Wiadomości z Rudy Śląskiej

Od dzisiaj działa Mobilna Biblioteka Szpitalna

  • Dodano: 2018-06-13 13:15

Od najnowszych kryminałów po Pismo Święte mogą wypożyczyć pacjenci Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej. Dzisiaj (13 czerwca) działalność w tej placówce rozpoczyna Mobilna Biblioteka Szpitalna. Po książki mogą sięgnąć tu wszyscy, przede wszystkim pacjenci, ale także personel medyczny oraz pozostali pracownicy rudzkiego szpitala. Korzystanie ze zbiorów biblioteki będzie całkowicie bezpłatne. Oficjalnym partnerem Projektu jest smakksiazki.pl


- Nie od dziś wiadomo, że książka może być świetnym lekarstwem na szpitalną nudę, a dobra lektura często odwraca uwagę pacjenta od choroby, bólu i osamotnienia. Dlatego postanowiliśmy reaktywować naszą bibliotekę, która funkcjonowała w szpitalu w Rudzie Śląskiej - Goduli jeszcze w latach 70-tych i na początku 80-tych ubiegłego stulecia - podkreśla Arkadiusz Loska, rzecznik prasowy rudzkiego Szpitala Miejskiego.


Cały dostępny księgozbiór został skatalogowany, a pozycje będą trafiać do czytelników na specjalnie odnowionych na potrzeby biblioteki wysłużonych szpitalnych wózkach. Zainteresowani lekturą pacjenci będą mogli zamawiać książki codziennie rano u pielęgniarek oddziałowych.


- Od dwóch lat prowadzę bloga o literaturze, a popularyzacja czytelnictwa jest dla nas misją. Mobilna Biblioteka to szansa na zaszczepienie nawyku czytania u tych, którzy z różnych względów są przez pewien czas skazani na szpitalne realia. Liczę, że sięgną po książki chociażby z nudów, a potem już z własnej woli, moją ambicją będzie sukcesywne uzupełnianie tej biblioteki - podkreśla Adam Szaja, autor bloga smakksiazki.pl.


- Ponad 250 książek podarowała nam biblioteka parafialna, działająca przy rudzkiej parafii św. Józefa, to przede wszystkim klasyka literatury polskiej i światowej. O wydawnicze nowości i bestsellery zadbał oficjalny partner naszego projektu, sporo książek podarowali również sami pracownicy szpitala. Cały czas spływają do nas propozycje przekazania części swoich domowych zbiorów na użytek naszej biblioteki. Szacujemy, że zaczniemy działalność z ok. 400 - 500 książkami dostępnymi w naszych zasobach - dodaje rzecznik rudzkiej lecznicy.


W planach rudzkiego szpitala jest stworzenie osobnej Małej Mobilnej Biblioteki Szpitalnej z literaturą dziecięcą na potrzeby mieszczącego się w Rudzie Śląskiej - Bielszowicach Oddziału Pediatrii oraz w przyszłości multimedialnej wypożyczalni audiobooków.

Od dzisiaj działa Mobilna Biblioteka Szpitalna

Komentarze (3)    dodaj komentarz »

  • Czytelnik

    Czytając tytuł myślałem, że to Biblioteka Miejska wyszła z tą inicjatywą. Pomyliłem się. Widać w Bibliotece inne mają priorytety niż upowszechnianie czytelnictwa. Nie wierze, że nie znalazło by się w zasobach szacownej Książnicy (jak to się w gabinetach mówi) kilku książek by podarować tej oto mobilnej. Swoją drogą to taka troche konkurencja wyrasta tej Miejskuej pod bokiem.

  • krecha

    Marudzisz i tyle. Bardzo dobra inicjatywa. Dużo dobrego

  • Czytelnik

    Bardzo dobra. Gdzieś napisałem, że nie dobra?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.