Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Od początku 2020 roku na śląskich drogach zginęło 26 osób. Wśród nich 18 osób to piesi

 • Dodano: 2020-02-28 06:30, aktualizacja: 2020-02-28 06:36

Od początku 2020 roku na śląskich drogach zginęło 26 osób. Wśród nich 18 osób to piesi.

Na 167 wypadków drogowych z udziałem pieszych uczestników ruchu drogowego aż 106 zaistniało na oznakowanych przejściach dla pieszych, gdzie zginęło 8 osób, a 103 zostały ranne.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drodze zależy przede wszystkim od nas samych


Trudne warunki atmosferyczne związane z częstymi opadami deszczu dają się mocno we znaki wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Słaba widoczność w ciągu dnia, wcześnie zapadający zmrok, co utrudnia dostrzeżenie pieszego i śliska nawierzchnia jezdni skutkują opóźnioną reakcją kierowców na występujące zagrożenie. Brak elementów odblaskowych na odzieży pieszych oraz noszenie ciemnych ubrań jeszcze pogarszają sytuację. Zbyt późnego dostrzeżenia pieszego prowadzące do opóźnionej reakcji kierujących przekłada się na zwiększoną ilość potrąceń pieszych. Dlatego po raz kolejny zachęcamy pieszych do noszenia odblasków – nie tylko poza obszarem zabudowanym. Element odblaskowy widoczny z daleka na naszym ubraniu to szansa dla kierowcy, który wcześniej nas zobaczy i będzie miał więcej czasu na podjęcie właściwej reakcji.

Podczas pogorszonych warunków drogowych również kierujący powinni w sposób szczególny uważać na drodze. Zaparowane szyby, nienależyta obserwacja przedpola jazdy, nieuwaga i niedostosowanie prędkości do panujących warunków to czynniki, które bezpośrednio wpływają na stan bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że długość drogi hamowania uzależniona jest nierozłącznie od występujących opadów atmosferycznych.

Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego – tak pieszych, jak i kierujących, o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi. Przy tak trudnych warunkach drogowych WSZYSCY UCZESTNICY RUCHU DROGOWEGO winny uruchomić wyobraźnię i zdolność przewidywania, aby za wszelką cenę poprawić bezpieczeństwo na drodze .

Komentarze (3)    dodaj komentarz »

 • Truda

  Zbliżając się do przejścia dla pieszych zatrzymujemy się, patrzymy w lewo, potem w prawo i jeszcze raz w lewo, gdy jesteśmy pewni, że jest bezpiecznie przechodzimy na drugą stronę, w połowie drogi patrzymy jeszcze raz w prawo. Przejście dla pieszych opuszczamy zdecydowanym krokiem. Tego uczono mnie w latach 80 w podstawówce.

 • Hilda

  Te przepisy nadal obowiązują, nic sie nie zmieniło. Tylko że teraz jacyś nawiedzeni wciskają ludziom kit, że mają pierwszeństwo(chyba u grabarza)

 • Pieszy/rowerzysta/kierowca

  Proszę, jeszcze raz proszę redakcje, jak już czepiamy sie kierowców o wszystko, to proszę o przypomnienie zasad i przepisów poruszania się pieszych wzdłuż i w poprzek jezdni.

  • Pieszy/rowerzysta/kierowca
   2020-02-28 13:54
  • Ocena:
  • odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.