Wiadomości z Rudy Śląskiej

Przed nami spotkanie ze śląskim poetą - Mirosławem Kowalskim

  • Dodano: 2023-10-24 08:00, aktualizacja: 2023-10-24 08:18

26 października (czwartek) o godz. 17:00 w zabytkowym budynku Biblioteki Ficinus przy ul. Pawła Kubiny 24 w Rudzie Śląskiej - Wirku rozpocznie się spotkanie z Mirosławem Kowalskim, laureatem XIX Regionalnego Konkursu Poetyckiego im. ks. Norberta Bonczyka. Finał konkursu odbył się w ramach tegorocznego Festu Literackiego „Kakauszale”, organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną.

Mirosław Kowalski to mysłowicki poeta, który pisze po polsku i po śląsku

W 2019 r. wydał pierwszy zbiór swoich wierszy. Zdobył wiele nagród  i wyróżnień w konkursach poetyckich. Publikował w antologiach i almanachach pokonkursowych oraz prasie, m. in.: Akant, Nestor, Śląsk, Nasz Dom Rzeszów, Sekrety Żaru.

W konkursie poetyckim im. ks. Norberta Bonczyka jury przyznało mu I miejsce za zestaw wierszy napisanych po śląsku.

– Dziękuję organizatorom konkursu. Dzięki takim inicjatywom my - autorzy mamy szansę wypowiedzieć się przez swoje teksty – powiedział Mirosław Kowalski podczas odbierania nagrody.

Nagrodzone „Gołymbie ujka Adama”, „Powiydzcie sami”, „Krziż przydrożny” jak i inne swoje utwory autor zaprezentuje podczas spotkania w Bibliotece Ficinus.

Miejska Biblioteka Publiczna organizuje konkurs poetycki od 2005 roku

Warunkiem uczestnictwa jest nadesłanie trzech wierszy napisanych „po ślonsku” lub w języku polskim. Oceniane są prace, które związane są ze Śląskiem poprzez osobę autora, tematykę, albo język. – Konkurs ten wpisuje się doskonale w ideę promowania śląskości, ma na celu pobudzanie regionalnej aktywności twórczej, budowanie poczucia tożsamości regionalnej oraz promocję regionu. Cieszę się, że po raz kolejny nie tylko znaleźli się twórcy, ale - co jest nie mniej ważne - odbiorcy, żywo zainteresowani tego typu poezjowaniem – mówi Krystian Gałuszka Dyrektor MBP.

Ks. Norbert Bonczyk – patron konkursu - uznawany jest za „śląskiego Homera”, który językiem poetyckim, czyli językiem serca wyrażał swoje emocje związane z ziemią rodzimą.

Cykl „Twórczy czwartek na Ficinusie” to inicjatywa miasta oraz biblioteki miejskiej. W każdy ostatni czwartek miesiąca o godz. 17:00 w budynku Biblioteki Ficinus organizowane są spotkania autorskie, warsztaty i prelekcje. Są one też okazją do zwiedzenia najstarszej kolonii robotniczej w regionie oraz obejrzenia wystawy muzealnej pt. „W dawnej śląskiej kuchni”.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również