Wiadomości z Rudy Śląskiej

Radna postuluje utworzenie zespołu ds. sprawiedliwej transformacji w Rudzie Śląskiej

 • Dodano: 2021-03-19 14:15, aktualizacja: 2021-03-19 15:47

Czy w Rudzie Śląskiej powstanie zespół ds. sprawiedliwej transformacji? Taki pomysł ma radna Ewa Maria Chmielewska.


Najpierw Śląski Okrągły Stół, teraz zespół ds. sprawiedliwej transformacji

Śląskie samorządy, Stowarzyszenie Gmin Górniczych, Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowej oraz Regionalna Izba Gospodarcza postulują utworzenie Śląskiego Okrągłego Stołu w sprawie transformacji energetycznej. Z kolei radna Ewa Maria Chmielewska wysunęła propozycję powołania zespołu ds. sprawiedliwej transformacji w Rudzie Śląskiej. Czy uda się zrealizować tę koncepcję?

- Wiele się ostatnio mówi środkach finansowych, jakie będą przekazywane miastom z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Ostatnio ukazała się informacja, że zaproponowano utworzenie Śląskiego Okrągłego Stołu. Ja mam również propozycję - uważam, że - wzorując się na pomysłach regionalnych - my, rudzianie również powinniśmy powołać nasz "rudzki" okrągły stół lub, jeśli ktoś woli - zespół ds. sprawiedliwej transformacji w Rudzie Śląskiej – napisała radna na swoim facebookowym profilu.

Ruda Śląska to największe górnicze miasto

Wskazała też, że Ruda Śląska jest jednym z najbardziej górniczych miast regionu. Ba, nawet w Europie. Faktycznie tak jest, bowiem od ponad 200 lat na terenie, który dziś zajmuje Ruda Śląska, rozwijało się górnictwo węgla kamiennego i hutnictwo, a aktywność związana z przemysłem ciężkim wpłynęła na ukształtowanie gospodarczego obrazu miasta. Aczkolwiek, nie można traktować miasta jednowymiarowo, bowiem jak może pochwalić się także najlepszą dostępnością do terenów zieleni w Polsce.

- Skutki, jakie poniesiemy w związku z transformacją energetyczną będą przeogromne. I dotkną one nie tylko górników ale wszystkich mieszkańców naszego miasta niezależnie od wykonywanego zawodu. My, mieszkańcy powinniśmy na bieżąco mieć wpływ na to, jak Zarząd naszego miasta zamierza realizować zadania z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, gdyż podjęte obecnie decyzje będą rzutowały nie tylko na nasze życie ale również na życie na Śląsku przyszłych pokoleń – apeluje radna Chmielewska.

W zespole mieliby znaleźć się zarówno eksperci, jak i przedstawiciele różnych branż i środowisk naszego miasta.

Sejmik Śląski dyskutował na temat Planu Sprawiedliwej Transformacji

W dyskusję zainicjowaną przed radną Chmielewską, prowadzoną w mediach społecznościowych, włączyła się radna Sejmiku Województwa Śląskiego – Urszula Koszutska.

- Aby transformacja Rudy Śląskiej osiągnęła pozytywny dla nas Rudzian cel, trzeba najpierw mieć Terytorialny Plan Sprawiedliwej Transformacji, którego niestety jeszcze nie ma – zaznaczyła.

Radna Sejmiku woj. śląskiego poinformowała też, że warunkiem otrzymania wsparcia z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji jest właśnie Terytorialny Plan Sprawiedliwej Transformacji.

Śląsk staje przed ważnymi wyzwaniami społecznymi i gospodarczymi, które zmienią oblicze tego regionu. Dobrym narzędziem wspierającym rozwój będzie Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Warunkiem otrzymania wsparcia jest Terytorialny Plan Sprawiedliwej Transformacji, którego do dziś jeszcze nie mamy.  Ponadto do dziś nie wiemy, jakie jest stanowisko rządu w sprawie naszej neutralności klimatycznej do 2050 r. Ta decyzja warunkuje ilość otrzymanych pieniędzy, mogą się zmniejszyć o 50% - pisała Urszulka Koszutska w mediach społecznościowych.

Podkreśliła także, że w przypadku zarządzania Funduszem powinno się zrezygnować z centralizacji i zajmować się nim powinno na Śląsku.
 

Nadzwyczajna sesja Sejmiku Województwa Śląskiego

11 marca zwołano XXIX Sejmiku Województwa Śląskiego. Została ona poświęcona informacji Zarządu Województwa Śląskiego na temat stanu prac nad opracowaniem projektu Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji Województwa Śląskiego. Sesja została zwołana w trybie art. 21 ust. 7 ustawy o samorządzie województwa (tekst jednolity Dz. U. z 2020 roku, poz. 1668) na wniosek 12 radnych Sejmiku zrzeszonych w Klubie Radnych Koalicji Obywatelskiej.

O postępach związanych z Terytorialnym Planem Sprawiedliwej Transformacji Województwa Śląskiego mówili m.in.: marszałek Jakub Chełstowski, Wicemarszałek Wojciech Kałuża, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Małgorzata Staś, wicedyrektor tego Departamentu Stefania Koczar-Sikora, a także eksperci z firmy PwC i prof. UE dr hab. Adam Drobniak, dyrektor Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach.

Drugą część obraz poświęcono na dyskusję, w której uczestniczyli m.in.: radni sejmiku obecni na sesji oraz goście, m. in. posłanka Monika Rosa, posłowie: Mirosław Suchoń, Jerzy Polaczek, Michał Gramatyka, Krzysztof Gadowski, Jarosław Szczęsny, Wojciech Saługa, a także posłowie do Parlamentu Europejskiego Jan Olbrycht i Łukasz Kohut, senator Halina Bieda.

Zobacz także

Komentarze (17)    dodaj komentarz »

 • dobry komuch pisowski

  Szkoda czasu, ponieważ dwcyzje dotyczącena rzecz Sprawiedliwej Transformacji już dawno zostały podjęte przez ludzkiego pana żoliborskiego i jego podwładnych.

  • dobry komuch pisowski
   2021-03-23 08:09
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Miła

  Szanowni Rudzianie trochę więcej zaufania. Ja wierzę, że pomysł Radnej Chmielewskiej wyjdzie nam na dobre. Cieszę się, że jest nowa inicjatywa.

 • Były student

  Pani Radna Chmielewska raz mnie zawiodła jako mój przedstawiciel na szczeblu miasta. Rozmowa, porozumienie a na szczeblu Rady Miasta udawała ,że nie wie o co chodzi. We mnie już nie wzbudzi zaufania. Pani Ewo myśmy Panią wybrali, nie wszystko co się Pani podoba i co Pani odpowiada jest właściwe i dobre.

 • Gornik

  Jak to powiedziała Pani Krystyna Janda czuje się jakby ktoś na mnie SRAŁ! A teraz od początku w grudniu 2014 PO POPAPRAŃCY ZACZĘLI LIKWIDOWAĆ POLSKIE GÓRNICTWO A TERAZ TA SAMA BANDA PODNOSI LARUM. Czyli złodziej krzyczy łapać złodzieja ta Pani już naszym mieście rozwaliła klub PO a teraz będzie coś transformować to jakaś ironia

 • górniczka

  Pani Koszutska rozwaliła klub ale też tworzy nowy. Taki nowy stary.

 • POstkomuch

  TA TO PEWNIE CHĘTNIE POSTRZELA DO GÓRNIKÓW,ONI TO MAJĄ W GENACH

 • dobry komuch pisowski

  ty "jaśnie oświecony patrioto" pisowski, za wypisywanie takich bzdur powinieneś sobie strzelić w pierwszej kolejności w pusty łeb

  • dobry komuch pisowski
   2021-03-23 08:13
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Rudzianka

  Czy naprawdę trzeba tworzyc kolejny jakieś tam zespół do spraw jakichś tam?Czy aktualni urzędnicy maja az tyle roboty,ze potrzebny jest kolejny stwor urzedu?Skad Wy bierzecie te pomysly?

 • Ika11

  Włączcie lampy w Halembie bo juz rok jak co druga trzecia jest wyłączona nie wiadomo komu podziękować jak zostanie sie napadniętym ale mi oszczędność chcę przypomnieć ze pani prezydent mieszka w halembie domek oswietlenie maja takie ze w doma nie musza świecić przypomne te płyty grobowe oświetlone przy domu kultury i laweczki oswietlone dlaczego ktoś z urzędników pozwolil na takie marnotrastwo pani Ewa radna tego nie widzi a ul. Niedurnego 50 tam to dopiero wyglada ani chodnika ani domofonu ale co tam przeciez to podwórko mało widoczne nalezace do Urzedu Miasta

 • boluś

  Niy ma elektryków na Halymbie? Niy Mo fto wyłonczyć Peppie i Pinokiowi oświetlenia na ulicy? Ponoć postawiyl Se chałpy bele sie? Niych majom to'co innym dajom!

 • Ruda

  Na bank sama będzie chciała się w tej komisji znaleźć.

 • Karl

  Po jaką cholerę ktoś z tego funduszu ma przekazywać pieniądze miastom ?! Co miasta otworzą fabryki ?

 • Kochlowiczanka

  Super pomysł Pani Ewo.

 • Ciekawy

  Bardzo dobry pomysł Chmielewskiej. Dobrze wiedzieć na co idzie ten fundusz.

 • Prawie emeryt

  Darmozjady z Rady Miasta co ucieka coroczne 7 milionów z PGG,co będzie brakowało w kasie darmowych milionów. 0 kasy do Miasta !!!!

 • chulejnoga

  No tak, kolejna, bardzo potrzebna "wyciągarka pieniędzy" z budżetu miasta... Ustalimy przewodniczących, wice, komisarzy, skarbników, kontrolerów, doradców i jakoś się żyje w tym urzędzie :-)

 • boluś

  SAMI SPRAWIEDLIWI ! No Troskliwi ! tylko czamu tak PÓŻNO ?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.