RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Punkt informacyjny w ramach Programu "Czyste Powietrze" w Rudzie Śląskiej już działa!

  • Dodano: 2021-08-03 15:00

W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej od wczoraj, 2 sierpnia działa punkt konsultacyjno-informacyjny ogólnopolskiego programu "Czyste Powietrze". To efekt porozumienia, które władze miasta podpisały z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

- Rozpoczął działanie rudzki punkt konsultacyjno-informacyjny ogólnopolskiego programu "Czyste Powietrze", zlokalizowany w Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej przy ul. Markowej 20. Dzięki umowie, którą podpisaliśmy z Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, rudzianie mogą załatwić formalności na miejscu, bez konieczności jeżdżenia do Katowic - napisała prezydent Grażyna Dziedzic

Punkt informacyjny w ramach Programu "Czyste Powietrze" w Rudzie Śląskiej

Punkt zlokalizowany jest w   Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej przy ul. Markowej 20, w pokoju nr 4.

Godziny otwarcia:

  • poniedziałki i czwartki od godz. 12:00 do 17:00
  • wtorki i środy od 8:00 do 12:00.

Rudzki punkt odpowiedzialny jest za udzielanie informacji osobom zainteresowanym złożeniem wniosku o dofinansowanie, a także za organizację spotkań informacyjnych, a co najważniejsze za wsparcie w przygotowaniu wniosków o dotację oraz pomoc przy rozliczaniu przyznanego dofinansowania.

- Program "Czyste Powietrze" skierowany jest do właścicieli lub współwłaścicieli budynków jednorodzinnych i skupia się na wymianie starych pieców i kotłów oraz termomodernizacji. Więcej o zasadach, na jakich można otrzymać dofinansowanie, będzie można dowiedzieć się także na spotkaniu, które odbędzie się 10 sierpnia o godz. 16:30 w Dziennym Domu "Senior – WIGOR" przy ul. Markowej 20a - napisała prezydent Grażyna Dziedzic. 

Program "Czyste Powietrze"

"Czyste Powietrze" to kompleksowy program, którego celem jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. Skupia się on na wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych, aby efektywnie zarządzać energią. Program skierowany jest do właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. W budynku mogą znajdować się maksymalnie 2 lokale mieszkalne. Co ważne, wniosek w ramach programu może zostać złożony wyłącznie przez właściciela lub współwłaściciela budynku/lokalu mieszkalnego z  uregulowanym stosunkiem prawnym do budynku/lokalu mieszkalnego.

Dwa rodzaje dofinansowania

W ramach programu „Czyste powietrze” możliwe są dwa rodzaje dofinansowania:

  • podstawowy, gdzie dochód roczny wnioskodawcy nie może przekroczyć 100 tys. zł (brany jest pod uwagę tylko dochód beneficjenta, a nie dochód w przeliczeniu na członka gospodarstwa domowego), wtedy jest możliwe uzyskanie 30 tys. zł dotacji
     
  • podwyższony, w ramach którego dochody miesięczne netto gospodarstwa domowego wieloosobowego nie mogą przekroczyć 1 564 zł na osobę, natomiast w przypadku gospodarstwa jednoosobowego 2 189 zł na osobę. Tutaj dotacja może wynosić do 37 tys. zł. Aby ubiegać się o dofinansowanie na poziomie podwyższonym, należy zwrócić się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w   Rudzie Śląskiej o wydanie stosownego zaświadczenia o dochodach.

Dofinansowanie w ramach programu "Czyste Powietrze” można otrzymać również na inwestycje już rozpoczęte albo zakończone, pod warunkiem, że nie zaczęły się one wcześniej niż 6 miesięcy przed datą złożenia wniosku. Realizacja przedsięwzięcia możliwa jest do 30 miesięcy od złożenia wniosku. W szczególnych przypadkach może zostać przedłużony maksymalny okres realizacji o czas nie dłuższy niż 6 miesięcy.

Należy jednak pamiętać, że jeśli panujemy zakup i montaż kotła na węgiel w ramach programu "Czyste Powietrze", można to zrobić tylko do końca bieżącego roku (konieczne jest wystawienie faktury lub równoważnego dokumentu księgowego z datą do 31 grudnia 2021 r.).

Co ważne, od 1 stycznia 2022 r. nie będzie już można składać wniosków o dotacje na kotły węglowe. Wykluczeniem z ubiegania się o dotację jest działalność gospodarcza prowadzona na powierzchni całkowitej przekraczającej 30% budynku/lokalu mieszkalnego. Warto zaznaczyć, że według programu do działalności gospodarczej zalicza się najem budynku.

Program "Czyste Powietrze" obowiązuje od 2018 roku. Realizacja programu ma potrwać 12 lat, ale tylko przez 10 lat będzie można składać wnioski o dofinansowanie. Całkowity budżet przedsięwzięcia to 103 mld zł.

Więcej informacji na temat Programu "Czyste Powietrze" znajduje się na stronie: https://czystepowietrze.gov.pl/czyste-powietrze/

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.