Wiadomości z Rudy Śląskiej

Powstała Federacja Organizacji Rowerowych Metropolii

 • Dodano: 2018-03-27 11:15

Kilka dni temu w Katowicach, na wniosek aktywistów rowerowych z Rudy Śląskiej i miast ościennych, powołana została do życia Federacja Organizacji Rowerowych Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Ruda Śląska ma w federacji swoją reprezentację - do zarządu wybrana została Ewa Chmielewska - prezes Fundacji Aktywni Społecznie AS, współinicjatorka budowy obwodnicy rowerowej Rudy Śląskiej realizowanej z budżetu obywatelskiego.

- Do tej pory działania rowerowe na terenie miast konurbacji górnośląskiej nie były skoordynowane, czego efektem jest m.in. to, że wiele dróg rowerowych kończy się na granicach miast. Powołana do życia kilka miesięcy temu Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia daje nadzieję na pozytywne zmiany w tym zakresie - mówiła Ewa Chmielewska. - Przed nami dużo pracy. Wszystkich chętnych do włączenia się w działania federacji zapraszam do współpracy. Do czasu powstania strony internetowej wszystkie informacje będę zamieszczać na funpagu "Rowerem po Rudzie Śląskiej” - dodała. 

Federacja ma być stroną społeczną w kontaktach z urzędnikami nie tylko Metropoli, ale i samych miast. Jej działanie ma się opierać głównie na staraniach o budowę spójnej infrastruktury rowerowej w regionie. Na razie mamy sytuację, że miasta ze sobą nie koordynują inwestycji rowerowych i tak w jednym mieście kończy się droga rowerowa, w drugim natomiast nie ma kontynuacji. To właśnie chcieliby zmienić rowerzyści.

Federację założyły: Stowarzyszenie Rowerowa Dąbrowa, Stowarzyszenie Gliwicka Rada Rowerowa, Fundacja Aktywni Społecznie AS Ruda Śląska, Stowarzyszenie Sportowe NOL-Tychy, Stowarzyszenie Rowerowy Bytom, Stowarzyszenie Rowerowe Katowice.

Powstała Federacja Organizacji Rowerowych Metropolii

Komentarze (16)    dodaj komentarz »

 • A.Łatacha (moje-kochlowice.pl)

  Proponuję, żeby taki organ skupił się na funkcji transportowej infrastruktury (a nie głównie rekreacyjnej) - myślę tutaj o autostradach rowerowych... Byłoby świetnie, gdyby można było przejechać np. z Chorzowa do centrum Katowic bez stawania co chwila na światłach i przejeżdżaniu przez jezdnię (do wykorzystania liczne nasypy kolejowe).

  • A.Łatacha (moje-kochlowice.pl)
   2018-03-28 10:11
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • ihy

  Nasypy!!! Właśnie czemu tego nie wykorzystać... W Bytomiu Żabie Doły od Arki Bożka po Chorzów, Siemianowice Śląskie można starymi nasypami przejechać i zawsze byłem zdumiony, że tak mało się z tych szlaków korzysta (akurat tam podejrzewam, że rozszabrowano torowiska, resztę wydeptali spacerowicze i rowerzyści).Propozycja. Za chwilę będzie likwidowany szlak Kolei Piaskowej Kotlarnia, na mapie wygląda idealnie jako ścieżka rowerowa :D

 • Kochłowiczanka

  Zawsze mnie cieszy aktywność ludzi. Często jadę samochodem ul. Górnośląską i widzę spacerowiczów, osoby na rolkach, na rowerach czy biegaczy. Fajnie, że ludzie dbają o zdrowie i aktywnie spędzają wolny czas (często niezależnie od pogody). Cieszy, że tzw starsze panie także wychodzą w większych lub mniejszych grupach na spacer z kijami (nordic walking). Tak trzymać! Pozdrowienia dla tych, którzy już aktywnie spędzają wolny czas, dla tych, którzy tak jak ja, dopiero o tym myślą i dla wszystkich z inicjatywą tzn dla założycieli Federacji. Krytykom tej akcji przypominam fraszkę Boya-Żeleńskiego "Eunuch i krytyk z jednej są parafii- obaj wiedzą jak, żaden nie potrafi."

 • Modernizacja z sensem

  Niestety trzeba niektóre z dróg w Rudzie Śl. dokończyć, zająć się ich czystością lub całkowicie zmienić im grunt. Droga rowerowa biegnąca przez Kochłowice, Bykowinę (starą) i N. Bytom nadaje się jako ścieżka motokrosowa. Całkowicie olewatorsko podeszli wykonawcy do bezpieczeństwa pieszych na odcinku Bykowina - N. Bytom.

  • Modernizacja z sensem
   2018-03-28 09:27
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • observer

  Szanowni Państwo. Zapraszam na przejażdżkę rowerową ulicą Piłsudskiego. Paradoks polega na tym że za niemałe pieniądze oddzielono tam separatorami ścieżkę dla rowerzystów. I na tym koniec dobrych informacji...po paru miesiącach masowo zaczęły odpadać od nich elementy odblaskowe. Same separatory okazały się problemem, ponieważ - ja twierdzą służby za odpowiedzialne utrzymanie porządku i czystości - nie można tej ścieżki mechanicznie (auto szczotka) sprzątać ze względu na ...separatory. Tak więc brud jest i będzie wpisany w "urodę" tej ścieżki. Wniosek jest jeden: BROŃCIE SIĘ PRZED SEPARATORAMI;)) Kolejnym przykładem "wylania dziecka z kąpielą" było wybudowanie "pasów bezpieczeństwa" przy ulicy Górnośląskiej, na wysokości kościoła św Barbary. Znaleziono ciekawy sposób na rozwiązanie zapchanych parkingów w tym rejonie...budując pas...nie tyle bezpieczeństwa, co PAS ABSURDU. Pozdrawiam wszystkich logicznie myślących;)

 • Tomuś

  Leśne dziadki hah!

 • ihy

  Propozycja. Ścieżka rowerowa Ruda ul. Wolności, Piastowska kończy się przed Bobrkiem, a może jest opcja dogadać się z Bytomiem spiąć to z ul. Celną (około 4km) co daje ogromne możliwości tworzenia pętli po terenach leśnych i drogami asfaltowymi przez lasy w Bytomiu, następnie dogadać się z Zabrzem i spiąć to przez Stolarzowice do Helenki (przez całą Helenkę, Rokitnicę, strefę ekonomiczną biegnie ścieżka) i dalej ul. Drzymały do Rudy ul. Szczęść Boże, zaraz powstanie łącznik ul.Bujoczka na ul. Chryzantem czyli ogromne osiedle. Tym sposobem można zyskać piękną pętlę w 70% po przyjaznych terenach dostępną dla kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców.

 • rider

  Przez Bytom od Celnej są oznaczone szlaki rowerowe, najprostszy chyba niebieski wzdłuż A1 (idealny asfalt przez las!) Stolarzowice, Helenka, Rokitnica, strefa ekonomiczna idealna trasa i moim zdaniem lepiej przez Osiedle Młodego Górnika (ścieżka rowerowa przez lasek przy stawie). Zamiast podjazdu przez Szczęść Boże, przez las Potok Rudzki II (kamienista droga, moznaby zmniejszyć gramaturę) obok Slavi, Gierałtowskiego i juz jestesmy na nowej ścieżce przy Bujczoka. Bardzo ciekawa trasa dająca możliwości bardziej zaawansowanym poszerzyć wycieczkę o Sportową Dolinę skąd do Rept ścieżkami i szlakami jest kilka km. Aż chce się iść na rower!!!

 • rider

  Przez Bytom od Celnej są oznaczone szlaki rowerowe, najprostszy chyba niebieski wzdłuż A1 (idealny asfalt przez las!) Stolarzowice, Helenka, Rokitnica, strefa ekonomiczna idealna trasa i moim zdaniem lepiej przez Osiedle Młodego Górnika (ścieżka rowerowa przez lasek przy stawie). Zamiast podjazdu przez Szczęść Boże, przez las Potok Rudzki II (kamienista droga, moznaby zmniejszyć gramaturę) obok Slavi, Gierałtowskiego i juz jestesmy na nowej ścieżce przy Bujczoka. Bardzo ciekawa trasa dająca możliwości bardziej zaawansowanym poszerzyć wycieczkę o Sportową Dolinę skąd do Rept ścieżkami i szlakami jest kilka km. Aż chce się iść na rower!!!

 • Ewa Chmielewska

  Ihy - dobry pomysł. Bardzo serdecznie zapraszam na spotkania programowe, które będą odbywały się w każdy wtorek kwietnia w COP na Kościuszki w Katowicach o godz. 18.00 lub do kontaktu na stronie fb Rowerem po Rudzie Śląskiej. Pozdrawiam

 • Ech

  Świetny pomysl!

 • Waldek

  Już mi się brzydnie tymi rowerami. Jak nie rowery, to bieganie. Wielce obwodnica rowerowa, a to bubel jakich mało! Ale przeca trzeba sie na czymś wybić

 • ihy

  Waldku nie masz pojęcia o wyobrażeniu ;) Nie znasz przyjemności związanej z jazdy rowerem (nie można mieć do Ciebie o to żalu ale postaraj się otworzyć na coś nowego...) Moim zdaniem Ruda ma zaległości w temacie ścieżek rowerowych i zaczyna je nadrabiać...

 • ecik

  Przecież nikt Ci nie zabrania chodzić z psem czy siedzieć przy piwie. Bardzo dobrze, że coś się dzieje w tej dziedzinie.

 • Ss

  I zarobić

 • Mat

  Jak idzie zarobic na obwodnicy rowerowej? Wprowadzą bramki?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.