Wiadomości z Rudy Śląskiej

PolskaÉire Festival w Rudzie Śląskiej - 4. edycja

  • Dodano: 2020-06-30 06:30, aktualizacja: 2020-06-30 07:01

3 - 5 lipca 2020 (piątek, sobota, niedziela) - PolskaEire Festival w Rudzie Śląskiej - 4. edycja.

Sprawdź program czwartej edycji Festiwalu PolskaEire w Rudzie Śląskiej

Pomimo epidemii koronawirusa, Festiwal PolskaEire w Rudzie Śląskiej odbywa się także w tym roku, aczkolwiek tym razem w świecie wirtualnym! Będą warsztaty, wystawy, pokazy, koncerty. Festiwal rozpocznie się 3 lipca i będzie trwał trzy dni.

Polsko-Irlandzkie Stowarzyszenie Edukacyjne oraz Rudzkie Stowarzyszenie Przyjaciół Irlandii „Czarna Koniczyna”, we współpracy z lokalnymi partnerami, zaprasza mieszkańców regionu do wspólnej zabawy.

Tradycyjnie już hasłem festiwalu jest "Kaj Ślonsk trefio sie z Irlandjom"

Program festiwalu w 2020 roku jest dostosowany do możliwości organizatorów, co nie znaczy, że będzie odstępować swoim bogactwem od lat poprzednich. Wszystkie atrakcje będą udostępniane na festiwalowym funpage’u na Facebooku. Dzięki temu będziemy mogli docierać w tym roku do widzów zarówno w Polsce jak i w Irlandii. Będą to trzy dni przeplatane muzyką, tańcem, dyskusjami, warsztatami, prelekcjami, literaturą, sztuką i wszystkim, co najlepszego mają do zaoferowania Zielona Wyspa oraz Śląsk.

Pierwszy dzień festiwalu rozpoczniemy video mostem pomiędzy obydwoma krajami z ambasadorami Polski w Irlandii oraz Irlandii w Polsce w rolach głównych. W tym dniu zaprosimy również do uczestnictwa w recitalu Zbigniewa Seydy, który jest muzykiem znanego zespołu Carrantuohill, wraz z synem Pawłem oraz spotkania z muzyką rudzkiego zespołu Cztery Piąte.

Atrakcją dnia dla miłośników śląskiej historii będzie niewątpliwie spotkanie z Kamilem Kartasińskim - historykiem z Uniwersytetu Śląskiego – poświęcona trudnym żołnierskim losom Ślązaków z perspektywy 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej.

Kolejne dwa dni będą miały nie mniej do zaoferowania. Goście będą mogli wziąć udział w szeregu wykładów oraz spotkań z ciekawymi gośćmi, w tym z dr Pawłem Hamerą, który opowie o Pawle Edmundzie Strzeleckim i jego roli w czasie Wielkiego Głodu w Irlandii, prof. Leszkiem Drągiem z Justyną Cwojdzińską, którzy opowiedzą o ich miłości do zachodniej Irlandii, a także z Zespołem Tańca Irlandzkiego ERIU, który zaprosi nas jednocześnie na potańcówkę.

Dla pasjonatów literatury proponowana jest dyskusja o przeszłości Rudy Śląskiej w oparciu o książkę Paula Pogodalli “Potępieni i winni”. Katarzyna Kos oraz Grzegorz Chudy zaproszą widzów do rozmowy o cudownym świecie akwareli wraz z prezentacją ich obrazów. Fanom sportu na pewno przypadnie do gustu opowieść trenerów oraz zawodników Klubu Sportowego Rugby Ruda Śląska o tym, jak doszło do zaistnienia tej dyscypliny sportu w Rudzie Śląskiej. Nie zabraknie również filatelistycznych atrakcji, a także warsztatów rękodzielniczych. Każdy zakochany w polskiej i irlandzkiej muzyce, będzie zadowolony i znajdzie coś, co mu przypadnie do gustu. Widzowie zaproszeni zostaną do spotkania z ze śląskim zespołem 032, rudzką wokalistką Martą Mansfeld oraz irlandzkim muzykiem Gregiem Cliffordem.

Zainteresowanych festiwalem organizatorzy zapraszają do śledzenia jego Facebookowego profilu https://www.facebook.com/PolskaEireRuda/ oraz strony internetowej: http://www.polskaeire.rudaslaska.pl.

Polska Eire 2020 program 500


O FESTIWALU POLSKAEIRE:

Festiwal powstał w 2015 r. z inicjatywy irlandzkiego ministra Aodhana O Riordaina oraz Ambasady RP w Dublinie.

Polska edycja festiwalu w Rudzie Śląskiej jest organizowana przez Polsko-Irlandzkie Stowarzyszenie Edukacyjne oraz Rudzkie Stowarzyszenie Przyjaciół Irlandii „Czarna Koniczyna”, przy wsparciu szeregu lokalnych partnerów oraz wolontariuszy.

W poprzednich trzech edycjach Festiwalu PolskaEire w Rudzie Śląskiej wzięło udział około 10 tys. osób, a informacje o festiwalowych atrakcjach corocznie docierały poprzez media społecznościowe do ponad 250 tys. osób. PolskaEire Festiwal to coroczne świętowanie przyjaźni polsko-irlandzkiej. Celem festiwalu jest wzmacnianie więzi pomiędzy polskim oraz irlandzkim społeczeństwem.

Organizatorzy Festiwalu PolskaEire w Rudzie Śląskiej:
• Polish-Irish Educational Association
• Rudzkie Stowarzyszenie Przyjaciół Irlandii Czarna Koniczyna

Patroni Festiwalu PolskaEire w Rudzie Śląskiej:
• Ambasada Irlandii w Polsce
• Ambasada RP w Dublinie
• Prezydent Miasta Ruda Śląska

Partnerzy Festiwalu PolskaEire w Rudzie Śląskiej:
• Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty
• Miejska Biblioteka Publiczna w Rudzie Śląskiej
• Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej
• Polski Związek Filatelistów - Oddział w Rudzie Śląskiej
• Lepsze Kochłowice. Lepsza Ruda Śląska
• Pub Druid w Rudzie Śląskiej 

PolskaÉire Festival w Rudzie Śląskiej - 4. edycja

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.