Z powodu epidemii koronawirusa od kilku miesięcy rudzki urząd miasta pracuje w nadzwyczajnym trybie. Od jakiegoś czasu przed wejściem do magistratu spotkać można strażników miejskich.
- Ponieważ bezpieczeństwo klientów, a także pracowników magistratu i ich rodzin, jest dla mnie priorytetem, ograniczyliśmy możliwość wchodzenia do budynków, by zgodnie z zaleceniami, zmniejszyć do minimum kontakt osobisty. Każdą osobę wita strażnik miejski, który weryfikuje cel wizyty - napisała prezydent Grażyna Dziedzic.
Jak informuje Grażyna Dziedzic, niektórzy petenci rudzkiego magistratu przejawiają agresywne zachowania w stosunku do strażników miejskich. W związku z tym prezydent Rudy Śląskiej, za pośrednictwem mediów społecznościowych zaapelowała do mieszkańców o zachowanie kultury podczas wizyt w urzędzie miasta.
- Niestety, mimo że większość z Państwa podchodzi ze zrozumieniem do tej wyjątkowej sytuacji, zdarzają się przypadki agresywnych zachowań wobec strażników. Jest to bardzo przykre, tym bardziej że ich obecność ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa i porządku. W tym trudnym czasie, gdy każdy drży o swoje zdrowie i życie, pamiętajmy, proszę o zachowaniu kultury osobistej oraz szacunku do drugiego człowieka - napisała prezydent Grażyna Dziedzic.
Organizacja pracy rudzkiego Urzędu Miasta
Warto przypomnieć, że z powodu aktualnej sytuacji epidemicznej każdą sprawę wymagającą osobistego stawiennictwa w magistracie można załatwić po uprzednim telefonicznym umówieniu się z pracownikiem.
Mieszkańcy mogą korzystać z alternatywnych form kontaktów z Urzędem Miasta: drogą telefoniczną, korespondencji tradycyjnej lub elektronicznej, czyli poprzez e-mail lub ePUAP. Wszystkie wnioski potrzebne do załatwienia sprawy można pobrać ze strony Biuletynu Informacji Publicznej.
Podczas wizyt w Urzędzie należy przestrzegać wymogów sanitarnych obowiązujących w budynkach użyteczności publicznej:
- nosić maseczki,
- dezynfekować ręce,
- zachowywać dystans społeczny – zarówno w biurach, jak i na korytarzach.
W celu załatwienia spraw, które nie wymagają osobistego kontaktu, można korzystać ze skrzynki podawczej, znajdującej się przy wejściu do budynku "A" i "B" Urzędu Miasta. Pisma wrzucane do skrzynki podawczej należy umieszczać w zaklejonej, odpowiednio opisanej kopercie.
Na kopercie należy umieścić:
- imię i nazwisko wnioskodawcy/nadawcy,
- numer telefonu kontaktowego,
- określenie, jakiej sprawy dotyczy wniosek/pismo.