Od wielu miesięcy policjanci wspierani przez lokalne i ogólnopolskie media, prowadzą kampanię informacyjną, dotyczącą przestępstw popełnianych na szkodę seniorów.
Mowa tutaj o oszustwach, w których wykorzystywana jest metoda „na wnuczka” lub „na policjanta”. Mimo podejmowanych działań nadal odnotowujemy przypadki oszustw, gdzie seniorzy tracą swoje oszczędności.
Policjanci apelują aby w przypadku odebrania podejrzanego telefonu, gdzie rozmówca informuje o wypadku członka rodziny i poleca przekazać pieniądze w zamian za pozytywne załatwienie sprawy, zachować czujność. W każdej sytuacji, w której mamy wątpliwości co do autentyczności rozmowy, należy rozłączyć się i zadzwonić pod numer 112 lub 997.
Pamiętajmy, że oszuści wykorzystując wiek oraz stan emocjonalny osoby starszej starają się tak poprowadzić rozmowę aby uzyskać informacje o rodzinie i nakłonić seniora do przekazania pieniędzy.
Dlatego też funkcjonariusze ostrzegają i przypominają:
Jeśli osoba, podająca się za krewnego w rozmowie telefonicznej prosi o pieniądze sprawdźmy czy jest to prawdziwy krewny. Natychmiast przerwijmy rozmowę i zadzwońmy do niego koniecznie na numer, który my posiadamy. Nigdy nie przekazujmy pieniędzy nieznajomym.
W razie jakichkolwiek wątpliwości zaalarmujmy policjantów.
4 Zasady Bezpiecznego Seniora:
- Nigdy nie wręczaj swoich pieniędzy obcej osobie,
- Nigdy nie dzwoń na numery wskazane przez rozmówcę telefonicznego,
- Zadzwoń do bliskich i zapytaj czy faktycznie potrzebują pomocy,
- O próbie wyłudzenia natychmiast poinformuj Policję.