Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska czerwoną strefą koronawirusa. Sprawdź, jakie zostaną wprowadzone obostrzenia

 • Dodano: 2020-08-06 16:30

Resort zdrowia wprowadza od soboty dodatkowe obostrzenia związane z koronawirusem. W Rudzie Śląskiej zostaną wprowadzone rygory dotyczące m.in.: targów i kongresów, wydarzeń sportowych i kulturalnych, gastronomii, wesel, transportu i obowiązku noszenia maseczek.

W 19 powiatach wrócą niektóre obostrzenia

Nowe rygory ogłosił na konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski. Przepisy mają obowiązywać od soboty 8 sierpnia.

Większe obostrzenie będą obowiązywać w powiatach oznaczonych kolorem "czerwonym": ostrzeszowskim, nowosądeckim, w Nowym Sączu, wieluńskim, pszczyńskim, w Rudzie Śląskiej, rybnickim, w Rybniku i pow. wodzisławskim.

Łagodniejsze rygory będą w powiatach oznaczonych na żółto: wieruszowskim, w Jastrzębiu-Zdroju, jarosławskim, w Żorach, kępińskim, przemyskim, cieszyńskim, pińczowskim, oświęcimskim i w Przemyślu.

Obostrzenia wprowadzone są regionalnie w związku ze wzrostem liczby zakażeń w tych regionach. Lista powiatów, w których wracają obostrzenia powstała na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ciągu ostatnich 14 dni. Jeśli nowych zachorowań było powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat zaliczany jest do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej strefy.

- W większości Polski przyrosty zakażeń nie są duże, ale w niektórych regionach trzeba wprowadzić dodatkowe ograniczenia – powiedział Szumowski. - My tego wirusa i tę epidemię dopiero poznajemy. Nawet na temat chorób, które znamy od lat mamy różne zdania ekspertów. Na temat COVID-u będziemy słyszeć nowe teorie, a stare okażą się fałszywymi tropami. Musimy zdać się na dużą dozę zdrowego rozsądku - podkreślił minister zdrowia.

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński dodał, że lista powiatów, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia, będzie poddawana bieżącej analizie i będzie się zmieniać. Będzie modyfikowana dwa razy w tygodniu.

Jakie obostrzenia zostaną wprowadzone?

Na stronie internetowej ministerstwa zdrowia przedstawione zostały szczegóły obostrzeń. Są one następujące:

 • obowiązek noszenia maseczek w każdej przestrzeni,
 • zamknięte siłownie,
 • zamknięte kina,
 • zakaz organizacji imprez kulturalnych,
 • wydarzenia sportowe bez publiczności,
 • w restauracjach i kawiarniach 1 osoba na 4 m²,
 • w kościołach 1 osoba na 4 m²,
 • limit 50 osób uczestniczących w weselach i uroczystościach rodzinnych,
 • w komunikacji zbiorowej limit osób wynoszący 50% miejsc siedzących.

"Czerwoną strefą" jest też Ruda Śląska

"Czerwoną strefą" jest też ok. 130-tysięczna Ruda Śląska, gdzie w kopalni Bielszowice do czwartku koronawirusem zaraziło się 500 górników. Tam również trwają badania przesiewowe załogi. Wśród zakażonych są również członkowie górniczych rodzin.

- Ruda Śląska jest jednym z 19 powiatów w Polsce, w którym wprowadzone zostaną dodatkowe obostrzenia. Nasze miasto wraz z ośmioma innymi powiatami, w których w ostatnich dniach odnotowano najwięcej zakażeń w kraju, otrzymało status "czerwony" - pozostałych 10 otrzymało status "żółty". Oznacza to m.in. obowiązek zasłania twarzy w przestrzeni publicznej, nawet na zewnątrz budynków - poinformowała prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic, powołując się na informacje z konferencji prasowej ministra zdrowia.

Prezydent przypomniała, że w Rudzie Śląskiej już od kilkunastu dni notowany jest duży przyrost zakażeń koronawirusem, co wiąże się głównie z sytuacją w kopalni Bielszowice.

- Jako władze samorządowe jesteśmy zaskoczeni samą formą przekazu tej decyzji. Po raz kolejny bowiem usłyszeliśmy o zapowiedziach niepopartych konkretnymi aktami prawnymi. Podczas porannej konferencji prasowej dowiedzieliśmy się w zasadzie tylko tyle, że znaleźliśmy się na tzw. czerwonej liście powiatów, gdzie od najbliżej soboty wprowadzone zostaną dodatkowe obostrzenia. Dopiero kilka godzin po niej na stronie internetowej ministerstwa zdrowia przedstawiona została lista powiatów oraz szczegóły obostrzeń - skomentowała Dziedzic na Facebooku.

Jak podała, objęcie "czerwoną" strefą oznacza m.in. obowiązek noszenia maseczek w każdej przestrzeni, wydarzenia sportowe bez publiczności, limit 50 osób uczestniczących w weselach i uroczystościach rodzinnych, zaś w komunikacji zbiorowej limit osób wynoszący 50 proc. miejsc siedzących.

- Przedstawiony wykaz nie rozwiewa jednak wszystkich naszych wątpliwości. Nasuwa się pytanie, co z przedszkolami, które normalnie teraz funkcjonują i pełnią dyżur letni? - pytała prezydent Rudy Śląskiej.

Co z transportem zbiorowym?

Zdaniem prezydent Grażyny Dziedzic, kolejna niejasna kwestia dotyczy transportu zbiorowego.

- Ruda Śląska nie jest samotną wyspą. Jesteśmy częścią ponad dwumilionowej metropolii. Mamy wspólną komunikację autobusową, tramwajową i kolejową. Nie wyobrażam sobie, jak w praktyce ma zostać wprowadzony w życie limit podróżujących w środkach transportu zbiorowego w Rudzie Śląskiej w sytuacji, kiedy dotyczy to połączeń z innymi miastami - uważa prezydent miasta.

W tej sprawie do resortu zdrowia zwrócił się już Zarząd Transportu Metropolitalnego, który - podobnie jak samorządowcy - stoi na stanowisku, że wskazane wytyczne nie uwzględniają specyfiki Górnośląsko-Zagłębiowskiej Aglomeracji.

- Podobnie jak zdecydowana większość mieszkańców Rudy Śląskiej czekam z niecierpliwością na dalsze konkrety dotyczące organizacji tzw. czerwonej strefy. Przypomnę, że zgodnie z zapowiedziami obostrzenia mają wejść w życie już od najbliższej soboty. Zostało nam zatem mniej niż 48 godzin - napisała Dziedzic.

Prezydent Rudy Śląskiej wyraziła  także obawę, czy podział na strefy nie spowoduje stygmatyzacji mieszkańców miasta.

- Już w czerwcu to przerabialiśmy, kiedy z kraju dobiegały sygnały o gorszym traktowaniu mieszkańców woj. śląskiego tylko z tego powodu, że to właśnie w tym tutaj odnotowywano najwięcej przypadków zakażeń. Obym w tym przypadku się myliła - podsumowała prezydent Rudy Śląskiej.

Koronawirus w województwie śląskim

Według danych sanepidu w woj. śląskim – gdzie odnotowano najwięcej w kraju zakażeń – koronawirusa wykryto u 17 tys. 229 osób (w czwartek poinformowano o 137 nowych przypadkach zakażenia w regionie, nie tylko wśród górników), z których 403 zmarły. W regionie wyzdrowiały 14 tys. 582 osoby, czyli ponad 84,6 proc. wszystkich zakażonych.

Obecnie z koronawirusem zmaga się m.in. 1164 górników - ponad dwa razy więcej niż trzy tygodnie temu, kiedy zakażonych było 550 pracowników kopalń. Najwięcej nowych przypadków (90) wykryto w czwartek Polskiej Grupie Górniczej.

Jak wynika z przekazanych w czwartek rano PAP statystyk, koronawirusa ma obecnie 842 górników z Polskiej Grupy Górniczej, 219 z prywatnej kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach i 103 z Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Dane te nie uwzględniają jeszcze wszystkich wyników najnowszych, trwających także w tym tygodniu, badań przesiewowych w wybranych kopalniach.

Zobacz także

Komentarze (93)    dodaj komentarz »

 • LechCzech

  Covidianom nie przetłumaczysz nic, nawet na najbardziej logiczne argumenty... Ten, kto wie, co to są techniki psychomanipulacji, wie o czym mówię, a jak ktoś nie wie, to ci wujek google powie. Przekonać covidianina, że rząd robi go w h...a, to tak samo, jak przekonać np. jehowego na argumenty biblijne, że się myli. To jest po prostu ten sam schemat, na który jedni są podatni i to łykają a inni już nie. Ale żeby wam dać do myślenia, tym wszystkim wierzącym w słuszność działań rządu, mam kilka pytań. Po pierwsze, jak rząd tak bardzo dba o nasze zdrowie, to dlaczego nadal dostęp do podstawowej opieki medycznej jest bardzo utrudniony, już nie wspomnę o takich sprawach, jak rehabilitacje czy sanatoria. Dla przykładu mam w rodzinie przypadek choroby, gdzie jak najszybsza rehabilitacja w sanatorium takiego typu, jak w Reptach Śląskich byłaby jedyną szansą powrotu do zdrowia, no ale przez pandemię przyjmują aż jedną osobę na tydzień... Podpieracie się statystykami, a to właśnie one pokazują, jaki ten wirus jest groźny, aż 15 śmiertelnych przypadków od marca na całą RŚl. Ktoś powie, że o 15 za dużo, ale nikt nie prowadzi statystyki ile osób zmarło lub w jakimkolwiek stopniu ucierpiało przez brak dostępu i odmowę, oczywiście w imię pandemii, do odpowiedniej pomocy medycznej... Ile osób przez ten cyrk ucierpiało psychicznie lub desperacko targnęło się na swoje życie... Nadal twierdzicie, że rząd dba o wasze zdrowie? To kto pozwala na to, żeby w żarciu było tyle chemii? Poza tym, zdaniem rządu, niby medycy twierdzą, że maski nie szkodzą i już, zero podparcia się jakimiś badaniami naukowymi itd itp, macie wierzyć nam na słowo,że kawałek szmaty na mordzie was uchroni i nie przepuści wirusa... Nie do wiary, że ludzie w to wierzą, tym bardziej na Śląsku. Jeżeli rząd tak dba o wasze zdrowie, to wytłumaczcie mi dlaczego w okresie zimowym każdego roku, kiedy macie problem ze smogiem i zanieczyszczeniami powietrza sięgającym do 900% normy nie widzi problemu i nie nakazuje, a nawet nie zaleca noszenia maseczek. Dla przykładu oddychanie zimą w Rybniku jest tak samo szkodliwe, jak wypalenie paczki fajek dziennie. Zrobili z Rudy Śl. dosłownie getto, a te ich działania to z daleka śmierdzą tym samym, co się działo w czasach okupacji.

 • fajerberga

  Przykład z chemią w żarciu genialny! ! A co powie rząd, kiedy smog spowije powietrze w przykładowym Rybniku? No jak to co? Że nie może nikogo zmuszać do dbania o swoje zdrowie i tym samym do noszenia maseczki! ! Przecież nawet lekarz musi dostać moją zgodę na takie lub inne działania, chyba że jestem nieprzytomny. Jeśli nie chcę - lekarz nie może mnie leczyć na siłę, a państwo może i rząd wie przecież najlepiej, co jest dobre dla obywateli... Byle jaka maseczka, z byle czego ma być panaceum na wirusa, a jednocześnie - jak tu już ktoś pisał - tyle ofiar jest wśród personelu medycznego (w ujęciu globalnym, nie w samej PL). Ciekawe, dlaczego, skoro właśnie personel medyczny ma dostęp do odpowiednich środków ochrony indywidualnej i powinien być najbardziej świadomy zagrożenia. Coś jednak poszło nie tak? A może po prostu zabrakło mydła, jak się to stało w polskich sklepach, kiedy wybuchła koronaszajba...czyżby ludzie wcześniej się nie myli?

 • Angelika

  jak ja nie bedę mogła przez te kopalnie iśc do kosmetyczki to sie chyba wścieknę!!! ludziee odpuście juz, zajmijcie sie inną robotą

 • fajerberga

  Czyli tylko pracownicy kopalń chorują? A może tylko tam są badani pracownicy? No i taki mały test na logiczne myślenie i wyciąganie wniosków: tylu zarażonych na śląsku - tylko ilu z nich jest bezobjawowych, a ilu ma objawy, a ilu wymagało hospitalizacji? Więc bez badań, więc bez światłych wypowiedzi MZ w stylu: "Gdyby nie śląsk, to problemu by nie było..." faktycznie problemu by nie było. Dalej: w całym kraju we wszystkich województwach są jednak jakieś zachorowania - skoro tam nie testują, to znaczy, że ci chorzy mieli objawy, bo inaczej skąd byłoby wiadomo, że są zakażeni? A ilu jest bezobjawowych?

 • Slazak

  Zdrowia

 • Slazak

  Zdrowia

 • Hardkorowy

  Myśle o protescie przeciwko kagańcom na centrum. Dowiecie sie wkrótce więcej

 • Bladius

  Chyntnie się przyłącza, Nie dom sie kagańca założyć

 • Baca

  powinni jeszcze zakazac wyjazdu aut z rejestracją SL poza granice Rudy .Od soboty zaostrzony rygor w rudzie a w niedziele zakażeni pojadą do Wisły czy innego kurortu Beskidów czy tez nad morze, w tatry i pozarazaja tam zdrowych wiec jaki to rygor? u mnie w szczyrku was nie chcemy na razie

 • fajerberga

  I takie "myślenie" tępo-stereotypowe mnie rozbawia najbardziej... :-) Drogi Baco, a może bucu? Zarażeni już są u ciebie w szczyrku, tylko o tym nie wiesz, bo nikt tam was w tych kurortach światowej sławy i nie bada. Dlaczego nie bada? Z oszczędności? Aby móc manipulować opinią publiczną? Bo ma plan wobec śląska? Odpowiedz sobie sam, u ciebie w szczyrku. Aha - jeszcze jedno: ja mam rejestrację SRS, to mogę wyjechać w góry? :-)

 • RUDA Śląska

  Ja osobiście się nigdzie nie wybieram!! I wara od nas !! Wielki Baca może troszkę szacunku i kultury!!

 • Wyborca

  Czy to prawda że na ogródkach działkowych na ul.Bielszowickiej w Rudzie Śl-Bielszowice jest dużo zakażonych koronawirusem

 • Wyborca

  Czy to prawda że na ogródkach działkowych na ul.Bielszowickiej w Rudzie Śl-Bielszowice jest dużo zakażonych koronawirusem

 • Działkowiec

  Tak, odbywają tam kwarantanne

 • Działkowicz

  Odbywają tam kwarantanne

 • Działkowicz

  Odbywają tam kwarantanne

 • Wyborca

  Czy to prawda że na ogródkach działkowych na ul.Bielszowickiej w Rudzie Śl-Bielszowice jest dużo zakażonych koronawirusem

 • Wyborca

  Czy to prawda że na ogródkach działkowych na ul.Bielszowickiej w Rudzie Śl-Bielszowice jest dużo zakażonych koronawirusem

 • Krzys

  Zaraz wyslą górników do dom. A póżniej zamkną gruby w rudzie. Nikt nie zaprotestuje bo bedzie na kwarantannie.

 • Rudzianka

  Mam nadzieję, że miasto zrobi wszystko żeby pracujący mogli na czas i bezpiecznie dojeżdżać do pracy środkami publicznymi,bo przecież cała reszta normalnie pracuje.

12345

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.