Wiadomości z Rudy Śląskiej

Prezydent Grażyna Dziedzic poparła Strajk Kobiet

 • Dodano: 2020-10-29 11:45

W cały kraju trwają protesty przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niezgodne z konstytucją prawo do aborcji z powodu trwałych i nieodwracalnych wad płodu. Nie inaczej było w Rudzie Śląskie, gdzie we wtorek wieczorem rudzianie spotkali się, by wyrazić swoje niezadowolenie z wyroku TK. Poparcie dla kobiet wyraziła także prezydent naszego miasta - Grażyna Dziedzic.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Przypomnijmy, że Trybunał Konstytucyjny, w czwartek 22 października, orzekł, że aborcja z powodu dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodna z konstytucją.

Obowiązująca od 1993 r. Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwalała dotychczas na dokonanie aborcji w trzech przypadkach. Jednym z nich było właśnie duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Orzeczenie TK sprawia, że aborcja będzie legalna tylko w przypadkach, gdy zagrożone jest życie czy zdrowie kobiety oraz gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego, na przykład gwałtu lub kazirodztwa.

Protest w Rudzie Śląskiej

We wtorek w Rudzie Śląskiej odbył się pierwszy strajk kobiet. Rudzianki, ale także ich mężowie, partnerzy, bracia czy koledzy, dołączyli do protestu. Protestujący spotkali się o godzinie 18.15 na rynku w Nowym Bytomiu. Później demonstranci zablokowali ruch i przeszli m.in. ulicami Niedurnego, Czarnoleśną, Hallera, 1 Maja czy Obrońców Westerplatte. Według szacunków policji w proteście wzięło udział ponad 1000 osób.

Zebrani skandowali mniej lub bardziej niecenzuralne hasła. Wielu przyniosło też transparenty. "Piekło kobiet"; "Martwa rodzić dzieci nie będę"; "Pogrzeb praw kobiet"; "To jest wojna". Protest przebiegał spokojnie. Nie obyło się jednak bez incydentu. Podczas przejścia ulicą Hallera protestujący zostali obrzuceni jajkami.

Grażyna Dziedzic: "Nie mogę milczeć – nie mogę pozostać obojętna"

Swoje poparcie dla protestujący wyraziła prezydent Rudy Śląskiej, Grażyna Dziedzic, która w mediach społecznościowych opublikowała specjalne oświadczenie.

- Jestem kobietą. Jestem matką. Przez dekadę pracowałam w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, a od kolejnych 10 lat jestem prezydentem Rudy Śląskiej. Na własne oczy widziałam ludzkie tragedie - doświadczałam ich namacalnie i nigdy nie potrafiłam przejść obok nich bezczynnie. Przeżyłam również swoje życiowe dramaty... Dlatego dziś nie mogę milczeć – nie mogę pozostać obojętna - napisała prezydent Grażyna Dziedzic. - Gdy patrzę na to, co dzieje się w Polsce po ostatnim wyroku Trybunału Konstytucyjnego, jestem rozdarta. Moje życiowe i zawodowe doświadczenia nauczyły mnie jednego – by nie oceniać ludzi. To takie proste, a przy tym jakże niesamowicie trudne... Nie mam moralnego prawa, by osądzać zwolenników rozstrzygnięcia sędziów, jak i jego przeciwników. Wiem jednak, co podpowiada mi serce, a ono jest dziś z Kobietami i ich Rodzinami - dodała.

Prezydent zaznaczyła, że aborcja w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu to niezwykle delikatny temat.

- Już samo to słowo (aborcja przyp. red.) przyprawia mnie o dreszcze, tym bardziej że znam historie kobiet, które musiały podjąć tragiczną decyzję, czy urodzić śmiertelnie chore dziecko, czy oszczędzić mu cierpienia. W takiej sytuacji nie ma jednego prostego rozwiązania. Każde jest złe. Nie chciałabym być w skórze kobiety, która musi podjąć taką decyzję i jest zmuszona żyć z nią do końca swoich dni, a przy tym codziennie patrzeć w lustro. Będzie się ona za nią ciągnęła już na zawsze, nic jej nie zmieni. To wybór tragiczny, ale jest. Nie powinno się go nikogo pozbawiać i decydować za niego. Nie chciałabym też, by żadna kobieta utraciła dziecko już urodzone, bo to również jest bolesne. Każda taka strata to ból na całe życie. Wiem, co mówię i piszę... - napisała prezydent Rudy Śląskiej.

Prezydent w swoim oświadczeniu nawiązała także do pandemii koronawirusa oraz podzielenia społeczeństwa. Grażyna Dziedzic wyraziła swój niepokój obecną sytuacją.

- Powiem szczerze – jestem wściekła. Nie tylko przez to, jak potraktowano kobiety, ale też za to, że zrobiono to w tak szczególnym czasie epidemii. Gdy oglądam w telewizji protestujących, mam w sobie skrajne emocje. Obawiam się, czy się od siebie nie zakażą, jak to wszystko się skończy i jak to wpłynie na nasz kraj, a przede wszystkim na relacje międzyludzkie. Widzę, jak ludziom puszczają już nerwy... Społeczeństwo zostało podzielone, a najgorsze jest to, że nie potrafi prowadzić ze sobą już dialogu i spokojnej rozmowy. To jednak nie wina ludzi, ale rządzących, że w ogóle do tego dopuścili. Ta sytuacja pokazuje jednak, że w trudnych chwilach potrafimy się mobilizować i nie dajemy sobie odbierać możliwości wolnego wyboru - napisała prezydent Dziedzic.

Na koniec prezydent zaapelowała o pokojowe manifestowanie swoich poglądów i wzajemny szacunek.

- Chcę to powiedzieć jasno – Kobiety, jestem z Wami! Z Wami i całymi Waszymi Rodzinami. Jestem z Was dumna! Proszę jednak wszystkich, by swoje poglądy manifestowali w sposób pokojowy – bez agresji, bez wulgaryzmów i obrażania innych, a także bez aktów wandalizmu, profanacji i zakłócania modlitwy. To nigdy nie przynosi nic dobrego, a co więcej może przynieść wiele szkód. Wiem, że niemoc i frustracja rodzą złość, nie pozwólmy jednak, by silne emocje wzięły górę nad naszym rozsądkiem. Szanujmy się nawzajem! - podsumowała Grażyna Dziedzic.

Zobacz także

Komentarze (62)    dodaj komentarz »

 • olo

  Karola, grunt, że ty wiesz. Ty ledwo wiesz po co żyjesz.

 • Leo

  Sądzisz tak, bo sama taka jesteś? A może jesteś bezmyślna i nie rozumiesz, że trzeba krzyczeć, żeby do rządzacych dotarło co myślą wolni ludzie.Każdy ma swój rozum, sumienie i prawo do decydowania o sobie.

 • Wiola

  Pani Prezydent czym pani chce zaimponować? ,młodzieżą ,rozwydrzonymi nastolatkami wykrzykującymi wulgarne słowa skierowane w stronę rządu jest niedopu[...]ne i surowo karalne , chyba że jest to nowo mowa w obecnych czasach i jest akceptowanie takich zachowań ze strony rządu na takie ekscesy małoletnich w całej Polsce .Protest godny pogardy na placu przed Urzędem Państwowym

 • Kasia z Halemby

  "Problem Dziedzic polega na tym, że za dużo mówi, w związku z czym za mało słucha innych, a już zupełnie nie starcza jej czasu na myślenie."

 • Pola

  Niedopu[...]ne jak gest Lichockiej czy język Pawłowicz.

 • Marta

  Mam pogardę dla pani Dziedzic że dopuściła do takiej burdy przed Urzędem Rudy Śląskiej ,nastolatki wykrzykujące nie cenzuralne słowa w kierunku rządzących ,chyba że pani Grażyna toleruje takie środowisko i jest za nową ideologiom rozpowszechnioną na całym świecie.

 • Ziga

  Masz klase mowiac ze masz pogarde !!! Jestes serio dobrym czlowiekiem - oczywiscie to Ironia . Jestes taka wspaniała nadstaw drugi policzek zrob cos . A jak nie rozumiesz to sie przymknij !!!!Nikt normalny nie toleruje takich zachowan ale lepiej jak agresja jest slowna niz inna

 • Ala

  Ty się przymknij lewusie

 • Ika11

  Pewnie tak co mozna sie spodziewać po Platformie brak slow

 • Klaudia

  Dałaś się ubezwłasnowolnić Marto

 • Ism

  Grażynka już została namaszczona przez Czaska i wykonuje jego polecenia. Rafałek powie: skacz! Grażynka skacze..

 • Matka

  Brawo....!!!!

 • Karl

  Ciekawe kiedy to końcu kulsony zaczną pałować te szemrane towarzystwo na nielegalnych zgromadzeniach. A nie, oni wypatrują jednego chopa co bez maski na parking z auta wyloz, grupowego łamania prawa nie zauważają...

 • Noelka

  Pałowanie powinni zacząć od Ciebie,bo jesteś podrzegaczem.Damski bokser się znalazł.Jesteś też starym zgorzkniałym kawalerem?czy gdybyś miał myślącą logicznie żonę czy córkę też byś je obrażał?jesteś żałosny.

 • Noelka

  Sorry,,wkradł się błąd w słowie.Miało być:podżegaczem.Chyba poniosły mnie emocje widząc takie głupoty,jakie wypisuje Karl.

 • R.

  Myślę, że Karl nie zauważył ;) Nie oczekujmy zbyt wiele...

 • Porażka kolejnego i ostatniego

  Głosując na Panią liczyłem na mądrość i dobrego gospodarza a nie nieudolnego politykiera - Totalna Porażka - Pani i całej ekipy.Bezpowrotnie straciła Pani głos wyborczy mój i całej mojej rodziny.

  • Porażka kolejnego i ostatniego
   2020-10-29 15:27
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Binia

  Mosz racja trza ci wziąć dowód żebyś już nigdy nie poszoł głosować...

 • Binia

  Mosz racja trza ci wziąć dowód żebyś już nigdy nie poszoł głosować...

 • karol

  Większość tych "kobiet" to takie owce podążające za stadem. Rzucono hasło a one idą. Teraz wychodzi szydło z worka. Postulat aborcji na życzenie i ustąpienie rządu. Podobnie jak na Białorusi czy Ukrainie taki swoisty Majdan inspirowany przez lewicę na karkach naiwnych kobiet. Pani prezydent z racji swej funkcji nie powinna się wypowiadać publicznie na takie tematy choć prywatnie może swoje zdanie mieć. Obowiązuje zasada: "złe prawo ale prawo".

1234

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.