Wiadomości z Rudy Śląskiej

Przepełnione śmietniki bądź ich brak. Powodem zmiana firmy wywożącej śmieci

 • Dodano: 2023-06-06 13:15

Zmiana firmy wywożącej odpady w naszym mieście nie idzie tak gładko, jak można by się tego spodziewać. Na wielu osiedlach śmietników nie ma wcale, na innych – jest ich za mało. Miejski krajobraz zaburzają także porozrzucane w okolicach śmietników śmieci. Jaki jest powód zamieszania? Kiedy sytuacja się ustabilizuje? 

Nowa firma wywożąca śmieci

Wiosną tego roku miasto wybrało firmę, która od 1 czerwca do maja przyszłego roku będzie zajmowała się wywozem śmieci – mowa o spółce PreZero Service Południe, której ofertę uznano za najbardziej atrakcyjną. Zmiana firmy gospodarującej odpadami wiąże się jednak ze sporą zmianą w postaci wymiany pojemników na śmieci. 

Wymiana nie przebiega bezproblemowo – mieszkańcy zgłaszają zupełny brak pojemników, gdyż poprzednia firma wywożąca odpady już je zabrała, a nowa nie zdążyła jeszcze dostarczyć swoich kontenerów. Zdarza się również, że dostarczonych kontenerów jest za mało, czego efektem jest ich szybkie przepełnianie. Niestety skutkuje to rozrzuconymi w okolicy odpadami, co nie najlepiej wpływa nie tylko na odbiór wizualny miasta, ale również zapachowy.

Gdzie leży problem?

To pytanie zadają sobie mieszkańcy, którzy albo nie otrzymali dotychczas nowych śmietników lub otrzymali ich za mało. Do rudzkiego Urzędu Miasta zgłosił się radny Janusz Żurek, który postanowił dopytać o brakujące kontenery w Wydziale Gospodarki Odpadami.

- Firma, która przegrała przetarg, zabrała swoje pojemniki mniej więcej zgodnie z harmonogramem wywozu, więc ich pojemniki zniknęły przed końcem maja, natomiast nowa firma ma umowę od 1 czerwca i właściwie dopiero teraz powinna je rozstawiać, lecz żeby tego uniknąć rozpoczęła to robić wcześnie – czytamy w poście opublikowanym przez radnego.

Wydział informuje, że firma do 15 czerwca powinna dostarczyć wszystkie pojemniki. Dodaje także, że urzędnicy starają się na bieżąco informować firmę o miejscach, skąd wcześniej zniknęły kontenery i w związku z tym rosną tam góry śmieci. 

Jeżeli na waszych osiedlach brakuje pojemników, należy kontaktować się z Wydziałem Gospodarki odpadami pod numerem 32 244 90 00 wew. 3140, 3141, 3142 bądź mailowo na adres gkos-ro@ruda-sl.pl. Bez względu na formę kontaktu, należy podać ulicę oraz numer posesji.

Komentarze (28)    dodaj »

 • Niki

  Kochlowice, dnia 28.06.2023r. mialo być wywożone BIO, dziś w harmonogramie data jestvjuz przekreślona a kosze nie zostały opróżnione!!!

 • Guma

  Ile tu zwolenników komuny z PO, normalnie nie można skrytykować PO bo zaraz robi się nie miło, ale skoro rządzi w mieście PO to kto jest winny temu bałaganowi ? PO czy może tak jak się mówi w Niemczech że to nie Niemcy napadli na Polskę tylko naziści

 • ekoterroryści

  Miasto zamiast wydawać kilka mln co roku na nieudolną straż wiejską lepiej raz by zainwestowało w śmietniki. Śmietniki powinny być własnością miasta a nie firmy i takich cyrków by nie było. Firmy by się mogły zmieniać co miesiąc ale kosze by były wciąż te same.

 • drarg

  Dlaczego te nowe kosze są mniejsze o jakieś 10cm? akurat miałem okazję porównać bo zostawili stare.

 • jo...

  Ekologia plastiku mnie na kosze

 • ja

  ty tak serio czy jaja sobie robisz? kazdy kosz ma 120, 240, 320 i 1100l, moga byc wyzsze ale chudsze albo nizsze ale grubsze, nie ma szans na takie smieszne teorie co wypisujesz...

 • zdenerwowany

  Na Halembie, osiedle 1 przy kopalni, brak kubłów na śmieci zmieszane, cały śmietnik zawalony workami a w nocy biegają szczury... Proponuję kolejne podniesienie opłaty za wywóz śmieci! Miastu gratuluję wdrożenia nowego odbiorcy śmieci, rozumiem, że odbiór śmieci obowiązuje umownie od min. połowy czerwca (a pewnie śmieci będą walały się do lipca)! Poza tym poustawiali po jednym koszu na plastik i papier (gdzie Remondis podstawiał po 3 i zdarzało się, że były pełne). To miasto jest nieśmiesznym memem, nawet nie potraficie dopilnować podstawowej sprawy jak weryfikacja wykonanych zadań, przez wykonawcę, w ramach podpisanej umowy...

 • wyborca

  Fatalnie to wygląda! Prezero poległo! W urzędzie nie odbierają telefonów! W administracji płaczą bo nie ich wina, a mieszkaniec ma płacić i najlepiej milczeć!

 • Ja

  Znowu robienie problemu z niczego, postawia nowe, posprzataja i po kłopocie. Zajmijcie sie wazniejszymi sprawami

 • on

  Śmieci miały być odbierane od 1 czerwca, mamy 07/06 i jest [...]. Weźcie się do roboty, a nie na portalach siedzicie i pierdzicie w stołki!!!

 • lol

  zajmijcie sie ludzie czyms pozytecznym a nie [...]mi, i tak nic nie zrobicie, smieci zostana odebrane i posprzatane. ewidentnie rudzianie nie maja wlasnego zycia

 • Halymbiok

  I zaś te wielkie siatkowe kosze na plastik z tak małą dziurką wsadową że worka ze śmieciami plasikowo-metalowymi nie da się wcisnąć. Co za d... to wymyślił. Przecież nie będę wrzucał po jednej sztuce

 • Ada

  Po to są te małe otwory abyś ciarachu nie wrzucał całych butelek tylko je pogniótł , a d...m to Ty jesteś skoro nie myślisz, że nie zgniecione butelki zajmują dużo miejsca.

 • Pola

  Plastik to nie tylko butelki po wodzie czy napojach. Poza tym wrzucamy wszelkie opakowania po warzywach, potrawach, produktach oraz worki i puszki, a także zakrętki ze słoików oraz drobny złom. Wszystkiego tego jest najwięcej do wyrzucenia z domu nawet więcej niż niesegregowalnych(zmieszanych). To chyba wypadałoby dać kosze z większymi otworami wrzutowymi.

 • Halymbiok

  Mam wszystko pogniecione ale zauważ że najwięcej śmieci w domu to plastik. Mam kosz tyko na plastik który wynoszę co drugi/trzeci dzień. Jakbym nie pogniótł, wyrzucać musiałbym codziennie. Problem jest ze wciśnièciem tego worja przez taki mały otworek

 • olo

  A co w związku ze zmianą firmy obsługującej będą mieli mieszkańcy. Czyżby cena się zmniejszy, a może zwyciężyli bo są z Rudy Śląskiej. Czekamy na ruch cenowy.

 • Basia

  Śmieci latają po ulicy, za chwilę to rozgoszczą się dziki i szczury, choć tych pierwszych w Rudzie nie brakuje.

 • Karminadel

  Szczury to już plaga jakoś nikt z tym nie walczy! Tylko czekać aż nam się rozwinie jakaś bakteria!

 • wkur****

  Dowalcie jeszcze wyzsze opłaty za wywóz śmieci. Przecież nie segregujemy odpadów a to wiąże się z większym nakłądem pracy przy segregacji na wysypiskach. Śmiechu warte... W tym mieśice nawet śmieci nie potrafią porządnie wywieźć.

 • jo...

  To było wiadomo ze firma prezero nie da rady tego zrobic .ciekawie jak oni bierą kubły na śmieci aby je opróznic i jest dużo w kuble to ręką zrzuciałą na ziemia i maja to głeboko w d...e i potem kupa śmueci jest koło kubłów niż w środku.

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również