Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ponad 10 tys. zarzutów za wyłudzenie blisko 2 mln złotych na wsparcie finansowe dla szkół

 • Dodano: 2020-05-28 09:45

Policjanci z Rudy Śląskiej zajmujący się przestępczością gospodarczą zakończyli prowadzoną prawie 3 lata sprawę dotyczącą wyłudzenia blisko 2 milionów złotych od różnych firm z terenu całego kraju. 36-letnia katowiczanka prowadząca firmę w Rudzie Śląskiej wprowadzała w błąd przedsiębiorców, pozyskując od nich środki, które zgodnie z jej deklaracją miały pozwolić na zakup pomocy dydaktycznych dla szkół i przedszkoli. W rzeczywistości wpłaty zasilały jej prywatne konto.

Pieniądze miały być przeznaczone na zakup pomocy dydaktycznych

Działalność firmy, którą podejrzana prowadziła na terenie Rudy Śląskiej, opierała się na telemarketingu. Ona sama lub jej pracownicy w trakcie rozmowy z wybranym przedsiębiorcą starali się nakłonić go do dokonania wpłaty pieniężnej, która według zapewnień miała być przeznaczona na zakup pomocy dydaktycznych i artykułów biurowych dla placówek oświatowo-wychowawczych z ich okolicy.

- Policjanci z Rudy Śląskiej ustalili, że prowadzona przez katowiczankę działalność tylko imitowała legalnie działającą firmę, w rzeczywistości ograniczała się wyłącznie do wystawiania faktur, które w znikomym procencie odzwierciedlały rzeczywistości - czytamy na stronie KMP Ruda Śląska.

Wartość zakupionych i przeznaczonych dla ośrodków oświatowych środków rzeczowych stanowiła jedynie około 2% wysokości otrzymanych na ten cel wpłat. Tym samym realizacja deklaracji dotyczących wyposażenia placówek oświatowych w pomoce dydaktyczne ograniczała się wyłącznie do absolutnego minimum, stanowiąc swoistą zasłonę dla faktycznego celu, jakim było pozyskiwanie pieniędzy od przedsiębiorców.

W trakcie ponad 5 lat działalności sprawczyni wyłudziła blisko 2 miliony złotych

Właścicielka firmy nie miała zamiaru wywiązywania się z żadnych zobowiązań zaciąganych wobec wpłacających pieniądze przedsiębiorców. Pracownicy podejrzanej przekonywali pokrzywdzonych, że wpłacane środki przeznaczane będą na zakupy dla konkretnej, a często położonej blisko siedziby przedsiębiorcy placówki oświatowej, do której niejednokrotnie uczęszczali oni sami, lub uczęszczają ich dzieci.

- W trakcie ponad 5 lat działalności sprawczyni wyłudziła blisko 2 miliony złotych, z czego na pomoce dydaktyczne przekazane do szkół i przedszkoli wydała zaledwie 36 tysięcy zł, czyli nawet niecałe 2 procent wpłat otrzymanych od darczyńców. Policjanci z komendy w Rudzie Śląskiej przeszukali mieszkanie i biura 36-latki, zabezpieczając dokumentację finansową firmy, w skład której weszło między innymi prawie 13 tys. faktur VAT - czytamy na stronie KMP Ruda Śląska.

Materiał dowodowy zgromadzony został w 190 tomach akt

W czasie dochodzenia przesłuchano ponad 5500 osób, a całą zabezpieczoną dokumentację w tym historię kont bankowych poddano szczegółowej analizie. Materiał dowodowy w prowadzonym przez 2,5 roku dochodzeniu, zgromadzony został w 190 tomach akt, na które składały się zeznania świadków, analizy rachunku bankowego, przelewów pocztowych oraz analiza 12 930 faktur.

Zwieńczeniem tak ciężkiej i mozolnej pracy rudzkich policjantów było przedstawienie 36-letniej właścicielce firmy łącznie 10 042 zarzutów oszustwa. Sporządzony przez śledczych z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą rudzkiej komendy akt oskarżenia, został zatwierdzony i przekazany do sądu przez nadzorującego sprawę prokuratora. Nieuczciwej katowiczance grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Ponad 10 tys. zarzutów za wyłudzenie blisko 2 mln złotych na wsparcie finansowe dla szkół

Zobacz także

Komentarze (10)    dodaj komentarz »

 • zonk

  Oj tam. minister rządu własnie przewalił 70 milionów i wczoraj go pięknie PiSowcy bronili :) A taki Antonio ile przywłaszczył przez 5 lat komisji smoleńskiej ? Przykład idzie z góry.

 • fuj

  a co dopiero wyjdzie co PiSiory nakradli jak sie zas rzad zmieni i wkolo to samo ...przez te 8 ostatnich lat ;P rzygac mi sie chce tym PRLowskim rzadem trzeba zmiany na młodych lepszych niespokrewninych z tymi starymi prykami, tyle pierdo...nia ze emeryci zajmuja miejsca a w polskim parlamencie średnia wieku 70lat to jest nie normalne PO kradło ale PiS kranie i do tego jeszcze osmiesza ten kraj taki dudek przeciez jeszcze nikt nas tak nie osmieszyl

 • Olo

  Dlatego powinny być max dwie kadencję w sejmie a tak to siedzą dziadki oderwane id rzeczywistości. Przecież ta śmietanka PiS ma cała 70+ i od 30 lat nie była w pracy.

 • gerard

  Tylko Polakom nie przemówisz do rozsądku. 70% niezbyt myślących logicznie obywateli będzie głosować na PO - PiS, a potem lamenty jak to źle w kraju.

 • prorok

  Przewiduję karę: 1,5 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok.Przez 3 lata zaangażowanych w sprawę było multum policjantów, biegłych księgowych i prokuratorów. A teraz możecie wszyscy jej naskoczyć.

 • Beta

  Najpierw niech odda tę ukradzioną forsę!

 • smieszek

  w sumie to opłacalny interes zrobiła zakładajac NIEUDOLNE POLSKIE PRAWO to tak prokurator bedzie te 10tys akt odczytywał pewnie ze 2 lata jak w przypadku amber gold hehehehe a po drugie to max 8 lat odsiadki 2000000 zł podzielic przez 96 miesiecy odsiadki to miesiecznie kobita zarobila ponad 20000 zł NIGDZIE TEGO NIE ZAROBI A CO NAKRADAŁ TO JEJ

 • Mieszkaniec

  A

 • Mieszkaniec

  A CO NAKRADAŁ TO JEJ - ludzie są naprawdę inteligentni - zwracam uwagę na A - i od razu dostaję minusa. Dziękuję.

 • Karla

  Odgrzewany kotlet

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.