i odjechali. Nie było pytań kto?, jak?, dlaczego?. Ot po prostu- nic się przecież nie dzieje! Aż dziw bierze, że nie było mandatu za bezzasadne wezwanie straży. Reasumując, straż jest w Rudzie Śląskiej zbędna. Miliony, które kosztuje ona podatników, można przeznaczyć na budowę parkingów, by kierowcy nie musieli parkować w miejscach zabronionych i być za to przez straż karani. Można też pieniądze przeznaczyć na spowodowanie działania w mieście telefonu 112, pod którym dyżurowałyby osoby ze straży pożarnej, ratownictwa medycznego i policji. Ruch Palikota rozważa przeprowadzenie referendum likwidujące w naszym mieście zupełnie zbędną straż miejską

  • Ruch Palikota, Klub Ruda Śl.
   2012-10-24 09:36
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • AS

  KOMENDANCIE KŁAMIESZ WIELE RAZY ZDARZA SIĘ ŻE SM ODBIERA INTERWENCJE OD POLICJI A SZCZEGÓLNIE MIESZKANIÓWKI KTÓRYCH REALIZOWAĆ SM NIE POWINNA

 • agusia

  uważam że SM jest nie potrzebna powiem tak jeżeli zgłaszam że sąsiad gra głośną muzykę z kolegami i koleżankami krzyczą na cały głos libacja trwa od 24 tej do godz. 7 rana to SM przyjeżdża dzwonią do drzwi poczekają i co się okazuje wychodzą, dlaczego nie od razu trzaskać po drzwiach aż do skutku przecież to pijani a może naćpani i jeszcze jedno gdyby Straż Miejska od razu mandat to nie jeżdżą za darmo, a gdyby taki raz dobrze zapłacił to grania by mu się odechciał raz a dobrze, Uważam że POLICJA powinna działać a nie STRAŻ MIEJSKA nie czuję się bezpieczna mając takiego lokatora. dziękuję.

 • GOSĆ

  jeśli ze straźy miejskiej odeszło 30 osób to super niech odejdzie reszta i dac etaty dla policji.ZLIKWIDOWAĆ JAK NAJSZYBCIEJ

 • qba

  jestem za likwidacją SM, ich głównym zadaniem jest wystawianie fotoradarów i trzepanie kasy na mandatach. Dość tej farsy, przez ostatnie lata, zatrudnienie w SM zwiększyło się o ponad 100% a wszystko to opłacane jest z naszych podatków, skończmy z tym i zorganizujemy referendum za odwołaniem Straży Miejskiej w Ruda Śląskiej.

 • diego

  O ile dobrze wiem to w ostatnim roku z naszej SM odeszło ok. 30 osób. Nie opowiadaj więc waść bzdur.

 • GOSIA

  POWIEM TAK. ZDARZYŁO SIĘ RAZ , ZE MĄŻ MUSIAŁ PODJECHAĆ DO BANKOMATU , ŻEBY WYKUPIĆ MI SILNE LEKI W APTECE. STANĄŁ DOSŁOWNIE NA MINUTĘ W MIEJSCU GDZIE JEST ZAKAZ. STRAŻ MIEJSKA ZJAWIŁA SIĘ SZYBCIUTKO I ZARAZ WLEPIŁA MANDACIK. NAWET NIE CHCIELI WYSŁUCHAĆ BO PRZECIEŻ MĄŻ ZŁAMAŁ ZAKAZ I ZAPARKOWAŁ NA 40 SEKUND GDZIE NIE WOLNO. OK. ZGODZĘ SIĘ - ZROBIŁ BŁĄD , SPIESZYŁ SIĘ ITD. ALE PYTAM SIĘ GDZIE JEST TA NASZA KOCHANA STRAŻ MIEJSKA WIECZORAMI NA ULICY SZCZĘŚĆ BOŻE ??? GDZIE JEST POLICJA ??? CZY TAM KIEDYŚ STAŁ PATROL I WIDZIAŁ Z JAKĄ PRĘDKOŚCIĄ JADĄ DUŻE DOSTAWCZE AUTA ???? CZY SPRAWDZAŁ CZY MIESZKAŃCY SĄ BEZPIECZNI WIECZORAMI ? CZY PANUJE PO 22 CISZA NOCNA ??? CHYBA NIE !!!! ALE MANDATY WLEPIAĆ O 7 RANO TO OWSZEM , BO TAK ŁATWIEJ PRAWDA ??????

 • rr

  Skoro dbacie o porządek publiczny to gdzie jesteście wieczorami w wakacje, bo chętnie bym was zobaczył na osiedlach, np. Halemba II jak dbacie o porządek... i dyscyplinujecie młodzież. Rozmowy z mieszkańcami - mieszkam od pokoleń z rodziną w Rudzie Śl i nie słyszałem, żeby ktoś chciał pogadać z mieszkańcami z własnej woli. Pzdr

 • OBSERWATORKA

  STRż miejska jest potrzebna przyszli nawet wtedy gdy sasiadka zadzwoniła ze kapie jej moje pranie z balkonu szkoda tylko ze nie dzwoni jak kapie z nieba.O BOŻE ZLIKWIDOWAC A KASE PRZEZNACZYĆ NA PLACE ZABAW I BOISKA WTEDY MŁODZIEŻ NIE BEDZIE STAC POD KLATKĄ

 • mieszkaniec

  Zlikwidować, to nieroby i tyle, przekazać pieniądze na policję

 • Hanys

  Masz rację w nocy ich nie uświadczysz

 • orlando

  Głupiś i tyle.

 • ZBIGNIEW

  POPIERAM

 • RUDZANIN

  JESEM ZA LIKWIDACJA STRAZY MIEJSKIEJ.

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.