Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: Ernest Pohl patronem ulicy

 • Dodano: 2020-06-26 06:15, aktualizacja: 2020-06-26 11:09

Ernest Pohl, pochodzący z Rudy Śląskiej trzykrotny król strzelców, a także zdobywca największej liczby bramek w najwyższej klasie rozgrywek piłkarskich w Polsce, będzie patronem ulicy w Rudzie Śląskiej. Jego imieniem nazwana zostanie dotychczasowa ul. Sosinki, przy której znajduje się stadion Slavii Ruda Śląska. To właśnie wychowankiem tego klubu był 46-krotny reprezentant Polski. Uchwałę nadającą nową nazwę ulicy podjęli na wczorajszej sesji rudzcy radni.

Z inicjatywą uhonorowania najlepszego ligowego strzelca w historii polskiej piłki wyszli przedstawiciele jego macierzystego klubu - Slavii Ruda Śląska, którzy w ten sposób chcieli uczcić przypadającą w ubiegłym roku 100. rocznicę jego powstania. Natomiast z wnioskiem o przyjęcie uchwały w tej sprawie wystąpiła Komisja Infrastruktury i Rozwoju Miasta Rady Miasta.

Ernest Pohl był wychowankiem Slavii Ruda Śląska

W latach 1953–1956 grał dla Legii Warszawa, natomiast od 1957 roku przez 11 sezonów do 1967 r. występował w Górniku Zabrze. To właśnie w tym drugim klubie odniósł największe sukcesy. W brawach Górnika zdobył m.in. 8 tytułów Mistrza Polski. Podczas 13 sezonów gry w najwyższej piłkarskiej klasie rozgrywkowej w Polsce zdobył łącznie 186 bramek. Do tej pory jest to najlepszy wynik w historii. Ernest Pohl 46 razy wystąpił także w reprezentacji Polski i zdobył dla niej 39 bramek.

Podczas dzisiejszej sesji radni podjęli także uchwały nadające nowe nazwy drogom wewnętrznym, przy których znajdują się działki pod zabudowę jednorodzinną. Część z nich jest już zabudowywana. W ten sposób w Rudzie Śląskiej przybędą następujące nowe ulice: ul. Spacerowa w rejonie ul. Szczęść Boże w dzielnicy Ruda, ul. Prostopadła w rejonie ul. Piernikarczyka w Bielszowicach oraz ul. Zygmunta Starego i ul. Władysława Warneńczyka w rejonie ul. Władysława Jagiełły w Kochłowicach.

W Rudzie Śląskiej aktualnie jest 646 ulic, które mają swoją nazwę. Po wejściu w życie podjętych dziś uchwał, liczba ta zwiększy się do 650.

Komentarze (9)    dodaj »

 • Adi Antonienhütte

  Adolf Hitler Straße też była na Wirku. No i Adolf Hitler Platz w Nowym Bytomiu!

 • piofer

  No i co to ma do rzeczy?...

 • Zuzanna

  nazwisko jak by niemieckie czyżby nie mozna było jakies polskie np Trzaskowskiego ??!!

 • Gigi

  Zmienili nazwa ulicy, kasa na to oczywiście pójdzie, a Slavia rozłożyli. Tu jest "weselej" jak za komuny. Jaja jak berety.

 • pioler

  I bardzo dobrze. Powinno być więcej rond, czy ulic nazwanych imieniem ludzi związanych z miastem, lub Śląskiem. A tu, na każdym kroku nazwy polskich "bohaterów", polskich poetów, polskich polityków. A co najśmieszniejsze, większość z tych ludzi nigdy na Śląsku nie była, wielu z nich nawet nie wiedziała gdzie ta kraina leży...

 • Marijon

  Tylko Slavii żal...

 • Ziuta

  Mnie żal i szkoda całego obiektu Slavii. Po pierwsze ligi piłkarzy oraz żużlowców. Kiedyś było tam lodowisko (korty) a u góry basen letni:(

 • jo...

  Miasto tu narzeka że nie ma pienièdzy a tu tak sobie zmienia nazwę ulicy na secji .dlaczego nie zrobią kanalizacji na N.Bytomiu Bykowinie u innych miast Rudy Śląskiej teraz 10 minut porządnej ulewy i wszystkie ulice zalane guliki zatkane.

 • Sport

  Oczywiście, bardzo słuszna decyzja.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również