Wiadomości z Rudy Śląskiej

Prezydent Andrzej Duda złożył górnikom życzenia z okazji Barbórki

 • Dodano: 2020-12-04 13:45

"W imieniu Rzeczypospolitej i wszystkich rodaków chcę przekazać Państwu słowa uznania, wdzięczności i wielkiego szacunku" - powiedział Prezydent RP Andrzej Duda do górników, składając życzenia z okazji tegorocznej Barbórki.

Andrzej Duda nagrał w warszawskim Pałacu Prezydenckim czterominutowy filmik, w którym osobiście zwraca się do górników. 

- Może zbyt rzadko uświadamiamy sobie, jak ważny jest trud górników dla rozwoju gospodarczego naszego kraju. Nie można też opowiedzieć historii Polski, bez opowieści o patriotyzmie górników, o ich oddaniu Ojczyźnie - powiedział m.in. Andrzej Duda, nawiązując do walki o wolność, powstań śląskich sprzed stu lat, Solidarności w 1980 r. i ofiary krwi górników w 1981 r.

Prezydent podkreślił, że "zawód górnika ma wymiar służby, wymaga szczególnych predyspozycji, hartu ducha, poczucia solidarności i braterstwa z kolegami".

- Wyraża się to w codziennej pracy, ale jeszcze mocniej w chwilach zagrożeń. Górnicy nigdy nie zostawiają swoich braci w potrzebie - mówił Prezydent RP.

Prezydent złożył hołd "tym, którzy na skutek katastrof odeszli na wieczną szychtę". Uhonorował także "wszystkich dzielnych ratowników górniczych" i dodał, że ryzyko górniczej służby ujawniło się również podczas pandemii, bo pracownicy kopalń szczególnie odczuli zagrożenie koronawirusem. Wyraził uznanie "górnikom, którzy jako ozdrowieńcy oddają osocze, tak istotne dla pomocy ciężko chorym".

Andrzej Duda powiedział, że każda polska rodzina chce cieszyć się zarówno bezpieczeństwem energetycznym, jak i czystym powietrzem, dlatego transformacja energetyczna musi zostać zrealizowana.

- Ale trzeba to uczynić w sposób sprawiedliwy, rozumny, z uwzględnieniem polskich realiów gospodarczych i interesów pracowniczych - podkreślił Prezydent RP. - Obok dynamicznego rozwoju sektora zielonej energii, podstawą bezpieczeństwa energetycznego Polski jest i w najbliższych dekadach nadal będzie energetyka oparta na węglu - powiedział Andrzej Duda.

Zaznaczył, że "potrzebujemy takiego zrównoważonego rozwoju, który zapewni dobrobyt ludziom, ochroni środowisko naturalne, zwiększy społeczną solidarność, zagwarantuje miejsca pracy".

- Tych celów nie można przeciwstawiać, wszystkie są jednakowo ważne - ocenił i dodał, że jako Prezydent RP "czuje się w obowiązku dbać o tę właśnie równowagę".

Nawiązał do porozumienia z września tego roku i potwierdził, że praca górników długo jeszcze będzie potrzebna krajowi.

Z okazji górniczego święta Andrzej Duda przekazał wszystkim pracownikom branży wydobywczej życzenia pomyślności, zdrowia, jak najszybszego pokonania wspólnie pandemii. Górnikom i ich rodzinom oraz bliskim życzył dobra, szczęścia, stałej opieki i błogosławieństwa patronki św. Barbary. Zapewnił także o szacunku, zrozumieniu i wdzięczności Polaków.

- Niech żyje nam górniczy stan! Szczęść Boże! - zakończył Andrzej Duda.

Zobacz także

Komentarze (14)    dodaj komentarz »

 • Smutnomiboże

  Oczywiście, na kopalni nielekko jest pracować. Nie to co w pałacu. A życzenia, też można złożyć - to nic nie kosztuje. Ale pomyśleć co z ludżmi z kopalń i innych zakładów, którzy za chwilę nie będą mieli za co żyć - to już chyba trudniejsze. Jeszcze tego nie rozumiecie ?

 • KWK

  Ostatnie życzenia

 • górniczy stan

  bolusia zaś tu zmieszali z błotem

 • Barbara

  Ble,ble,ble.Płaczecie jakbyście nie wiedzieli ,że losy górnictwa zostały przesądzone w Brukseli.Duda zachował się tak wszyscy jego poprzednicy.Tak swoją drogą.Pokłony się bije górnikom,nauczycielom a znaczącą resztę mają wiecie gdzie.

 • boluś

  Brawo Barbórka ' Mosz treźwy ąSąd!

 • boluś

  Po 30 rokach niby WOLNOŚCI polymy wonglym z Ruslandu i wykonujemy dyrektywy Szkopolandu ! Znoczy sie co Okupacja z '39 dolij trwo! DO BRONI'

 • PRLpis

  Zbyszku, idź już lepiej na rower.

 • boluś

  Episz'cuś ci sięe zdowo'godej mi Pankracy

 • boluś

  Duduś'bez żynady . Ty i Twoja banda robiom to co wasi poprzednicy czyli Banda Ryżego Złodzieja. Wygaszocie pod niemieckie dyrektywy syćko co Polskie/ Śląskie! Czyli NOSZE! Jakim debilem trza być coby niszczyć SWOJE w interesie OBCYCH? Polokiem - Galicyjokiym?

 • Pracownik grudniowy

  Znowu zje z górnikami bułkę, powie że górnictwo jest bardzo ważne, a na koniec będzie podpisywał jak leci dokumenty związane z zamykaniem kopalń. Takich hipokrytów jak ta cała klika to świat dawno nie widział.

 • Zorro

  Górnikom to wystarczy, za bułkę zagłosują na każdego.

 • Joanna

  Górnicy powinni podziękować Dudusiowi za to że wybije cały Górny Śląsk z niepotrzebnego elementu jakim jest górnictwo

 • Rudzianka

  Jeszcze może składać życzenia bo za kilkanaście lat ten zawód przestanie istniec

 • Alojz

  Budyń się znalazł! Dwa słowa i sznita chleba i zaś będzie miał górników i Śląsk w [...]ie!!!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.