RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: Od października droższa woda i ścieki

 • Dodano: 2021-09-24 09:30

Zgodnie z przyjętym w 2019 roku harmonogramem, od 5 października br. zmienią się taryfy Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rudzie Śląskiej. Cena za 1 m3 dostarczanej wody wyniesie 5,76 zł, a za 1 m3 odprowadzanych ścieków - 9,88 złotych. Opłaty abonamentowe pozostają na tym samym, niezmienionym poziomie przez cały okres obowiązywania taryfy, który obejmuje lata 2019-2022.

Zmienią się taryfy Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rudzie Śląskiej

W latach 2015–2018 opłata za wodę i ścieki była praktycznie niezmienna. W tym okresie zwiększyła się tylko o 1 grosz. Jak mówił w ubiegłym roku Grzegorz Rybka, prezes PWiK Sp. z o.o. przyjęta w 2019 roku trzyletnia taryfa musiała uwzględniać wzrost kosztów zakupu materiałów i usług, wynagrodzeń, a także energii elektrycznej i gazu.

W przypadku Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rudzie Śląskiej jednym z najważniejszych czynników decydującym o wysokości taryfy jest stawka zakupu wody od Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A. Kolejne pozycje, które mają wpływ na taryfę, to:

 • amortyzacja,
 • wynagrodzenia pracowników przedsiębiorstwa,
 • zakup materiałów eksploatacyjnych,
 • a także zakup energii
 • czy usług związanych z zagospodarowaniem odpadów.

Ruda Śląska: Podwyżka cen wody i ścieków

Zgodnie z zatwierdzoną w 2019 roku taryfą rudzianie od 5 października 2020 r. do 4 października 2021 r. za wodę i ścieki płacili łącznie 15,22 zł brutto. W kwocie tej cena 1 m3 wody wynosiła 5,63 zł, a 1 m3 odprowadzanych ścieków 9,59 zł. Od 5 października 2021 r. do 4 października 2022 r. 1 m3 wody kosztować będzie 5,76 zł brutto, natomiast ścieki 9,88 zł brutto za 1 m3.

Opłaty abonamentowe pozostają na tym samym, niezmienionym poziomie przez cały okres obowiązywania taryfy, który obejmuje lata 2019-2022. Dla osób posiadających tylko wodomierz główny i rozliczających się na podstawie faktury papierowej wynosi 5,24 zł brutto. Z kolei osoby, które mają zamontowane dwa liczniki – główny i podlicznik na ogród – płacą 6,37 zł brutto. Opłata abonamentowa dla klientów, którzy rozliczają się z PWiK drogą elektroniczną, wynosi 3,30 zł brutto w przypadku posiadania jednego wodomierza, a w przypadku posiadania wodomierza głównego i podlicznika na ogród – 4,44 zł brutto.

Obecna taryfa, zgodnie z obowiązującą od końca 2017 r. ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, została zatwierdzona przez regulatora tych cen - Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, a dokładniej Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (w przypadku Rudy Śląskiej z siedzibą w Gliwicach).

Zobacz także

Komentarze (55)    dodaj »

 • Mati

  Od października wszyscy wyjeżdżają z polski

 • Ewa

  Prze.ne macie w Rudzie, ciagle podwyzki, jak nie woda to śmiecii i tak nawet dwa razy w ciągu roku.. to w Chorzowie ' odpukac' nie jest tak zle. Za niesegregowane śmieci place 26 zł od osoby

 • bucek

  Dalej skaczcie sobie do gardeł, tym palantom z ul. Wiejskiej właśnie o to chodzi. Ludzie otwórzcie wreszcie oczy, kto nie rządzi w tym kraju to jest coraz gorzej, okradają nas coraz bardziej. Tylko całkowita zmiana ustroju pozwoli wyjść nam i naszej ojczyźnie z tego anglosako-ruskiego impasu.

 • Wyborca

  Tam gdzie rządzi PO lub osoby rekomędowane przez PO tam podwyżki bo to walka z rządem aby było gorzej ludziom i mówić że to wina rządu RP .

 • IK

  Idź po rozum do głowy,wyłącz tvpis i toruńskie szczekaczki.

 • ana

  By zaoszczędzić trochę wody to proponuję nie myć śmieci do segregacji typu opakowania po jogurtach itp.

 • Ernest_Vitczok

  Pragnę zauważyć, że za Stani podwyżki wiązały się z pracami modernizacji sieci kanalizacyjnej i wtedy faktycznie tych prac było mnóstwo. Teraz uważam, że te podwyżki są nieuzasadnione! Inwestycji jak na lekarstwo, a samo PWiK gdy ma awarię to ta naprawa wygląda niezbyt dobrze, do tego rozkopane chodniki zostawiają na długie miesiące! Prezes Rybka to tylko figurant, może nazwisko pasowało do PWiK?

 • Antek

  Wszyscy sie tu jakos uwzieli na to ze przedsiebiorstwa takie jak kopalnie czy aquadrom beda mieli problem z placeniem a mnie rozwala to ze ja jako zwykly obywatel bede zmuszony zaraz wydac wiekszosc mojej pensji na rachunki czyli prad, woda itp. Wszyscy piernicza ze kazdy mysi oszczedzac i odkladac cos na czarna godzina a mnie poprostu niewystarcza na podstawowe potrzeby bytowe. Z miesiaca na miesiac wszystko drozeje woda prad smieci i przez to zrobiono z nas bande zebrakow. Naprawde juz mi rece opadaja ze chodzac do pracy dzien w dzien nieatac mnie na to zeby isc do lekarza czy dentysty a po lumpow spod biedronki jezdza w ta i we wte karetki

 • Rudi

  Antek, to żeś sie biydnie urodził to nie twoja wina, ale że żeś sie biydnie ożenił to już ja

 • Stev

  Kopalnię mają własną wodę. Korzystają z wód kopalnianych przez ich filtrowanie i oczyszczane stosowane są w kopalniach do kąpieli ,P.POŻ itd.

 • Rudi

  najlepszo woda mineralno je z gruby. zawsze biera do dom flaszka do baby

 • Olo

  No i tu się wylożyłeś Rusi. Jednemu piszesz że się biednie ożenił a ty co niby cię stać ż gruby bierzesz woda. Typowy murcol.

 • Karminadel

  Antek, aquqdrom nie jest wywołany przypadkiem! Tak się składa, że to właśnie PWIK że swojej nadwyżki ratowało aquapark od upadku. Tak na logikę skoro mają milionowe (tak milionowe więc więcej niż milion zł!) nadwyżki to po co nam robią kolejne podwyżki? Pewnie znów szykują zastrzyk milionów dla aquqdrom! Więc pisanie, że się uwzięli jest nie na miejscu. Bo możesz nie korzystać z aquqdrom a i tak go wspierasz finansowo płacąc za swoją wodę i ścieki!!!Więc de facto finansujesz aquapark ze swojej kieszeni, a czy masz coś z tego? No tańszy bilet do aquaparku? Nie!A przywołane KWK są dlatego bo to dość podobny system wsparcia, firmy energetyczne wydały mnóstwo kasy by zamiast KW było PGG i tak przedłużono życie kopalniom. Takie działanie i brak inwestycji w OZE czy atom sprawiły że podwyżki cen prądu są absurdalnie wysokie! Więc dalszą polityka może doprowadzić do tego, że zarobisz 7 tys zł na rękę z czego 5 tys. pójdzie na opłaty!!!

 • fajerberga

  No ale czego tu nie rozumiesz? Przecież sam Morawiecki powiedział, że Polacy mają zapier...za miskę ryżu. Tak to jest, jak żyje się we wschodnioeuropejskiej kolonii i bez mrugnięcia okiem wykonuje rozkazy z brukseli. No może poza Turowem, ale cała reszta? Już za kilka tygodni będę znowu miał ubaw po pachy, kiedy zaślepieni unią naiwniacy będą "defilować" z kotylionami 11. listopada :-) w przekonaniu, że żyją w suwerennym, niepodległym kraju.

 • boluś

  Marudzisz' zamiast sie cieszyć że Samorządowcy Urzędnicy Posłowie Senatorzy i Prezydent z Ferajną sobie dołożą i będą żyli za Twoje i Nasze jeszcze Dostatniej ! Ich straty w cudzej kieszeni nie bolą ' Twoja strata ICHI ZYSK !

 • Ika11

  Woda drożeje ścieki pani prezydent kiedy włączy światła w Halembie chodniki się zapadają np. miedzyblokowa 4 gruntowe się płaci nieruchomość też czy w końcu nasi rządzący z platformy to zrozumia bo wszyscy narzekacie na PIS a ja na PO bo jesteście beznadziejni

 • Adolf

  Wszyscy narzekają w komentarzach na PIS, tylko nie ja. Moje zarobki rosną z każdym rokiem i conajmniej kilka razy w roku otrzymuję premię za zaangażowanie w firmie oraz ubiegam się o podwyżki. Wszystko drożeje, ale ważne by zarobki rosły bardziej od rachunków. No ale jak to mówią: "trzeba było się uczyć". Jak się nie uczyło to teraz nie ma co biadolić.

 • kulson

  Takie farmazony może tylko troll wymyślić:)

 • jorg

  To się ciesz iż masz takie zarobki. A jak twoim zdaniem pielęgniarka się nie uczyła ? a jak będziesz w szpitalu to ma ci [...]ę podcierać. Czy twoim zdanie sprzedawca w sklepie, kierowcy np. autobusu i można by tak by było dalej wymieniać to co oni mają mieć magistra ? Widać po twoim wpisie że jesteś byłym murcolem co na dole sztyl obgryzoł. Typowy Adolf.

 • Ciekawy

  To jak wiesz to napisz nam ile zarabiała pielęgniarka 5 lat temu a ile zarabia teraz

123

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.