Wiadomości z Rudy Śląskiej

Proboszcz z Kochłowic po prawie 30 latach żegna parafian

 • Dodano: 2018-06-17 15:00, aktualizacja: 2018-12-02 23:33

W naszej archidiecezji będą pełnić posługę nowi proboszczowie. Nowego gospodarza będzie miała m.in. Parafia Trójcy Przenajświętszej w Kochłowicach.

Kochłowicką parafią od lat zarządzał ks. Prałat Jerzy Lisczyk. Był rekordzistą wśród proboszczów w naszym mieście pod względem długości pełnienia funkcji. Przewodził kościołem w Kochłowicach przez 29 lat! Teraz 67-letni ksiądz odchodzi na zasłużoną emeryturę. Kto przejmie jego obowiązki? Parafii Trójcy Przenajświętszej przewodzić będzie ks. Jacek Błaszczok.

Parafianie z Kochłowic twierdzą, że ksiądz Lisczyk zrobił bardzo wiele dla ich kościoła. To on walczył o środki na remont, gdy szkody górnicze zagrażały istnieniu zabytkowej budowli. Doprowadził nie tylko do uratowania budynku, ale sukcesywnie go odnawiał. Obecnie trwają prace przy renowacji wież kościelnych. Z jego przewodnictwem kościół MB z Lourdes na kochłowickim rynku ustanowiono Sanktuarium. Przewodził też wielu wydarzeniom - to w tym kościele od lat odbywają się konkursy biblijne dla dzieci i młodzieży z całej diecezji. Ks. Jerzy Lisczyk wsławił się także w hierarchii kościelnej. W kwietniu tego roku arcybiskup nominował go zastępcą przewodniczącego Kapituły Katedralnej w Katowicach

Uroczysta msza pożegnalna dla ks. Jerzego odbędzie się w Kochłowicach w sobotę 28 lipca br. o godz. 8:00.

Msze w Twojej parafii Sprawdź

Nie tylko kochłowicka parafia będzie miała nowego proboszcza. Parafia pw. Ducha Świętego w Czarnym Lesie także ma nowego opiekuna - będzie nim ks. Bogusław Okienko. Zastąpi on służącego w tej roli od 12 lat ks. Jana Krala. Dekrety nowym proboszczom i administratorom parafii archidiecezji katowickiej wręczył 11 czerwca abp Wiktor Skworc.

Polecamy także: Proboszczowie w Rudzie Śląskiej


Źródło: Redakcja

Zobacz także

Komentarze (92)    dodaj komentarz »

 • Dino

  Widać, że ta parafia odżyła po odejściu "księdza" Listrzyka. Może nie jest idealnie, ale na pewno dużo lepiej. Nie ma już tego perfidnego wyłudzania pieniędzy, patrzenia krzywo jak nie dostał koperty z odpowiednia zawartością na kolędzie. Zmiany idą w dobrym kierunku i oby tak dalej. Niech Bóg Ci dopomaga księże Jacku.

 • Dino

  Teraz podlizuje się pewnie Skworcowi.

 • Kąkol Przenica

  Swoja pozycje zdobył dzięki pełnionej posłudze w K.K. Proszę nie mylić ZDRADY z uczciwością. Czy więcej cos można dodać? Jesteś kąkol czy przenica Jacku? A może Biblia to bajeczka wg Ciebie?Lidze na uczciwość .... bo wg mnie namiętności tego świata wygrały z Twoim Duchem... szatan zwiodł Ciebie na manowce.

 • andymandy

  Nie mocie ciekawszych tematów ino fulanie o tyj czornyj zarazie???dewoctwo, zacofanie i średniowiecze się szerzy...won z religiami..to portal świecki

 • Kamikadze

  Ktoś wie co tam słychać u Emeryta Lisczyka?

 • Dino

  Przez Lisczyka parafia kochłowicka nigdy nie miała szczęścia do wikarych.

 • JagodaB

  to prawda... same dziwaki i głupole... no może poza pojedynczymi przypadkami...

 • Podbipięta

  Jak sam Postronieprawdy przyznał poprzedni proboszcz wspierał współpracowników farskich więc źródełko wyschło. Stąd mamy bunt i niepogodzenie ze zmianą. Nowy proboszcz pewnie grosza nie da bo i z jakiej racji...Nowy proboszcz wprowadzi takie kierownictwo nad finansami parafii jak należy. Duszpastersko też będzie super. Oczywiście będzie inaczej ale niektórzy boją się zmian, nawet na lepsze...

 • Dino.

  Co ty tak przywiązałeś się do tego Lisczyka? Nie wypowiadaj się za wszystkich. Ja cieszę si że jest nowy proboszcz. Lisczyk ślinił się na widok każdej młodej kobiety. I to miał być przywódca ?

 • Postronieprawdy

  Drogi Księże Proboszczu Jerzy! Mijają kolejne dni gdy z woli arcybiskupa Skworca zostałeś przeniesiony na emeryturę (chociaż na nią jeszcze za wcześnie). W naszej parafii kochłowickiej pozostała ogromna pustka po Twojej niezwykłej Osobie - dzięki wieloletniej, owocnej i wspaniałej posłudze dla parafian, którą wykonywałeś każdego dnia przez 29 lat. Ciężko uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii gdy wiemy, że już nie mieszkasz oraz nie pracujesz wśród nas dla których byłeś przez lata Proboszczem i przewodnikiem Ku Bogu i Świętości. Przykre to doświadczenia dla nas Twoich parafian, którzy przyzwyczaili się do Proboszcza Jerzego Lisczyka. Twoja posługa, jako Proboszcza naszej wspólnoty parafialnej, zostanie zapamiętana na wieki przez pokolenia mieszkańców Kochłowic. Wiemy, że Twój następca - ks. Jacek - nie jest w stanie Cię godnie zastąpić - niestety już to widać przez jego decyzje. Zachowanie ks. Jacka jako "proboszcza" kochłowickiej tradycyjnej parafii, nie jest godne tego urzędu i posługi, którą za sobą niesie tytuł Proboszcza i Kustosza. Ks. Jacek bardziej przypomina wyluzowanego wikarego, niż godnego proboszcza, który ma oddany autorytet wśród parafian, którzy w Kochłowicach są bardzo wymagający. Mamy nadzieję, że przez ogromne Wstawiennictwo Matki Bożej z Lourdes - patronki naszego Sanktuarium, które zostało erygowane i wyremontowane dzięki Twojemu - Księże Proboszczu Jerzy- osobistemu zaangażowaniu i oddaniu serca dla Tego pięknego dzieła - szaleńcze i niereformowalne zachowania i decyzje ks. Jacka zostaną wstrzymane. Matko Boża Mądrości i Roztropności - Módl się za nami!

 • Zniesmaczona

  Do Podstronieprawdy. Rozumiem Twoje przywiązanie do poprzedniego Proboszcza i szanuję to, ale czas płynie i trzeba zaakceptować zmiany. Piszesz, że Kochłowiczanie są wymagający, ale czy empatyczni, bezinteresowni i zaangażowani? Z Twoich komentarzy wyłania się obraz, nas parafian jako ludzi skostniałych, sfrustrowanych z powodu braku poprzedniego Proboszcza, niereformowalnych i bez kultury. Czy o to Ci chodzi? Piszesz o szaleńczych, niereformowalnych zachowaniach i decyzjach Ks. Jacka. Tak dobrze je znasz, że wydajesz osąd? Każdy człowiek jest inny!!! Proboszcz Lisczyk zapisał piękną kartę w historii naszej parafii, a Ty nie znając jeszcze dokonań Jego następcy już skreślasz nowego Proboszcza na starcie. Tylko krytykujesz. To jest postawa chrześcijanina? Wypowiadasz się w imieniu parafian, ale nie wszyscy muszą podzielać Twoje zdanie.

 • Postronieprawdy

  Drogi Księże Proboszczu Jerzy! Mija dopiero pierwszy dzień odkąd nie ma Cię w naszej parafii. Już teraz odczuwamy wielką pustkę, której niesposób wypełnić, nic nie jest takie samo jak przedtem. Prowadzenie Nowenny przez ks. Jacka było tak bardzo inne. To Ty, Drogi Księże, potrafiłeś wprowadzić atmosferę głębokiej zadumy, istniał żywy dialog. Twoje oddanie, zapatrzenie w Chrystusa, skupienie na modlitwie poruszało nasze serca. Aż łezka w oku się zakręciła, że tego już bezpowrotnie zabrakło. Dziękujemy Ci, że przez 29 lat budowałeś tę parafię, materialnie, instytucjonalnie, duchowo, budowałeś twierdzę wspólnoty i twierdzę wiary w sercach jednostek. Nigdy o Tobie nie zapomnimy i na zawsze będziesz naszym proboszczem! Dziękujemy za kształtowanie najmłodszego pokolenia - dzieci, zdobyłeś ich sympatię, zaufanie i szacunek. Dziękujemy za Twoją postawę wobec młodych - wpłynięcie na ten trudny wiek nie jest łatwe, Tobie się udawało. Dziękujemy, że byłeś i dokonałeś tak wiele dla Kochłowic i kochłowiczan. Drogi Proboszczu ks. Jerzy - BÓG ZAPŁAĆ!

 • Dino

  Nie ma ludzi których nie można zastąpić. Ksiądz Jacek z pewnością stanie na wysokości zadania. Musimy otoczyć księdza Proboszcza modlitwą i wsparciem a nie tylko lamentować że "ksiądz" który powinien już być dawno wysłany na zieloną trawkę w końcu odszedł.

 • Dino

  Za co jemu dziękować? Za brudne obdrapane ławki w kościele za organistę poniżej krytyki kazania których nie można było słuchać za chłód zimą w Kościele chociaż non stop zbierał kasę na ogrzewanie. Mam nadzieję że tych meneli którym nie chce się pracowość a jedzą obiady na probostwie ks. Jacek rozgoni do roboty. Nie chodzi mi tutaj o ludzi biednych czy potrzebujących bo tym jak najbardziej należy pomagać całym Sercem.

 • Onid

  HAHA! Nasz kochany pan organista - jego talent i twórczość - można mu tego pozazdrościć, szczególny talent do głośnej gry melodii ,które go niczego nie są podobne.

 • Postronieprawdy

  Za wszystko co dobrego uczynił dla dobra wspólnoty parafialnej w Kochłowicach - należą się ogromne słowa Dziękujemy! Mało kto pamięta, że przywrócił malowanie kościoła, uratował kościół przed wyburzeniem, odnowił sanktuarium, uporządkował plac farski. Tych inwestycji można wymienić bardzo dużo! Ludzie chcieliby od razu wszystko nowe i czyste - niestety są priorytety w inwestycjach parafialnych. Proszę sobie wyobrazić i ogrzać tak ogromną kubaturę jaką ma kościół Trójcy Przenajświętszej!

 • Dino

  Jaki tam kaznodzieja on czyli Liszczyk bo na miano księdza nie zasługuje nie potrafił nawet zdania wypowiedzieć do porządku. Wiem bo uczył mnie w SP 18 zamiast porządnej katechezy to tylko tematy typu sex. albo pieniądze dla Parafii a raczej do jego kieszeni. Udawać potrafił. Teraz mamy przuwódcę duchowego z prawdziwego zdarzenia. Dziękujemy Ci Boże za ten dar.

 • Postronieprawdy

  Ksiądz Proboszcz Jerzy LISCZYK ( nawet nie potrafisz poprawnie napisać nazwiska) - jest dobrym kaznodzieją! Parafianie pamiętają niedzielne kazania z dziećmi - a zarazem dziękują za piękne głoszenie i tłumaczenie Słowa Bożego! Serdecznie Ci za wszystko - Księże Proboszczu dziękujemy!

 • Dino.

  Być może nowy proboszcz jest skromniejszy niż jego poprzednik. Jest doktorem nauk teologicznych. Kazań Liszczyka były bez sensu chaotyczne i wszędzie tylko przeplatała się kasa. Dobrze że go już nie ma i mam nadzieję że już nigdy w naszej parafii nie zagości. Księże Jacku powodzenia.

 • Postronieprawdy

  Dino! Ks. Jacek Błaszczok nie ma doktoratu. Owszem, kiedyś go pisał, ale nigdy nie ukończył, na stronie parafii kochłowickiej widnieje błąd. Ponadto chcę Ci przypomnieć, że ksiądz proboszcz Jerzy Lisczyk to nie Twój kolega i szacunek mu się należy, z czystej normalnej ludzkiej życzliwości. Ksiądz Proboszcz przez 29 lat swojej posługi w parafii kochłowickiej dał się poznać jako dobry gospodarz, kaznodzieja oraz człowiek. Będzie ogromna pustka we wspólnocie parafialnej, której nikt nie wypełni. Miejmy nadzieję, że często będzie odwiedzał Kochłowice, w których przebywał 29 lat jako Proboszcz oraz 3 lata jako wikariusz. Księże Proboszczu Jerzy - Z serca za wszystko Ci Dziękujemy!

12345

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.