Wiadomości z Rudy Śląskiej

Plac zabaw przy hałdzie ponownie zniszczony - czy na wandali nie ma rady? [ZDJĘCIA]

 • Dodano: 2019-07-17 12:30

Znajdujący się przy zrewitalizowanej hałdzie plac zabaw znów został zniszczony przez wandali. Strzaskana szyba, popisane pisakami konstrukcje, śmieci - to efekt zabaw, jakie urządza sobie młodzież na obiekcie przeznaczonym przecież dla najmłodszych.

W marcu pisaliśmy o zdemolowanym placu zabaw, który dosłownie trzy miesiące po oddaniu do użytku już wymagał remontu. Miasto ponownie musiało wydać pieniądze, żeby przywrócić obiekt do pierwotnego stanu, ponownie przeprowadzono certyfikacje i przy wireckiej hałdzie znów mogły bawić się dzieci. Niestety, osoby z zamiłowaniem do destrukcji co jakiś czas pojawiają się w tym miejscu, systematycznie niszcząc własność publiczną.

Miejsce, które powinno służyć najmłodszym rudzianom, staje się obiektem zainteresowania młodzieży, która urządza sobie na miejscu osobliwe zabawy. Jak informują okoliczni mieszkańcy, ostatnio odbyła się tam bitwa na jabłka, po której nikt nie pofatygował się posprzątać. Pozostawiono też butelki po piwie oraz mnóstwo śmieci.


Sprawdź także: Ruda Śląska: wandale zniszczyli nowy plac zabaw i demolują zrewitalizowaną hałdę


Na to nie ma rady, bo to jest kwestia wychowania. Najlepiej byłoby złapać gnojków na gorącym uczynku i nakazać rodzicom remont - mów przechodzący obok mieszkaniec Rudy Śląskiej.

Już w marcu wiceprezydent Rudy Śląskiej Krzysztof Mejer apelował:

Prosimy was, żebyście uczulali wszystkich swoich najbliższych, żebyście zwracali uwagę tym osobom,  które to niszczą, że to jest nasze wspólne mienie. To naprawdę boli, bo robimy piękne inwestycje, które niestety są błyskawicznie przez wandali niszczone - nikt na to nie reaguje, a głosy pojawiają się wtedy, kiedy jest na to za późno, kiedy sprawców nie ma - mówił wówczas Krzysztof Mejer.

Rodzice, którzy z dziećmi spędzają czas na tym placu zabaw, wspominają o monitoringu:

Niestety, wychodzi na to, że monitoring jest jedynym rozwiązaniem. Jedna kamera załatwiłaby sprawę - mówi pani Adrianna, która na placu zabaw pilnuje kilkuletniej córeczki.

Czy miasto zdecyduje się na monitoring? Czy też może w jakiś inny sposób uda się rozprawić z wandalami niszczącymi miejskie inwestycje? Czekamy na oficjalną informację z urzędu miasta - będziemy monitorować ten temat.

Komentarze (42)    dodaj »

 • Kasia

  I bardzo dobrze że są nazwiska i inne dane! Do prac społecznych małolatów! Na długo !

 • gdzie oni są?

  Przecież straż miejska miała patrolować to miejsce. Miał być założony monitoring, gdzie on? Będą kolejne akty wandalizmu to nieuniknione...

 • boluś

  bezpieczniej dla dzieci nie bawić się ani na ani w pobliżu "zrewitalizowanej" hałdy szczególnie gdy sucho i pyli' ale w końcu każdy się bawi na własną odpowiedzialność

 • KJ

  Tak jest na każdym placu zabaw przez dzień dla dzieci a w nocy imprezy. My mamy tak na Podlas i nic nie zmienimy. Tam gdzie są sklepy cało nocne powinien być staly pieszy patrol policji. Ale by zarobili. Niech miasto płaci za patrol bo to oni dali pozwolenie na całodobowy na osiedlu

 • Matka

  Kilka razy byłem tam z synem i niestety w godz popołudniowych młodzież wyrabia tam cuda a upominanie ich nie daje rezultatu dalej robią swoje ....

 • Janusz

  Jestem rudzianinem! Urodziłem się w Kochłowicach. Mając 19 lat wyjechałem do Krakowa na "nauki". Tak postanowił mój OJCIEC KOCHANY! Bardzo dobry CZŁOWIEK! Wróciłem do Rudy Śląskiej w 2015 r po 48 latach. Wróciłem do tzw. "korzeni"! Nie rozumiem śląskich "haseł". Bóg, Honor, Ojczyzna, Rodzina, Solidność, Uczciwość ... Itd, itp. Kochani Dobrzy Rudzianie! Macie świadomość, że dzisiaj Ruda Śląska jest w czołówce krajowej w ilości rozbojów, przestępstw kryminalnych, aktów brutalizmu, aktów przemocy rodzinnej! Szok dla mnie! Jadę samochodem u siebie - w Rudzie Śląskiej Południowej. Stoję na sygnalizacji świetlnej - mam auto z krakowską rejestracją. Ktoś do mnie krzyczy - kaj ty chu..u gorolu jedziesz! W Krakowie przez 48 lat nikt i nigdy mi nie powiedział "ty hanysie". Przykra, kolejna dewastacja terenów "relaksacyjnych" jak widać to "pryszcz". Porządni RUDZIANIE na mnie się nie pogniewają za to, co powiedziałem. Porządnych RUDZIAN przepraszam za moją opinię! A ja czuję się przez te moje 4 lata tu pobytu, jakbym żył w getcie ludzi "dziwnych" odbiegających od przyzwoitości zachowań. Takie mam doświadczenia i obserwacje. Jeszcze raz przepraszam RUDZIAN - tych normalnie porządnych.

 • Mieszkanka

  Bo dokładnie tak jest. Porządni mieszkańcy w większości pouciekali z tego miasta. Tu strach się w dzień poruszać gdy mogą cię napaść maczeta przy samym rynku czyli przy sercu miasta. Żyją tu sami przesiedleńce, patologia i kibole. Wszyscy beneficjenci 500+, a miasto nie widzi w tym problemu budując dalej niesamowicie drogie ścieżki rowerowe i mydlac oczy ludziom obietnicami wyborczymi. Władza i zarzad miasta doprowadził do jego ruiny. Kiedyś widziałam jak miasto żyło, nikt AŻ tak nie bal się tu żyć. Teraz widzę 16 latki z brzuchem, petem i wózkiem, które są gotowe spuścić manto za same spojrzenie. Z drugiej strony wygodna prezydent, która za jazde po pijaku nie dostaje nic, zabiera ludziom ich własne ziemie oraz jest marionetka mejera, który potrafi być tylko mocny w gębie ale zrobić cokolwiek to już nie. Atakuje mieszkańców swoimi wypowiedziami, obiecuje, a potem mówi ze nie ma pieniędzy( ciekawe gdzie się straciły). No i oczywiście parka ta musi utrzymywać odpowiednie znajomosci z szefami kiboli i innych takich, bo w końcu znajomosci najważniejsze! Wstyd mi za to miasto teraz, nie widzę go za pare lat.

 • Jorg

  "Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie" . Nic dodać nic ująć.

 • Ludwik

  Wandali wybatożić ,dać do rynki pyndzle niych naprawiajom szkody jake zrobiyli .

 • Mario

  Chcieliście bez stresowe wychowanie to macie, o tego skutki.

 • zaprawem

  Można , krytykować straż miejską , władze miasta , 500 plus , a prawda jest niestety inna i bardziej bolesna .Gdy się rozejrzeć wkoło aż zgroza ogarnia ile przez nasze miasto przemieszcza się patologii ale n ie tylko .Druga wcale nie mniejsza grupa to na pozór ludzie zadbani , zwłaszcza młodzież ale za to prymitywni i prostaccy .Ci są nawet gorsi od tych degeneratów .Rozpuszczeni do granic , używający wulgaryzmów , bez wychowania za nic mający poszanowanie dóbr publicznych .Żel na włosach , wypasiona komóra i wszystko w d...e .Obawiam się ,że jest tych elementów aspołecznych tak dużo ,że nie da się nad nimi zapanować .Uważam ,że nawet kosztem inwestycji w mieście powinno się poczynić jakiekolwiek kroki by ograniczyć wandalizm ,karać za niszczenie i malowanie po ścianach .Monitoring jeszcze raz monitoring ale też za tym muszą być konsekwencje w przypadku złapania na gorącym uczynku.

 • NN

  Mieszkam w jednym z wieżowców koło placu zabaw jak dzwonię do straży miejskiej z interwencją to mówią że zaraz sprawdza na monitoringu , i dziękuję za telefon za parę minut odsłaniają i mówią że się nic tam nie dzieje to kto jest winny !!moim zdaniem straż miejska bo nie chce im się dipy ruszyć darmozjady i pasożyty małolaty siedzą w środku papierosy palą i się zabijają że wszystkich

 • Tomasz

  Kamery i tyle

 • Aga

  Ja chodze z dzieckiem tam i są tam dzieci po 13 ,16 lat i to oni niszczą i dewastują narywają wszystkim już niejednokrotnie ich upominałam to powinno być do 10 lat dzieci wpuszczane.

 • Matka

  Niestety rodzice od malego nie zwracają dziecią uwagi że np nie wchodzi się po zjeżdzalni tylko idzie się do okoła.. bo po co.. w dni dzisiejszym upominając moje dziecko które chciało naśladować inne dziecko usłyszałam od dziewczynki może 3 letniej że ona jest starsza i że może.. ehh.. już nie wspominając o tym że nastolatki biegały grając w gonia i skakały w japonkach po konstrukcji :/ chwila.moment i znów usłyszymy jak to noge ktoś tam złamał.. oczywiście obużanie że zwróciłam uwage... ehhh

 • madka

  To najdłuższe zdanie jakie w życiu czytałem

 • NormalnieMyślącyObywatel

  Co to za kłamliwy artykuł. W którym miejscu plac jest ZNISZCZONY? Obiekty są popisane, ale nie są zniszczone/naruszone- tak wynika z powyższych zdjęć. Wy ludzie komentuje to tak, jakby tam ktoś z siekierą wszedł i porąbał cały plac.

 • nie dla wandali i baranów

  Racja. To ja proponuję, żeby ci, baranie jeden, ktoś tak ładnie pomalował samochód. To wtedy pogadamy.

 • Czerwona001

  To znaczy się siedzi tam patola i niszczy. To mało wiesz po zdjęciach ja mieszkam i widzę co tam się dzieje, jak zwrocisz matce uwagę to jeszcze oburzona a bachory dewastują kilkunastolet

 • Mieszkanka

  Mejer to zamiast gadać może by zajął się sprawa. Jak na razie to tylko udzielać wywiadów potrafi, ale działać to nic nie działa. Taka droga inwestycja? To co to dla nich zamontować kamery czy powiedzieć straży miejskiej by obserwowali to miejsce? Zwalać wine na wszystkich najłatwiej, ale robić to już nie ma komu, wstyd majer!

123

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również