Wiadomości z Rudy Śląskiej

PILNE! Rząd poinformował, że od jutra będą obowiązywały ograniczenia w przemieszczaniu się

 • Dodano: 2020-03-24 14:00

Rząd właśnie poinformował, że od jutra będą obowiązywały ograniczenia w przemieszczaniu się, z wyjątkiem drogi do i z pracy, na wolontariat w walce z koronawirusem, a także na niezbędne zakupy.

Jeżeli nie ograniczymy zgromadzeń do zera, nie ograniczymy wyjść z domu praktycznie do zera, nie uda nam się uratować ludzkich żyć. Od jutra będzie obowiązywał zakaz wychodzenia z domu poza potrzebnymi sytuacjami, gdy idziemy do pracy, sklepu, apteki - mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Kolejne obostrzenia

Mateusz Morawiecki poinformował po posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego o konieczności wprowadzenia w Polsce kolejnych obostrzeń w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa.

- Widzimy wyraźnie, że jest to niezbędne, żeby zapanować nad rozprzestrzenianiem się i nie dopuścić do sytuacji, jakie widzimy na co dzień w Hiszpanii, czy Francji - mówił premier.

Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:

 • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
 • wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
 • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

Premier przyznał, że "wirus krępuje nasze życie, ale musimy dalej ograniczać możliwe zgromadzenia do absolutnego minimum.

Po drodze nie powinny poruszać się więcej niż dwie osoby. Wszelkie przekraczanie tych norm, które dzisiaj jeszcze dodatkowo narzucamy, może być zabójczo niebezpieczne - mówił Mateusz Morawiecki.

Rząd apeluje - "zostańmy w domu"!

Łukasz Szumowski apelował o rozsądek, który pozwoli uratować życie naszych bliskich, ale też zdrowie i życie medyków, którzy są "na pierwszej linii frontu".

- "Zostańmy w domu" wprowadzamy teraz praktycznie w życie. W rozporządzeniu będzie obowiązywał zakaz wychodzenia z domu poza naprawdę potrzebnymi sytuacjami: kiedy idziemy do pracy, sklepu, apteki, do lekarza - choć starajmy się dzwonić do lekarza, a nie iść do przychodni. Również takie sytuacje niezbędne, jak wyprowadzenie psa, przejście się - poinformował Szumowski.

Ograniczenia dotyczące poruszania się w komunikacji publicznej

Kolejne zmiany dotyczą transportu zbiorowego. Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

- Będą ograniczenia dotyczące poruszania się w komunikacji publicznej - tylko miejsca siedzące, podzielone przez dwa; w tramwaju czy autobusie i wszystkich środkach komunikacji publicznej nie może być tłoku, musi być dystans - mówił premier.

Będzie też obowiązywał zakaz zgromadzeń i imprez. Wyjątkiem są wydarzenia, w których uczestniczą członkowie rodziny lub osoby pozostające w stałym pożyciu.

Utrzymane zostają dotychczasowe ograniczenia.

Komentarze (52)    dodaj »

 • Modlitwa

  Jak cie zmarły starszy w nocy to znak abyś poszedł i posprzątoł jego grob.

 • CV

  Częściowo masz rację to paranoja że, nawet grobu nie wolno iść posprzątać. Sprowadza się to jednak do tego, aby przesiedzieć na tyłku ten miesiąc, żeby właśnie gospodarka miała szansę wrócić do równowagi (jak w Chinach), a lekarze nie powymierali masowo.

 • ha!

  To problem od pani Dziedzic osoby bezdomne są jedną z najbardziej zagrożonych grup w kontakcie z koronawirusem, przede wszystkim ze względu na wiek, silne osłabienie organizmu, przewlekłe choroby. Wyzwaniem jest też zapewnienie dostępu do urządzeń sanitarnych, dzięki którym osoby bezdomne mogłyby zachowywać higienę...

 • Darek

  Żeby to wszystko było skuteczne trzeba by zamknąć na dwa tygodnie wszelki przemysł ciężki gdzie jest duże skupisko ludzi.

 • RENATA

  Nadszedł czas na prawdziwą zgrozę czyli na całkowitą izolację międzyludzką ,horror.

 • Maja

  Tragedia wielka bo w domu trzeba siedzieć na 50 metrach i nie ma domu z ogrodem? tragedia to choroba i śmieć, więc proszę niech marudy przestaną być śmieszne. można czytać książki, gotować, oglądać filmy, grac w gry, rysować, robić na drutach i robić tysiąc innych rzeczy a nie tylko myśleć o spacerach i byciu uwięzionym. litości, to kwestia życia i śmierci, otrzeźwiejcie! Popatrzcie na te ciężarówki z Bergamo, które wywożą ciała.

 • Oma

  Ludzie się do tego nie stosują bo to są ameby umysłowe. Ja od dwóch tygodni siedzę w domu,zapasy są zrobione i nie muszę 5 razy dziennie chodzić do marketu,apteki czy do parku. Widzę z okna na placu zabaw pełno mamusiek z dziećmi, ludzie na przystanku jeden obok drugiego pod daszkiem ściśnięci (po co skoro deszcz nie pada?), do autobusu tabuny wchodzą, seniorzy do warzywniaka i apteki non stop chodzą, pod klatką stoją o plotkują a przed monopolowym 24 młodzież pije piwo. Odkąd im szkoły zamknęli pogubili się kompletnie i nie wiedzą co zrobić ze sobą. Kilka z nich na murku to siedziała chyba z 3 godziny gapiąc się w telefony. Ta zaraza nie minie bo ludzie zwyczajnie się tym nie przejmują. Myślą że to zwykła grypa i nic o powikłaniach nie wiedzą. Gdyby wszyscy ci którzy nie chodzą do pracy i szkoły przestrzegali kwarantanny to do lata byłby z tym spokój. A tak to pokazują tylko że mają gdzieś zdrowie ludzi którzy muszą codziennie chodzić do pracy. Pomyślcie o lekarzach,pielęgniarkach,kierowcach autobusów i tramwajów, kasjerów, listonoszach i kurierów i zostańcie w domu!!!!

 • Stasiu

  A co z wyborami?? Będzie dyspensa rządowa od obostrzeń?

 • Henio

  Wybory powinny się odbyć 10 maja, bo w tej chwili nie ma żadnych przesłanek konstytucyjnych do ich przełożenia. Takimi byłoby wprowadzenie stanu nadzwyczajnego np. stanu klęski żywiołowej.Mimo wszystko myślę, że PiS zdecyduje się przełożyć wybory. Rośnie bowiem odsetek tych, którzy nie chcą ich w maju, obawiają się skupisk ludzkich, a przecież w komisjach wyborczych jednocześnie może być nawet kilkanaście osób.

 • zatroskany

  Na 100 % wyborów w maju nie będzie i Pis o tym wie , nie jestem aż tak biegły w polityce ale jestem przekonany ,że to jest jakieś grubsze zagranie polityczne .Czemu ma służyć nie wiem .Zresztą PO też błysnęło upierając się przy obradach sejmowych w zamkniętej sali z udziałem prawie 500 osób .Dlatego brzydzę się polityką , współczuję tym , którzy ślepo identyfikują się z jednymi i drugimi , tak jakby nikt nie miał swojego rozumu .Nie potrzeba być politykiem czy dziennikarzem by obserwując to co dzieje się w tej chwili na świecie dojść do przekonania ,że dopóki nie znajdzie się jakaś szczepionka przeciw temu wirusowi , to jedynym sposobem uniknięcia zarażenia się jest maksymalna izolacja od miejsc gdzie jest większe skupisko ludzi .To nie jest oczywiście całkiem możliwe .Bo pewne grupy zawodowe muszą pracować .ALE TO ZE WZGLĘDU NA NICH ci którzy mają ten,, komfort" przebywania w czterech ścianach powinni stosować się do zaleceń pozostawania w domach .Zakupy trzeba robić ok .ale nie szukajmy sobie usprawiedliwień na to by wychodzić z domu, rodzaju ,muszę obejrzeć co tam na ogródku ,trzeba by tam przed świętami posprzątać groby , mam wolne dawno n ie byłem odwiedzić krewnych ,ktoś powie ,że się kisi w domu i musi pobiegać trochę itd.itd .Inny ,że ma termin u lekarza i z błahymi przypadkami upiera się by się do niego udać . Zostawajmy w domu z troską i wyrazem ogromnego szacunku dla służb medycznych , które same się narażają by pomagać innym .Nieroztropność ,a czasem głupota ludzka powoduje ,że w wielu przypadkach mnożą się niepotrzebnie kolejne zakażenia .Piszę o rzeczach ,o których każdy wie , a mimo to nie do każdego to dociera .Na skutek takiego podejścia Włochy , Francja czy inni doprowadzili do stanu ,z którym im ciężko się jest uporać .NIE DOPUŚĆMY DO TEGO .Zostawajmy w domach !maksymalnie w ten sposób ograniczając rozprzestrzenianie się tego wirusa

 • nowyporządekświata

  Szykuje się coś znacznie gorszego od zafajdanego wirusa ,tresura ludzi idzie zgodnie z planem rządowym.

 • Wzburzona!!!

  Myślę ze ludzkość jest na tym etapie, ze wielu w du..ch się przewraca. Myślenie na etapie przedszkola ( bo ja chcę) nieważne że światu grozi REALNY kataklizm to będę tupać nóżkami że nie mogę wyjść z domku. W trumnie to dopiero jest ciasno! Opanujcie się. Nie dziwi mnie, że ten wirus się roznosi, kiedy wokół jest pełno dzieci w dorosłych powłokach. Zachowujecie się jak zwykłe smarkacze. Mi koronawirusa popsuł plany wykończenia 4 kątów. I tak siedzimy na kupię. Moi rodzice, ja z mężem i 2 małych dzieci, oraz siostra z mężem i również dwójką małych dzieci. Wolę tak niż widzieć kogokolwiek z nich pod respiratorem. I wiecie co? Jest nas dużo, ale ciasno to by było gdyby d*pa siedziała na d*pie. Ale każda dużo*a ma swój metr kwadratowy. Nie narzekajcie bo to żałosne.

 • starsza

  To nie tresura ludzi lecz ratowanie życia ludzkiego bo przez lekkomyślność i ludzką głupotę tysiące ludzi straciło życie a ci co świadomie łamią zasady stają się mordercami bo przez takich lekkoduchów i zarozumialców ludzie umierają w samotności i w cierpieniu. Wirus sam się nie porusza to ludzie bezmyślnie go przenoszą. Zacznijcie ludzie myśleć..

 • Jadzia

  To trzeba byli nie wpu[...] wszystkich ktorzy nagle zapragneli wrocic do kraju! Dziwnym trafem wszyscy wracaja i wielkie dziwota ze zachorowalnosc wzrosla I odnotowuje sie setki zachorowan! a jestem ciekawa czy bezrobocie wzrosło przez to, że tyle osób po powrocie pobiegła do Urzędu Pracy się zarejestrować.

 • Kocur

  Uciekali z Polski za lepsza waluta, płacili podatki na Zachodzie a teroz ich z otwartymi rękami i korona witomy! Jak w reklamie NONSENS

 • kupa śmiechu

  Spokojnie, epidemia potrwa w Polsce max do 9 maja, nie lękajcie się! I pamiętajcie - wierzyć Morawieckiemu to podstawa, szczególnie co do statystyk i wszystkiego innego, nie ma bardziej prawdomównego człowieka, tak brzydzącego się kłamstwem i tak miłującego drugiego człowieka i nie gardzącego innymi ludźmi jak on! Tymczasem idę obejrzeć film Pinokio, pozdrawiam wszystkich fanów umiłowanego premiera!

 • Roman

  Morawiecki nom tak dokrynci szroba że ze zgryzoty i strachu w domach bydymy umiyrać.

 • Wilka

  Teraz plebs w blokach wziął się za remonty!! kiedy sąsiedzi mogą iść do parku czy na spacer, to prostactwo teraz im wierci i wali - całe dnie.Takich prostaków powinni utylizować. To zwykle [...]a.

 • Zxz

  A teraz plebs zamilczy więc Pani już dziękujemy. :)

 • xXx

  Wilka po Twoin wpisie widać że ukończone tylko żłobek i zerówka

123

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również