Wiadomości z Rudy Śląskiej

Operacja małego Fabiana z Rudy Śląskiej odbędzie się już jutro!

 • Dodano: 2021-09-14 13:00

Miesiące oczekiwania, nerwowe odmierzanie czasu, hektolitry łez i jeszcze więcej wzruszeń oraz skrupulatne zbieranie pieniędzy na operację – tak można podsumować ostatni czas w życiu małego Fabianka. Wreszcie się udało! Już jutro mały wojownik z Rudy Śląskiej przejdzie skomplikowaną operację serca!

W końcu nadszedł ten najbardziej wyczekiwany dzień!

Jak poinformowali przedstawiciele Fundacji Aktywni My w środę, 15 września, o godzinie 16.40 polskiego czasu rozpocznie się operacja serduszka Fabianka. Przeprowadzi ją najlepszy na świecie kardiochirurg dziecięcy dr Frank Hanley. 

- Operacja potrwa kilkanaście godzin i zaplanowana jest na kilka etapów, nad jej prawidłowym przebiegiem będzie pracowało kilkadziesiąt osób, lekarze specjaliści, kardiolodzy, kardiochirurdzy, hepatolodzy, nefrolodzy, hematolodzy, anestezjolodzy, pielęgniarki – czytamy w komunikacie opublikowanym przez przedstawicieli Fundacji Aktywni My.

Jak podkreślają, przygotowania do operacji trwały bardzo długo, lekarze musieli dokładnie przeanalizować zarówno stan zdrowia chłopca, jak i wszystkie dostępne opcje związane z operacją oraz ryzyko.

- Raz w tygodniu odbywały się konsultacje specjalistów z rodzicami, w których również uczestniczyliśmy za każdym razem. Dlatego wiem, że nie ma lepiej przygotowanego zespołu niż ten, który jutro będzie naprawiał serduszko Fabisia – czytamy na facebookowym profilu.

Gdy operacja dobiegnie końca mały rudzian trafi na oddział intensywnej terapii. W tym momencie trudno określić jak długo będzie tam przebywał. Dochodzenie do siebie i rekonwalescencja po tak skomplikowanej operacji może nieco potrwać. To jednak nie koniec wyzwań, jakie stoją przed amerykańskimi lekarzami. Po operacji serca, Fabian musi przejść także przeszczep wątroby. Dawcą tego narządu został tata rudzianina.

Trzymamy mocno kciuki za powodzenie operacji i życzymy szybkiego powrotu do zdrowia!

Fabian z Rudy Śląskiej ma poważną wadę serca

Przypomnijmy, że Fabian z Rudy Śląskiej urodził się z bardzo poważną wadą serca Tetralogią Fallota. Szybko okazało się, że maluszek choruje także na Zespół Alagille'a, czyli ma zespół wad wrodzonych, na który składają się wady układu sercowo-naczyniowego, oczu, nerek, a także przewlekła cholestaza, która objawia się uporczywym swędzeniem skóry, powiększeniem wątroby, zażółceniem powłok skóry. 

- Choroba jest nieuleczalna, pewne jest jedynie to, że z czasem konieczny będzie przeszczep wątroby, jeśli tylko Fabiankowi będzie dane, by go doczekać – podkreślali jego rodzice, kiedy rozpoczynali internetową zrzutkę na jego leczenie.

Chłopiec przeszedł już szereg operacji i zabiegów, a jego drugim domem jest szpital. Konieczny jest przeszczep wątroby, ale aby mogło do niego dojść, trzeba wyleczyć chore serce. Polscy lekarze nie chcieli podjąć się tego wyzwania. Zarówno rodzice, jak i przedstawiciele Fundacji Aktywni My szukali pomocy w Polsce, ale jej nie znaleźli.

- W Polsce nie znaleźliśmy specjalisty, który podjąłby się tej operacji, szansa dla naszego synka czeka w Stanach Zjednoczonych – podkreślali.

Podróż do USA i wyścig z czasem o zdrowie i życie

Mały rudzian rozpoczął swoją podróż 26 kwietnia. Pierwszym przystankiem na jego trasie była Warszawa, skąd później poleciał do USA.

- Operacja serca otworzy Fabiankowi drogę do przeszczepu wątroby, który jest jedyną nadzieją, że będzie mógł żyć. Koszt przeszczepu wątroby zostanie ustalony w Stanford, gdy Fabianek będzie już po operacji serca. Łączna cena leczenia w USA może sięgnąć nawet 18 milionów złotych... Szczęśliwej drogi! Systematycznie będziemy Was informować o tym, co dzieje się z Fabiankiem – pisali przedstawiciele Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu.

Społecznicy, fundacje i ludzie dobrej woli zebrali łącznie 15 milionów złotych! To zawrotna suma, która pozwoli na leczenie Fabianka. Czeka go zagraniczna wyprawa oraz skomplikowana operacja, której podejmą się  lekarze ze Stanford

- Trzymajcie kciuki! Jutro do USA na operację leci dwuletni Fabianek z Rudy Śląskiej, pacjent Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Fundacja „Sie Pomaga” oraz rudzka Fundacja Aktywni My zebrały na jego leczenie aż 15 mln zł. Dzielnemu chłopczykowi w locie towarzyszyć będzie dwóch lekarzy GCZD - poinformowali w poniedziałek, 26 kwietnia, przedstawiciele Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu.

Zobacz także

Komentarze (5)    dodaj komentarz »

 • Tłoka

  Trzymamy kciuki

 • Sylwia

  Biedny całe życie w szpitalach... Czym sobie zasłużyły takie dzieciaczki:( Dużo dużo zdrówka i powodzenia:*

 • Kierowca

  Duzo zdrowia dla ciebie i twojej rodziny

 • Roxi

  Fabianku dużo zdrówka

 • Martinho

  Przekazuję pozytywną energię !!! Powodzenia

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.