Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Proboszcz z Kochłowic po prawie 30 latach żegna parafian

 • Dodano: 2018-06-17 15:00, aktualizacja: 2018-06-18 08:51

W naszej archidiecezji będą pełnić posługę nowi proboszczowie. Nowego gospodarza będzie miała m.in. Parafia Trójcy Przenajświętszej w Kochłowicach.

Kochłowicką parafią od lat zarządzał ks. Prałat Jerzy Lisczyk. Był rekordzistą wśród proboszczów w naszym mieście pod względem długości pełnienia funkcji. Przewodził kościołem w Kochłowicach przez 29 lat! Teraz 67-letni ksiądz odchodzi na zasłużoną emeryturę. Kto przejmie jego obowiązki? Parafii Trójcy Przenajświętszej przewodzić będzie ks. Jacek Błaszczok.

Parafianie z Kochłowic twierdzą, że ksiądz Lisczyk zrobił bardzo wiele dla ich kościoła. To on walczył o środki na remont, gdy szkody górnicze zagrażały istnieniu zabytkowej budowli. Doprowadził nie tylko do uratowania budynku, ale sukcesywnie go odnawiał. Obecnie trwają prace przy renowacji wież kościelnych. Z jego przewodnictwem kościół MB z Lourdes na kochłowickim rynku ustanowiono Sanktuarium. Przewodził też wielu wydarzeniom - to w tym kościele od lat odbywają się konkursy biblijne dla dzieci i młodzieży z całej diecezji. Ks. Jerzy Lisczyk wsławił się także w hierarchii kościelnej. W kwietniu tego roku arcybiskup nominował go zastępcą przewodniczącego Kapituły Katedralnej w Katowicach

Uroczysta msza pożegnalna dla ks. Jerzego odbędzie się w Kochłowicach w sobotę 28 lipca br. o godz. 8:00.

Msze w Twojej parafii Sprawdź

Nie tylko kochłowicka parafia będzie miała nowego proboszcza. Parafia pw. Ducha Świętego w Czarnym Lesie także ma nowego opiekuna - będzie nim ks. Bogusław Okienko. Zastąpi on służącego w tej roli od 12 lat ks. Jana Krala. Dekrety nowym proboszczom i administratorom parafii archidiecezji katowickiej wręczył 11 czerwca abp Wiktor Skworc.

Polecamy także: Proboszczowie w Rudzie Śląskiej

Najnowsze informacje z Rudy Śląskiej w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Następna informacja

Zobacz także

Komentarze (40)    dodaj komentarz »

 • Dino

  Jedynie tylko dawał obiady patologiom dla których droga do normalnej i uczciwej pracy zawsze była pełna przeszkód. Z resztą on też nie lubił pracować miał od tego ludzi. A na religii zamiast przygotowywać solidnie do Bierzmowania to tylko wiecznie sex tematy.Drogi ks. Jacku czekamy na Ciebie.

 • mariusz

  Nowy proboszcz weznie sie do roboby. Liszczyk nic nie robil.

 • Dino

  Oby na emeryturze był jak najdalej od Kochłowic bo ta parafia naprawdę potrzebuje odnowy. Księże Jacku czekamy na Ciebie z niecierpliwością i mocno trzymamy kciuki za Ciebie.

 • Sebastian

  Dokładnie! ciągle ta kasa... może to kolega od Rydzyka, chociaż ten nie jeździł Maybachem a tylko Fiatem. Ale chytry na kasę jak mało kto, szczególnie jeżeli chodzi o płacenie współpracownikom. Każdy mietlorz wie, że płaci grosze wszystkim.

 • Dino

  Nareszcie. Zmiana musi być. Może nowy Proboszcz nie będzie takim materialistą. Wyłudzał pieniądze na każdym kroku (msze jubileuszowe krzywo patrzył jak nie dostał koperty na kolędzie). Tutaj potrzebny jest przywódca z powołania a nie bisnesmam na miarę Rydzyka.

 • Daryjusz

  kto pamięto, że przez farorza parafia straciła najlypszego organisty-mody, zdolny i do ludzi ,, a tera momy pierony...!

 • Olek

  zawsze skromny, nie unoszący się pychą i bogactwami, a skromnym samochodem i skromną farą. Drzwi zawsze otwarte dla ludzi.

 • grażyna

  skromność i pokora księdza Jerzego... :)

 • xzz

  Apel do osób które odeszły z parafii!!! MOŻECIE WRACAĆ!!!

 • Dino

  Tak to święta prawda.

 • Ccc

  Ta zmiana powinna być ponad 10 lat temu. Ten człowiek zrobił kawał dobrej roboty.. Ale się zniszczył. Ma złe doradczynie....

 • hej

  hahah dobre. w sumie dużo ludzi to zauważyło. dobry człowiek i pracowity, tylko chyba trochę towarzystwo źle wpłynęło

 • xyz

  Ma swoje plusy i minusy. W ostatnich latach więcej było minusów, ale nie można mu zarzucić, że nic nie robił. Oby nowy farorz pociągnął parafie do góry.

 • bb

  młody jest. mam nadzieje ze mu sie powiedzie i pociagnie ludzi do przodu

 • Krysia

  Przez tego księdza ludzie przestali chodzić do kościoła, jest brud w Sanktuarium i zamknięte są toalety dla ludzi. Zdecydowanie za długo w jednym miejscu... Przez niego parafia nie ma porządnego organisty, a obecni to pseudo muzycy, którzy powinni mieć dożywotni zakaz grania i śpiewania.

 • mam

  jo go lubia. jest trocha sarkastyczny ale tako jego uroda ;)

 • Xyz

  To prawda.... Nasi organiści to jest ogromna pomyłka... Kiedyś to był porządny Pan Rafał

 • Radoszny

  Jedyna wada, że lubi mówić, dużo. Ja go lubię. Nie wstydzi się chodzić po Kochłowicach w sutannie. Można z nim pogodać. I rzeczywiście dużo zrobił dla parafii. Porzykom za Niego nieroz.

 • jajaja

  Dzięki niemu wielki kościół istnieje! już dawno by go pozamiatali... ksiądz starał się o sprawiedliwość w winie za szkody, w uzyskiwaniu pieniędzy na remont, odszkodowań... był nieugięty przy tym, a wiem, że sprawa była bardzo trudna, dziękujemy!

 • Georg

  Dzięki Bogu że w końcu będzie nowy proboszcz!

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.