Wiadomości z Rudy Śląskiej

Prezydent Dziedzic solidaryzuje się z nauczycielami. Co z wypłatami w okresie strajku?

 • Dodano: 2019-04-01 12:45, aktualizacja: 2019-04-01 13:55

Dziś zaplanowano tzw. rozmowy ostatniej szansy. Jeżeli nie dojdzie do porozumienia pomiędzy rządem i nauczycielami, to 8 kwietnia rozpoczną strajk. Jak zapowiadają, potrwa on do odwołania. Co z wynagrodzeniami strajkujących?


W związku ze strajkiem, wypłata osób w nim uczestniczących zostanie pomniejszona. Reguluje to ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych (art. 23 ust. 2). Zgodnie z nią:


W okresie strajku zorganizowanego zgodnie z przepisami ustawy pracownik zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia. Okres przerwy w wykonywaniu pracy wlicza się do okresu zatrudnienia w zakładzie pracy.

Tymczasem, jak zapowiada Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej, solidaryzując się z rudzkimi nauczycielami:

- Nie będziemy pomniejszać środków na wypłaty, bez względu na to, ile potrwa strajk, a o ich podziale zdecydują dyrektorzy. 


Prezydent wyjaśnia też, że:


- w przypadku podjęcia strajku, pieniądze przewidziane na wynagrodzenia zostaną przekazane rudzkim placówkom oświatowym w całości, zgodnie z planem finansowym na dany miesiąc.


 

 

Grażyna Dziedzic publicznie wyraziła poparcie dla nauczycieli. Podkreśliła także, że:

- Pedagodzy powinni być godnie wynagradzani. Nie możemy godzić się na to, żeby ci, którzy odpowiadają za edukację, bezpieczeństwo i przyszłość naszych dzieci, otrzymywali jedne z najniższych pensji nauczycielskich w Unii Europejskiej. 

O dobrej współpracy miasta z nauczycielami mówiła także kilka dni temu Irena Gajdzik, prezes oddziału ZNP w Rudzie Śląskiej.

Komentarze (52)    dodaj »

 • Rozgoryczony rodzic

  Może najpierw nauczyciele zaczęliby od wykonywania ich zawodowych obowiązków a nie domagania się podwyżek natomiast podejście do uczniów mają takie jakie mają. W szkole do której uczęszcza 2 moich dzieci, które posiadają orzeczenie o specjalnym kształceniu ze względu na słabe widzenie oraz niedosłuch od 3 lat walczę z nauczycielami aby zaczęli stosować się do wymogów podanych w tychże orzeczeniach. Dopiero kiedy tydzień temu do szkoły zostało wysłane pismo przez prawnika nagle zaczęli wszyscy nauczyciele martwić się o moje dzieci aż ponadto. Dodam jeszcze, że dzieci moje bardzo dobrze się uczą i co roku kończą daną klasę z wyróżnieniem. I takie osoby żądają podwyżek a same nie wykonują swoich podstawowych zawodowych obowiązków.

 • 1+1

  SZKOŁA nie uczy tylko uczeń w domu robi to co powinien w szkole ,albo korypetycje,,,,a nauczyciele myslą o pieniądzach ,nikt im nie każe jak brak im powołania, Biedronka potrzebuje pracowników.

 • Rodzic na NIE!

  Pewnie - Grażyna popiera, dostaną nieroby nauczyciele to za moment rękę wyciągnie i Administracja i Urzędy Miasta, jakie to proste...W Naszym kraju nie ma przymusu pracy - zawsze można ją zmienić na inną.Swoją droga nie tego się spodziewaliśmy po Pani Prezydent... zreflektujemy się przy pierwszej możliwej okazji...Amen

 • Mirka

  Nauczyciele do roboty 18 godz w tygodnu nikt z nas nie ma w robocie tyle za godzine co oni i kupa wolnego co chwila , za doarmo wycieczki komersy i studniówki -Rząd chce dodać im 4 godziny więcej to będą więcej zarabiać a oni się nie chcą zgodzić n i e r o b y.

 • Rodzic

  Dzień dobry Pani Prezydent, czy Pani wiadomo że takie deklaracje mogą zostać odczytane jako są niezgodne z prawem, skutkują bowiem naruszeniem dyscypliny finansów publicznych???Zdaje sobie Pani sprawę co robi?? Dlaczego chce Pani nagiąć prawo, również te moralne - krzywda stanie się dzieciom, komplikacje i dodatkowy stres- Pani to popiera??? SERIO? W imię walki z rządem?Widzę, że z "niezależności" NIC Pani już nie zostało...Nie idźmy tą drogą, a nauczycielom dąłbym podwyżkę, a jakże z jednym warunkiem: 40-sto godzinny dzień pracy i 26 dni urlopu.Amen.

 • Qwerty

  Bo następna będzie strajkować Administracja....

 • Zdegustowany

  Ja jestem nawet "za" podwyżkami ale tylko jeżeli nauczyciele przepracuja 40 godzin tygodniowo. Spokojnie wystarczy czasu na sprawdzanie sprawdzianow. Urlop? Pewnie, 26 dni jak kazdy pracujący czlowiek. 2 miesiace wakacji jak dziecko a potem marudza, ze nie wiedzą co z czasem robic.

 • Rudzianka

  Moim zdaniem nauczyciele powinni dużo zarabiać za wysoki poziom nauczania = wysokie wyniki z egzaminu, niski poziom nauczania, czyli niskie wyniki z egzaminów uczniów to = niska pensja. Zasada "czy się uczy, czy się leży - 5 tysięcy się należy " jest niesprawiedliwa!!!

 • sisi

  Największe NIEROBY !!! i zawsze im mało.Pokażcie mi taki drugi zawód co tak w kulki leci.Do roboty a nie strajkować .Nie pasuje to miotłę i na drogę

 • ewa

  Pani Grażyna bardzo hojna, jeżeli idzie o nasze podatki.Szkoda. że inne sprawy jak np. bonifikata na wykup gruntów z użytkowania wieczystego mimo podjętej decyzji, nadal nie jest podpisana.

 • pipi

  Dejcie im te tysiąc złotych + gratis 40 godz. tygodniowo jak każdy na etacie.

 • On czyli kto

  Jak wezmę opiekę na dziecko z pracy platna 80% to czy Pani Prezydent dopłaci mi 20% do pensji? Skoro nauczyciele maja zagwarantowaną place 100%? A może mam z sobą dziecko do pracy wziąć? Ktoś wie jak zjeść ciastko i mieć ciastko?

 • Rudzianka

  Mało tego w większości zakładów pracy za wzięcie opieki traci się premię

 • Katarzyna

  A rodzice ewentualnie mogą wziąć opiekę płatną 80%. Cudownie!

 • Mario

  Pozwolę sobie przytoczyć pewien cytat dla narzekających na nasze władze. "Ludzie, którzy głosują na nieudaczników, złodziei, zdrajców i oszustów nie są ich ofiarami, są ich wspólnikami."

 • Zorientowany

  Dyrektor odpowiada za wynagrodzenia , a tego przepisu o tym, że za strajk pieniędzy się nie dostaje nikt nie zmienił.

 • bunia

  A dlaczego pani prezydent tak chętnie nie poparła pielęgniarek w ich strajku? Dlaczego nasz MOPS nie pomoże rodzinom z osobami niepełnosprawnymi - czy wg Pani prezydent matki ( już starsze, też schorowane, wykończone chorobą dzieci) opiekujące się już dorosłymi niepełnosprawnymi dziećmi nie zasługują na godne życie?

 • tygrys

  Super pracodawca! Aż sie dziwię, że pracownicy urzędu miasta jeszcze nie strajkneli. Zarabiają mniej od nauczycieli a prezydentowa taka wyrozumiała...

 • pracownik

  Urzędnik nie może strajkować jak każdy pracownik samorządowy zabrania tego ustawa a szkoda bo byłoby ciekawie jak zaczęłyby strajkować sprzątaczki, kucharki, księgowe, urzędnicy, pracownicy socjalni, pracownicy żłobków czy domów pomocy.

 • anna

  polecam założenie związków zawodowych - w MOPR-ze w Zabrzu założyli, i efekt był prawie natychmiastowy ;-))

123

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również