Wiadomości z Rudy Śląskiej

Podwyżka cen biletów. ZTM przedstawił propozycję nowej taryfy

 • Dodano: 2021-02-12 11:00

Nowa taryfa ma zacząć obowiązywać od połowy kwietnia 2021 r. Najtańszy bilet papierowy będzie kosztował 4 zł, a nie jak dotychczas 3,6 zł droższy będzie także jednorazowy bilet elektroniczny. Czym spowodowana jest podwyżka cen?

Rosnące koszty i znaczący spadek wpływów ze sprzedaży biletów w 2020

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia już od jakiegoś czasu zapowiadała, że podniesie ceny biletów komunikacji miejskiej. Powód? Wprowadzone ograniczenia, zwiększenie częstotliwości dezynfekcji pojazdów, konieczność zapewnienia dodatkowych kursów na kluczowych trasach oraz znaczny spadek liczby pasażerów, a co za tym idzie-spadek dochodów ze sprzedaży biletów o około 100 mln zł, istotnie pogorszyły sytuację finansową organizatorów transportu publicznego. Jak czytamy w komunikacie, dlatego ZTM zdecydowało się na zmianę taryfy i cen biletów. Projekt tych zmian właśnie został przekazany do konsultacji ze związkami zawodowymi. Wśród proponowanych rozwiązań, przedstawiono również nowe możliwości, promujące regularne korzystanie z komunikacji miejskiej.

- Od początku do tematu podchodziliśmy otwarcie i szczerze. Już we wrześniu sygnalizowaliśmy, że w związku z dużymi stratami finansowymi z powodu koronawirusa, konieczne będą podwyżki cen - mówi Kamila Rożnowska, rzecznik prasowy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. - Kwestie związane z wysokością podwyżek odroczyliśmy jednak do ostatniego możliwego momentu, tak aby móc podjąć ją w oparciu o rzetelne dane, obrazujące rzeczywiste możliwości finansowe oraz zaproponować nowe rozwiązania. Podwyżka cen biletów nie jest łatwą decyzją, aczkolwiek sytuacja ekonomiczna i wymogi sanitarne związane z COVID-19, spowodowały, że podobnie jak w innych miastach, jest koniecznością - dodaje.

ZTM uważa, że ceny biletów, po zmianach w taryfie, dalej będą plasować się w okolicach średniej spośród największych polskich miast.

- Wpływy z biletów pokrywają średnio około 30 proc. kosztów funkcjonowania transportu publicznego na naszym obszarze - mówi Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy ZTM. - W związku z ograniczeniami z powodów pandemicznych, pokrycie kosztów spadło już do blisko 20 procent, co oznacza, że te różnice stają się coraz większe. Dla przykładu - do każdego biletu jednorazowego za 3,6 zł, trzeba aktualnie dopłacać aż ok. 8 zł - dodaje Wawrzaszek.

Według ZTM, średni wzrost cen biletów długookresowych i wieloprzejazdowych nie przekroczy 11 proc., a dla biletu "Miasto 30" wyniesie 6 proc. Proponowana średnia podwyżka cen wszystkich biletów ZTM to ok. 12 proc.

Oto najważniejsze założenia taryfowe:

• Cena biletów jednorazowych wzrośnie o 60 groszy lub 1 złotówkę. Ten sam typ biletu w wersji elektronicznej ma kosztować o 60 gr, 80 gr i 1 zł więcej.


Wprowadzony zostanie specjalny bilet na czas pandemii - "Sieć 180" w cenie 550 zł. Oznacza to, że miesięczny koszt takiego biletu wyniesie niecałe 92 zł. W półrocznej perspektywie pozwoli to zaoszczędzić pasażerom nawet 400 zł. Bilet o nazwie "Sieć 180" zostanie udostępniony w sprzedaży do 31 grudnia 2021 roku. Nie będzie on podlegał zwrotowi. 


Wprowadzone zostaną nowe bilety długookresowe na dwa miasta - "2 Miasta 30" oraz "2 Miasta 90".


• Ceny biletów elektronicznych pozostaną niższe niż w przypadku biletów papierowych. 


Podrożeją bilety tzw. średniookresowe. Bilet24-godzinny, który umożliwia też przejazd na lotnisko w Pyrzowicach, będzie kosztował 15 zamiast 14 złotych. Taka sama podwyżka będzie w przypadku biletu dziennego. Wprowadzone zostanie jednak nowe uprawnienie dla pasażerów korzystających z biletu Dziennego, którzy w soboty, niedziele oraz święta będą mogli zabrać w podróż komunikacją miejską ZTM jedną dodatkową osobę w ramach obowiązywania tego biletu.


Znaczne podwyżki szykują się w tabeli biletów długookresowych. Więcej podróżni zapłacą za bilet miesięczny na jedno miasto – z 93 na 99 złotych (46,5 zł na 49,5 zł dla ulgowego). Duża podwyżka będzie dla tych, którzy jeżdżą z biletem Sieć 30 – cena dla biletu normalnego zmieni się ze 134 zł na 159 zł.

Po wprowadzonych zmianach, przejazd liniami "Lotniskowymi" będzie możliwy na podstawie wszystkich biletów ZTM. Oznacza to również niższe ceny dla pasażerów. Przykładowo za bilet z Katowic na lotnisko zapłacimy 5,40 zł lub 6 zł zamiast dotychczasowych 14 zł.

• Wydłużony zostanie również z 7 do 14 dni termin wyznaczony w wezwaniu do zapłaty, dla którego obniża się wysokość opłaty dodatkowej.

Zmiany w taryfie ZTM mają zacząć obowiązywać najwcześniej od drugiej połowy kwietnia. Wszystkie zmiany w taryfie znajdziecie TUTAJ.
 

Zobacz także

Komentarze (29)    dodaj komentarz »

 • boluś

  W Jaworznie niy korzystajom z ZTMmuuu i GZMmuui bulom rocznie tela co u nos za miesiąc. Yno tam niy majom na utrzymaniu Mejera i Staniola.

 • ekonomistka

  Bardzo mądre rozwiązanie popieram.Mniej bedzie ludzi jezdziło wiec bedzie wygodniej.Czytając patologie której nie odpowiada komfort jazdy proponuję zakup samochodu, roweru lub hulajnogi.Komunikacja miejska jest dla normalnych ludzi.Od 2021 roku są podwyżki wypłat więc i ceny rosną to jest przecież zrozumiałe, ale widać tu ze nie dla wszystkich.Sieć180 jest super chetnie z niej skorzystam :)

 • boluś

  Pomyloło ci sie z idiotką'

 • Karl

  Ekonomistka to chyba po kursie na YouTube

 • Pracownik lutowy

  Tak pewnie jak ty, komunista-anarchista z wykopu albo demotywatorów, czerpiący wiedzę z memów. Książkę ostatnio przeczytałeś pewnie gdzieś między1 a 3 klasą podstawówki.

 • Wiki

  Czyli w 2 klasie ,ja?pracowniku lutowy

 • Pracownik lutowy

  Jego zapytaj.

 • Ryl

  Miolo być eko z samochodow do autobusów żeby było mniej spalin weszło jak zawsze dawaj babka rente

 • Ula

  Brud ,zimno, tramwaje stare i rosnące ceny biletów, jakoś nie widzę tej dezynfekcji, jednak pandemia jest na rękę, ciekawe czy jak się skończy obnizą ceny biletów

 • rado

  Dla naszych włodarzy to świetna wiadomość. Będą mieli pretekst do obcinania połączeń bo będą nierentowne. Godziny szczytu a autobus kursuje co 30 minut co nawet nie jest śmieszne. Niech podnoszą nawet o 50% ceny. Może 30% ludzi w Rudzie kasuje lub posiada bilety, reszta jeździ na gapę, czego nie raz byłem świadkiem podczas jazdy do pracy jak kontrola była.

 • Nn

  Dziwne te podejście ZTM zamiast obniżyć ceny biletów i zachęcić do jazdy komunikacja zbiorowa zachęcacie do jazdy samochodami. Chętnie zostawiłbym auto w garażu ale taniej wychodzi dojazd samochodem i nie wliczam czasu ani dojścia na przystanki. Zmieńcie lepiej tego ekonomistę który wam doradza bo coraz mniej ludzi będzie jeździć z wami jeśli już to tylko dzieci i emeryci na darmowym bilecie lub inni gapowicze zostają wam tylko ci którzy się od lat przyzwyczaili i kupują bilety miesięczne

 • Mm

  To teraz wpływy z biletów spadną wam o kolejne 100mln im drożej tym bardziej ludzie wola wybierać alternatywne możliwości dojazdu w moim przypadku to po tych podwyżkach taniej wyjdzie nawet taxi trasa 6km 12zl, ZTM 2 autobusy i tramwaj i też 12zl tyle że taxi 15 min jazdy a nie 1h i czekanie co przystanek bo oczywiście autobusy jadą raz na pół godz i to wszystkie w tym samym momencie( różnica 5mim) a pół godz nic nie jedzie.

 • Icek

  ino przecie to by wyngiel sprzydac trzeba bom te nisze slunskie biloty za drogo w [...] a grubasy z warszafki majom tanszo! my chcemy autonomia!

 • Kathe

  TAK DZWIGNĄ CENY BILETÓW - TO NIECH JEŻDŻĄ DO PORZĄDKU, A NIE SPÓZNIAJĄ SIE ALBO JADĄ PRZED CZASEM - NIECH KIEROWCY I NAS SZANUJA A NIE TRAKTUJĄ JAK "BYDEŁKO..."

 • A.

  Chyba zacznę spacerem chodzić do pracy

 • Gość

  Dlaczego bilet elektroniczny jest tańszy? Jako przyjezdna poruszająca się komunikacją miejską mam płacić więcej? Dlaczego te bilety nie są w tej samej cenie?

 • Padre

  A mnie to lotto

 • J.A.

  Przecież nie musicie jeździć jak wam się nie podoba...

 • Bobolobo

  Żeby jeszcze wszystkim kierowcom chciało się otwierać drzwi automatycznie, a nie zmuszać pasażerów do otwierania drzwi przyciskiem. Takie jest zalecenie na stronie ZTM. Pandemia jeszcze się nie skończyła - tylko przypominam.

 • darek

  Ruda ma najgorsze rzęchy na trasach. Autobusy, których już nie potrzebują w Katowicach, Gliwicach czy Zabrzu trafiają do Rudy Śląskiej. Po za tym ludzie którzy przesiedli się już na samochód nie wrócą do komunikacji miejskiej bo to nawet przy większych korkach szybciej i wygodniej dotrze się autem. Nie wiem jak drogie musiało by być paliwo żeby mnie namówili na komunikację. Jeździłem 4 lata i dziękuję bardzo. W godzinach szczytu autobus co pół godziny i to w 130 tyś mieście? Komedia.

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.