Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: Na dwóch przystankach zostaną zainstalowane tablice SDIP

 • Dodano: 2020-06-05 10:15, aktualizacja: 2020-06-05 12:55

W tym miesiącu na dwóch przystankach "Nowy Bytom Urząd Miasta" oraz "Kochłowice Rynek" zostaną zainstalowane tablice Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. Dzięki temu pasażerowie będą wiedzieć, jak długo muszą czekać na przyjazd swojego autobusu czy tramwaju. Ogółem w tym etapie Związek Transportu Metropolitalnego zainstaluje 60 tablic w 12 miastach.

System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej

Zarząd Transportu Metropolitalnego zainstaluje przy przystankach komunikacji miejskiej kolejnych 60 elektronicznych tablic informacyjnych. Będą one pasażerom wskazywać, za ile minut przyjedzie oczekiwany autobus. Tym razem większość urządzeń trafi do Bytomia, Zabrza i Gliwic. Po raz pierwszy tablice zlokalizowane zostaną m.in. w Czeladzi, Piekarach Śląskich, Radzionkowie i właśnie w Rudzie Śląskiej.

Montaż pierwszych tablic Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej rozpoczął w latach 2012 – 2014 r. poprzedni organizator transportu zbiorowego. Wówczas zainstalowano ok. 70 tablic. Dziś zadanie to realizuje ZTM, który w ciągu 5 miesięcy, tj. od lutego 2020 r., oddał do użytku już 100 tablic.

To są urządzenia, które sprawiają, że korzystanie z komunikacji miejskiej staje się prostsze i wygodniejsze – zachwala rzecznik prasowy ZTM Michał Wawrzaszek. – Dlatego też realizujemy ten projekt zdecydowanie szybciej. Zakładamy, że za 15 miesięcy naszym pasażerom będą służyć już wszystkie tablice z tego projektu. Docelowo będzie ich ponad 500 – dodaje.

Tablice zostaną zamontowane na dwóch przystankach w Rudzie Śląskiej

60 nowych elektronicznych tablic informacyjnych zostanie zlokalizowanych w 12 miastach. W pięciu z nich urządzenia staną po raz pierwszy. Chodzi o Czeladź, Piekary Śląskie, Radzionków, Rudę Śląską oraz Bytom. W Rudzie Śląskiej tablice zamontowane zostaną na dwóch przystankach "Nowy Bytom Urząd Miasta" oraz "Kochłowice Rynek".

- W tym miesiącu na dwóch przystankach "Nowy Bytom Urząd Miasta" oraz "Kochłowice Rynek" zostaną zainstalowane tablice Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. Dzięki temu pasażerowie będą wiedzieć, jak długo muszą czekać na przyjazd swojego autobusu czy tramwaju. Ten model tablic wyświetla informacje po obu stronach, wyposażony jest też w kamery monitoringu - napisał wiceprezydent Krzysztof Mejer. 

Korzystanie z komunikacji miejskiej staje się prostsze i wygodniejsze

ZTM podkreśla, że podstawowa funkcjonalność tablic na przestrzeni lat nie zmieniła się, jednakże nowo montowane tablice cechuje więcej zalet.

- W porównaniu do poprzednich wersji dodatkowymi udogodnieniami jest m.in. wyświetlanie informacji po ich obu stronach. Ponadto są one V-kształtne, dzięki czemu informacje są wyświetlane pod innym kątem przez co stają się bardziej czytelne. To walory istotne z punktu widzenia komfortu pasażera – wskazuje Michał Kuliński z Wydziału Infrastruktury Komunikacyjnej. – Na tablicach zainstalowano również  kamery. To z kolei służy bezpieczeństwu ich utrzymania – dodaje.

System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej to nie tylko tablice elektroniczne na przystankach, ale również Portal Pasażera. Przed tygodniem, 27 maja, pojawiły się na nim autobusy i trolejbusy kursujące po obszarze byłego MZK Tychy.

Dzięki tej zmianie pasażerowie mają możliwość śledzenia w czasie rzeczywistym wszystkich autobusów, trolejbusów i tramwajów kursujących po sieci ZTM – podkreśla Kuliński.

 Wykaz planowanych lokalizacji dla nowo montowanych tablic:

Gmina

Nazwa przystanku

Liczba stanowisk

Będzin

Będzin Rondo

1

Będzin Targowisko

2

Osiedle Syberka Kościół

1

Będzin Muzeum

1

Bytom

Bytom Dworzec

10 + tablica zbiorcza

Bytom Arki Bożka

1

Bytom Strzelców Bytomskich

1

Bytom Szpital Nr 1

1

Karb

1

Miechowice Bławatkowa

1

Stroszek Osiedle

1

Chorzów

Chorzów Batory Dworzec PKP

1

Czeladź

Czeladź Stare Miasto

2

Dąbrowa Górnicza

Dąbrowa Górnicza Urząd Pracy

1

Gliwice

Gliwice Rybnicka

2

Gliwice Nowy Świat

1

Łabędy Osiedle

2

Sośnica Apteka

2

Gliwice Żurawia

2

Katowice

Bogucice Kościół

1

Katowice Strefa Kultury

1

Katowice Sokolska

1

Koszutka Kościół

1

Piekary Śląskie

Szarlej Poczta

1

Radzionków

Radzionków Rynek I

1

Ruda Śląska

Kochłowice Rynek

2

Nowy Bytom Urząd Miasta

1

Sosnowiec

Rudna Hallera

2

Sielec Wawel Kościół

2

Zagórze Aleja Paderewskiego

2

Zabrze

Zabrze Goethego

7 + tablica zbiorcza

Maciejów Kondratowicza

1

Zabrze Plac Krakowski

1

Zobacz także

Komentarze (14)    dodaj komentarz »

 • waso

  Zamiast dwóch tablic (śmiech na sali )dorzućcie ze dwa autobusy które będą jeżdziły pomiędzy falami autobusów (naraz wszystkie,potem długo nic).Przecież te tablice długo się nie utrzymają.Nasza młodzież ,która nie ma się gdzie wyżyć szybko je załatwi.

 • Mieszkaniec przez małe "m"

  Aż 3 (słownie: trzy) tablice SDIP na blisko 150-tysięczne miasto w dwumilionowej konurbacji. Nie no, nie mam pytań. Ruda jak zawsze dumnie walczy o swoje. Tylko w efekcie mamy coraz gorszą infrastrukturę i pseudo modernizację "9", czyli zamiana jednotoru na jednotor. Pięknie! Jak gdzieś ktoś kiedyś napisał "Witamy w Rudzie Śląskiej, XIX-wiecznym skansenie".

  • Mieszkaniec przez małe "m"
   2020-06-07 19:18
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • ziga

  Najśmieszniejsze jest naszykowane miejsce na Chebziu Pętli. Przystanek początkowy i miejsce pod tablice. Natomiast tam gdzie busy jeżdżą przelotowo na rondzie przy szkole - brak.

 • POLO

  FAJNIE XXI WIEK , TABLICA INFORMACYJNA JESZCZE CO ?? ,A NA BYKOWINIE BRAK WIAT NA PRZYSTANKACH . COŚ CHYBA NIE TAK , KTO ODPOWIADA ZA TEN STAN RZECZY MOŻE KOSZTY WIATY PRZYSTANKOWEJ JEST WYŻSZY OD CENY TABLICY ????. ZAJEFAJNIE KTOŚ MOŻE WIE ???.

 • ....

  Ciekawe co będą pokazywać? 3 autobusy, które odjeżdżają kilka minut po sobie, a potem ponad 30 minut ciszy? Może święta pora zabrać się za ogarnięcie rozkładów? Jak zawsze było obiecywane, a dalej nic nie zrobiono w tym kierunku. Chciałabym zauważyć, ze z rudy do centrum Katowic (mniej niż 15km) jedzie się godzinę do dwóch. Z wsi typu mikolow/ paniówki/ łaziska/ orzesze jedzie się do godziny. Coś tu jest nie tak czyż nie?

 • Iks

  Z Rudy do centrum Katowic jedziesz komunikacją publiczną 16 minut. No chyba, że ktoś znów się rzuci na tory...

 • ....

  Żeby dojechać do Rudy z Bykowiny/wirku trzeba wsiąść w 9 czyli 20 minut minimum. O autobusach nie mówię, bo jak wyzej, jak nie zjawisz się na przystanku między 10 minutami max, to nie dojedziesz za godzinę do Katowic.

 • Iks

  Co nie zmienia faktu, że z Rudy do Katowic jedzie się 16 minut (pociągiem oczywiście), a nie jak pisałeś "godzinę do dwóch"...

 • bykowianin

  Ciekawe kto powinien się wstydzic,Bykowina osiedle brak jakiegokolwiek zadaszenia,ludzie moknom,cały przystanek gole niebo,gdzie niegdzie tablice bedom,naco poco komu zaco to,ciekawa sprawa

 • Kris

  Ze wszystkim problem. Najlepiej było by zaorać wszystko i posadzić buraki. Ludzie ogarnijcie się, że co jak tablic nie dadzą to zrobią zadaszenie? A ile razy zgłaszałeś braku zadaszenie na przystanku? Odpowiem Ci, ZERO. Tacy właśnie jesteśmy narzekać ale nic nie zrobić

 • frog

  Wstydz sie Ty za ta ortografia

 • Padre

  Idź na inny. Nikogo to nie obchodzi. Bedziesz szkamrać to zlikwidują przystanek w tym miejscu

 • Alka

  Moknom, bedom, serio?

 • butny cap

  Na Twoim miejscu chodziłbym do szkoły z buta i nie opuszczał języka polskiego.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.