RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Plaga dzikich wysypisk w Rudzie Śląskiej. Coraz więcej interwencji Straży Miejskiej

 • Dodano: 2021-10-08 08:00, aktualizacja: 2021-10-08 19:58

Coraz częściej piękny, leśny krajobraz zatruwa widok góry śmieci, które zdecydowanie nie powinny się tam znaleźć. Niestety, rudzianie i mieszkańcy miast ościennych coraz chętniej pozbywają się odpadów poprzez wywożenie ich na mniej uczęszczane tereny. Dlaczego? 

Kolejne dzikie wysypisko – tym razem na Bykowinie

Pod koniec września, w okolicy ulic Otylii i Katowickiej w dzielnicy Bykowina, mieszkańcy dokonali nieprzyjemnego odkrycia. Odnaleźli kolejne dzikie wysypisko – górę różnych śmieci, od opon, przez części mebli, na kartonach i ubraniach kończąc. O sprawie powiadomiono Straż Miejską, która zajmie się dzikim wysypiskiem. Niestety, zjawisko powstawania takich miejsc staje się coraz powszechniejsze – zarówno mieszkańcy Rudy Śląskiej jak i miast ościennych wolą wyrzucać swoje odpady do lasów czy na łąki niż pozbyć się ich w sposób właściwy.

Rośnie liczba interwencji Straży Miejskiej

Każde zauważone dzikie wysypisko powinno zostać zgłoszone do Straży Miejskiej, aby ta mogła rozpocząć postępowanie w tej sprawie. Statystyki pokazują, że ilość interwencji służb związanych z ochroną środowiska, jest naprawdę duża.

- Straż Miejska w Rudzie Śląskiej nie prowadzi odrębnych statystyk dotyczących dzikich wysypisk śmieci. W całym zeszłym roku odnotowano jednakże 1336 interwencji związanych z ochroną środowiska i gospodarką odpadami, w tym m.in. dot. zanieczyszczania miejsc dostępnych dla publiczności, nieprawidłowej gospodarki odpadami, nieprzestrzegania Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Ruda Śląska i innych – mówi Marek Partuś, Komendant Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej.


Tylko w tym roku wystawiono 188 mandatów w związku ze śmieceniem na terenie miasta. Jaka kara grozi za wyrzucanie odpadów w miejscach niedozwolonych? Najczęściej funkcjonariusze wystawiają mandaty w kwocie do 500 złotych, lecz jeżeli sprawa trafi do sądu, ten może wymierzyć grzywnę sięgającą nawet 5000 złotych. 
Jak radzić sobie z dzikimi wysypiskami? Straż Miejska ma na to swoje sposoby!

- Straż Miejska posiada na swoim wyposażeniu fotopułapki. Są one najczęściej umieszczane w rejonie dzikich wysypisk lub w miejscach zagrożonych ich powstawaniem – dodaje komendant Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej.

Umieszczanie fotopułapek pomogło złapać kilku sprawców na gorącym uczynku, podczas wyrzucania odpadów w miejscu niedozwolonym.

Co wyrzucają najczęściej?

Dlaczego dzikie wysypiska stają się coraz bardziej powszechne? Można na ten temat spekulować patrząc na najczęściej wyrzucane odpady. Dzikie wysypiska obfitują w gruz, odpady poremontowe, plastikowe części samochodowe, opony, meble oraz elektrośmieci. Większość z tych odpadów wymaga zutylizowania w inny sposób niż poprzez zwykłe wyrzucenie do śmietnika. Pozbycie się odpadów poremontowych i gruzu jest możliwe poprzez zamówienie worka na gruz, który po zakończonym remoncie zostanie wywieziony, zaś elektrośmieci przyjmowane są w specjalnych punktach. Powstawanie dzikich wysypisk może wynikać zatem z niewiedzy, jak utylizować takie odpady lub – co gorsza – z braku wrażliwości wobec przyrody.

Plaga dzikich wysypisk w Rudzie Śląskiej. Coraz więcej interwencji Straży Miejskiej

Następna informacja

Zobacz także

Komentarze (40)    dodaj »

 • Kellu z południowej

  Mi podnoszą z 20zł za osobę do 30zł (a podwyżka była w tym roku o 25% i nowy operator odbiera śmieci rzadziej od kąt zrezygnowali z prezero - już pisałem tu na ten temat. Ja wypowiadam umowe i będę zostawiał śmieci w robocie a na to co się da wprowadzę politykę "no waste" czyli będę rozpakowywał wszystko w sklepie ...

  • Kellu z południowej
   2021-10-13 17:23
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • sznita s tustym

  do djoska kaj sie tracom wpisy, juzaś dyktatura

 • fafik

  Ciekawa dyskusja na forum. Daje dużo do myślenia. A to PSZOK, a to PUK, a to ościenni, a to wysokie opłaty. I tu nie chodzi chyba o rozum, jak to ujmują niektórzy. Chodzi o kulturę osobistą, o wrażliwość, o poczucie smaku i estetyki. Ile by mi PSZOK czy PUK czy "ościenni" nie kazali płacić, do głowy by mi nie przyszło, żeby opony do lasu wywieźć a lodówkę w krzakach ulokować czy nawet puszkę czy papierek po cukierku zostawić na szlaku w górach. Widzi się wiele pięknie wypieszczonych ogródków działkowych a za ich płotami brud, smród i ubóstwo. Wille strzeżone opierają się o las, w którym kawałki aut czy starych telewizorów sąsiadują z workami, w których Bóg wi co jest. Itd itp i obrazków takich jest więcej, tylko jeszcze mniej "apetycznych"

 • Beton Hills

  Jakiej wysokości mandat zapłacą władze miasta z radnymi za swe nieudolne rządy? Na płyty nagrobkowe przed Domem Kultury na Frynie i pudła z workami na gów na po psach mają a na inne rzeczy nie ma.

 • xyz1234

  Z tym wysypiskiem na garażach to miasto samo jest winne. Bo przez rok czasu gdy służby sprzątały okolice tam było wszystko składowane a później ładowane koparką na samochód i wywożone. I nagle skończyli wywozić. A ludzie się przyzwyczaili i wyrzucają dalej. Śmieci też zwożą autami ludzie co tam nie mają garaży i pewnie nawet mieszkańcami Rudy nie są.

 • jak eko to eko

  Prosta sprawa za małe kary,POWINO BYC MINIMUM 20 TYSIENCY KARY,oraz opublikowanie danych osobowych publicznie basta.

 • Kazek

  Jezeli ceny za wywóz smieci bedą wzrastac co pól roku tak jak to ma miejsce teraz, to ludzie z domków jednorodzinnych bedą wyrzycac po lasach nawet odpady komunalne

 • keber

  Ja tak tak,typowe zachowanie,pokazane na filmach,jak walili gdzie popadło we pegie erach.

 • boluś

  Mafia śmieciowo to Urząd' to DECYDENCI kierzy wydajom Decyzje ! A co je na Rudzie w różnych lokalizacjach to Total Afera rozciongiynto w Czasie na jakieś 30 lot. Bezto utrzymujonce sie od lat przekroczenia /wielokrotne/ pochodnych Benzenu. Jeszcze styknie na nsstympne pokolenia ! Eli dożyjom!

 • Heniek

  Trzeba przywrócić PSZOK Remondis na Halembie. Mało komu chce się jeździć na Rudę. Wcześniej mówiono o otwarciu PSZOK-a na południu miasta. Jak dotąd - echo

 • mieszkanka

  Remondis na halembie jest

 • Jorguś

  Elektrośmieci w punktach zbiórki należy oddawać kompletne, a to jest duży problem. A co zrobić z papą której PSZOki nie odbierają? To tylko 2 rzeczy nt problemów ze śmieciami

 • :-)

  Papę można oddać do PUKu bo nie ma umowy z nową firmą

 • Greg

  Jakoś zawiozłem na Kokotek i za opłatą odebrali. Trzeba tylko chcieć.

 • bron

  płacić za śmieci co miesiąc a później jeszcze dodatkowo --- kretynizm a efekty widać

 • Jorguś

  Słowo klucz "za opłatą". To jak nazwiesz to co UM pobiera co miesiąc od osoby?

 • hutnik

  Co miesiąc ludzie płacą a jak chcą papę wyrzucić to jeszcze dodatkowo od nich zdzierają.

 • Mafioo

  Mogli wrzucić zdjęcia z nielegalnego wysypiska śmieci z ul.Stalowej.Goraaaa śmieci!I kto teraz za wywóz zapłaci?A było głoszone jak zaczęli wozić tiry!

 • Eko

  Takie wysypiska powstają ponieważ obecnie Ruda Slasma ma beznadziejny PSZOK gdzie jeżeli przywieziesz gruz trawe czy inne rzeczy musisz je wrzucać sam do wysokich konternerów. Podczas gdy pszok był w remondisie podjeżdzalo sie i wyrzucalo na ziemie. Myślę że to jest jeden z powodów.

 • Betonoza i syf

  Pan Mejer nie tak dawno chwalił się w Wiadomościach Rudzkich, że nowa firma spisuje się lepiej od poprzedniej i początkowe problemy ze śmieciami obok koszy to wina poprzedników bo za dużo koszy dała. Kpina. Śmieci co raz droższe a syf coraz większy. Ale UM oczywiście sobie nie ma nic do zarzucenia.

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.