Wiadomości z Rudy Śląskiej

Pseudokibice z "Torcidy" oskarżeni o popełnienie prawie stu przestępstw!

 • Dodano: 2021-01-28 10:30, aktualizacja: 2021-01-29 08:17

17 pseudokibiców skupionych wokół zabrzańskiego klubu piłkarskiego usłyszało oskarżenie o popełnienie prawie setki przestępstw. Wśród nich znajdują się m.in. obrót narkotykami i pobicia.

Dwa nowe akty oskarżenia

Pseudokibice  "Torcidy"  usłyszeli zarzuty od prokuratora Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. Oskarżono ich o obrót środkami odurzającymi i substancjami psychotropowymi, takimi jak amfetamina, kokaina, marihuana, haszysz, mefedron oraz tabletki ekstazy oraz o przemyt tych substancji i samodzielne wytwarzanie amfetaminy. Postawiono im zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym, której działalność wiązała się z pobiciami, groźbami, niszczeniem mienia, nielegalnym posiadaniem broni oraz licznymi uszkodzeniami ciała i szantażem. Za postawione zarzuty oskarżonym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Dobrze zorganizowana grupa

Gang  "Torcidy"  był bardzo zamkniętym środowiskiem. Jego członkowie rozpoznawali się wzajemnie dzięki tatuażom  "Torcida"  lub "BRT". Jeżeli członek opuszczał grupę, musiał również pozbyć się tatuażu. Policja ustaliła, że grupa pseudokibiców liczyła około 200 członków. Chęć dołączenia do gangu wiązała się z posiadaniem specjalnych umiejętności, na przykład znajomość sztuk walki, przydatnych podczas "ustawek" z pseudokibicami innych drużyn piłkarskich. Ponadto członkowie zobowiązani byli do opłacania składek, przeznaczanych najczęściej na pomoc dla kolegów z grupy, którzy za swoją działalność trafili do aresztu.

Brutalne metody działania

Grupa pseudokibiców była uzbrojona w broń palną, noże, kije bejsbolowe, pałki teleskopowe, a nawet maczety i siekiery! Nie oznaczało to jednak, że w grupie panowała samowolka – członkowie musieli się stosować do określonych zasad. Obrót narkotykami nie mógł się odbywać bez zgody lidera, który pobierał prowizję od każdej transakcji. Ponadto handel z osobami spoza grupy był zakazany, a osoby stojące wyżej w hierarchii zajmowały się szczegółami transakcji – wskazywały zarówno dostawców, jak i odbiorców narkotyków. Systematycznie pozbywano się konkurencji – osoby spoza grupy, które handlowały na tym samym terenie, zmuszano do zaprzestania działalności.

Współpraca ze śledczymi

W postawieniu zarzutów grupie pomogły zeznania jej zatrzymanych członków, mimo iż współpraca z organami ścigania była potępiana przez pseudokibiców. Osoby, które poszły na współpracę, podzieliły się z policjantami szczegółami działalności grupy. Prokuratura zaznacza, że nie wyklucza kolejnych zatrzymań w tej sprawie.

Zobacz także

Komentarze (27)    dodaj komentarz »

 • Franc

  ponacinać i nasolić ich i ich najbliższe rodziny, z bóli sami wykończą, nie ma litości dla tych bandytów i ich rodziców

 • nwzn

  nie zawsze osoby które staczają się na taka ścieżkę są z "biednych" i "bandyckich" rodzin

 • Karminadel

  Skoro już zaczęliście to oczekuje teraz artykułu o "słynnych 60"! Ale wiadomo tam sympatia władzy, a władza daje kasę więc sza... Portal stał się beznadziejną tuba, piszący artykuł to nie dziennikarz, a typ od propagandy. Przykra sprawa!

 • Prezes

  jakie matki tacy synowie, to one ich tak wychowały w patologii rodzinnej, zredukować im emerytury do minimum za to że tak wychowały synów w bandycki sposób

 • henry

  jorgusia zawarli

 • Sąsiad

  Na Cynkowej też?

 • lutek

  pseudokibice zmora dzisiejszych czasów

 • leon

  największe zagrożenie dla obywateli to grupy bandytów powiązanych z środowiskiem piłkarskim

 • Helenka

  Daniel Kiszlo [...]

 • boluś

  dzieci patologicznych rodzin, pseudo kibice czyli patologia z korzeni bandyckich rodzin

 • Zibi

  Droga redakcjo zastanówcie się dwa razy przed publikacją takich artykułów w naszym mieście,no chyba,że komuś zależy na podsycaniu czegoś co każdy wie co się dzieje w naszym mieście.Skala spraw dotyczących tz.60 nie była tutaj komentowana czy to przez przychylność naszej !ej czy redakcji?

 • Kumaty

  Z nich taka Torcida jak zemnie baletnica, pierd...nie lider czyli A. L. Nigdy nie był na stadionie Górnika!!! ale kimś trzeba powycierać pysk. Pozdro dla kumatych.

 • cośzacoś

  Zamiast ich zamykać , utworzył bym z nich brygadę , której przez kilka lat zadaniem byłoby po pierwsze usunięcie bazgrołów na ścianach i doprowadzenie ich do właściwego estetycznego wyglądu , po drugie niedopuszczanie do innych wandalizmów ( tu ich koledzy dla ich dobra nie brali by się prawdopodobnie za malowanie ścian elewacji) i ewentualne usuwanie na bieżąco innych zamalowanych miejsc.W więzieniu nie dość ,że nie zmądrzeją , nie będą mogli oglądać meczów ich drużyny to jeszcze trzeba ich tam utrzymywać za grube pieniądze.Moja propozycja choć bardzo naiwna to z pewnością była by z korzyścią dla wszystkich .A na razie jakoś nikt nie potrafi uporać się z tym zakrojonym na coraz większą skalę wandalizmem.

 • Bebe

  Zamknąć wszystkich kiboli w kamieniołomach albo w jednaj celi osobami z różnych drużyn. Szybko byłoby posprzątane.

 • Ywald

  I czymu to piszecie na portalu miejskim?? I o Miśku nikt tu nie pisoł jak był przez chwila "sławny"

 • RAJMUND & REMI

  TOR[...] TO MORDECY ZAWSZE ZE SPRZĘTEM

 • Padre

  Napisał znafca od tej 60 ci się poprzewracało w głowie! Kto mordował? No kto?

 • Czas na edukacje

  Wnioskując po transparentach "2-0" wywieszanych z dumą przez kibiców górnika - to kibice górnika mordowali. Odnośnie 60 - to w każdej ekipie się tacy znajdą, tylko w niektórych ekipach rozmiar działań jest taki, że zaraz leci to na pierwsze strony gazet.

 • Gorol z sosnowca

  Masakra grupa d..

 • Sąsiad

  Na Cynkowej też?

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.