RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: Przetarg zakończony, na zakręcie mistrzów będzie fotoradar

 • Dodano: 2021-10-14 14:00

Fotoradar remedium na liczbę wypadków i kolizji, do których dochodzi na rudzkim odcinku DTŚ? Władze Rudy Śląskiej zdecydowały się działać i sfinansować zakup urządzenia, które niebawem stanie na słynnym „zakręcie mistrzów”.

O sprawie fotoradaru, który miałby zostać postawiony na rudzkim „zakręcie mistrzów”, pisaliśmy pod koniec września. Przypomnijmy, że zgodnie z policyjnymi statystykami, w 2020 roku na DTŚ nasi policjanci obsłużyli 47 zdarzeń drogowych, z których 46 było kolizjami i 1 wypadkiem. Miejsce to oznaczono jako „czarny punkt”. Dane wskazują, że kierowcy pędzący tam grubo ponad 100 km/h i często wypadają z lekko skręcającej trasy.

Czy radar to zmieni?

Gdybologię trzeba odstawić. Fotoradar z pewnością wpłynie na ograniczenie prędkości, z jaką kierowcy będą pokonywać „zakręt mistrzów”. Czy liczba wypadków i kolizji zmniejszy się? Musimy poczekać na policyjne statystyki. Postawienie urządzenia to jednak doraźne rozwiązanie, bowiem DTŚ wymaga kompleksowego remontu. Na ten jednak musimy jeszcze poczekać.

- Wszystko wskazuje na to, że jeszcze w tym roku uda się nam postawić fotoradar na słynnym „zakręcie mistrzów”. Dziś otworzyliśmy oferty złożone w postępowaniu przetargowym na dostawę tegoż urządzenia. Obie złożone oferty są niższe od zarezerwowanej na ten cel kwoty w budżecie miasta – poinformował Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej.

Dodał także, że miasto ma już pozytywne opinie policji i Inspekcji transportu drogowego, dotyczące lokalizacji tegoż urządzenia. 

- Mamy też podpisane porozumienie z ITD – podkreślił Krzysztof Mejer.

Są już wyniki przetargu

Ogłoszony w ubiegłym tygodniu przetarg na dostawę jednego stacjonarnego urządzenia rejestrującego prędkość, przeznaczonego do pracy na maszcie wraz z urządzeniem integrującym z systemem CANARD GITD oraz obudową i masztem, zakończył się dziś, w czwartek, 14 października. Wzięło w nim udział dwóch przedsiębiorców.

Dodajmy, że miasto zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia 300 000 zł. Firma LIFOR Sp. z o.o. z Bytomia proponuje 239 850 zł, a firma ZURAD Sp. z o.o. - 298 490 zł.  Obie oferty są zatem niższe niż zaplanowany budżet, co dobrze wróży rychłemu sfinalizowaniu przedsięwzięcia.

Zobacz także

Komentarze (18)    dodaj »

 • yogi

  Jakie mandaty za nie trzymanie odległośći? z tego co wiem to tylko na autostradach i drogach ekspresowyc to karają mandatami,.

 • andreusz

  Naprawić "chopkę" i po temacie.

 • Alojz z kontow

  Ciekawe ile ukradli

 • Jo

  300tysiaków za fotoradar i jego zamontowanie???!!!! To jakaś kpina

 • Kpina + ironia / szydera

  Też uważasz, że maszt i budka lęgowa nie są warte 300 000zł? Trochę stali i fundament, no chyba, że ta aparatura ma certyfikat NASA i zapewnioną obsługę na najbliższe 50 lat :-)

 • obserwer

  Jak już naprawiać to koniecznie ulicę Wyzwolenia między Wirkiem i Kochłowicami gdzie nawet jadąc dopuszczalną szybkością niszczy się zawieszenie. Na średnicówce wystarczy jechać zgodnie z przepisami.

 • Grzegorz

  Skoro wszystkie oferty są niższe od zakładanego (jeszcze przed negocjacjami) budżetu to czy nie dochodzi tu czasem niegospodarność. Osoby odpowiedzialne powinny dokonać analizy i na jej podstawie wystosować odp. Pulę środków z właściwym buforem a gdyby była zbyt niska a na drodze negocjacji nie udało się obniżyć wystarczająco ceny wtedy zastanowić się nad jej zwiększeniem. Powiedzmy że dajemy 10 zł na chleb i ogłosimy sukces bo pani z za lady sprzeda za 9 przy realnej cenie 5.8. Smuteczek

 • ksiundz

  Pracowałeś gdziekolwiek gdzie są jakieś zasady ? Myślisz że zwiększenie budżetu na jakiś projekt i ponowne postepowanie to ot tak, pstryk ? Postaw się dla przykładu w domowej sytuacji. Synek przychodzi i mówi ci że w przyszłym miesiącu będzie potrzebował 3000 na komputer. Załatwiasz mu kasę w miesięcznym budżecie a synek mówi, "Sorry ojciec, komp kosztuje 4 000. Nie doszacowałem." np kosztem innych wydatków. Już bym wolał jakby mi powiedział ze potrzebuje 5 000 a potem by mi tysiaka zwrócił bo kupił taniej. Eksperci od wszystkiego kurka wodna...

 • zlg

  nie, nie dochodzi

 • Driver

  "zakręt mistrzów" architektury drogowej. Dokładnie w połowie krzywizny tego zakrętu występuje zalamanie asfaltu które powoduje utratę przyczepności co z kolei prowadzi do wypadków. I wcale nie trzeba przekraczać wskazanego w tym miejscu 80km/h.... Mokra bądź zmarznięta jezdnia na tym delikatnym łuku, plus defekt jezdni doprowadza do niebezpiecznych sytuacji..... Ale naprawa jezdni kosztuje a fotoradar ZARABIA... Wybór jest prosty.

 • zonk

  Jak to ZARABIA ??? A czy czasem nie powinno się jeździć zgodnie z przepisami ? Jak na tobie "zarabia" to znaczy że tego nie robisz i należy się kara. W Polsce niestety jest ogólne przyzwolenie na łamanie przepisów i stad u nas najwięcej wypadków w Europie.

 • Padre

  Fotoradar zarobi ale do budżetu centralnego. Dobrze że SM już nie ma praw do fotobudek bo mielibyśmy z 15 takich maszynek do reperacji budżetu

 • norbert

  Bzdura. Wystarczy jechać jak znaki pokazują i nic się nie stanie. Drogowe osły zawsze będą upatrywać winę w innych a nie w sobie.

 • daro

  W końcu, ale dla upłynnienia ruchu powinni między Rudą a Zabrzem ten wjazd i zjazd do biedronki całkiem zamknąć skoro już jest od strony Zabrzańskiej pseudo skrzyżowanie.

 • Driver

  No tak. Zamiast naprawić zalamanie asfaltu przez które kierowcy tracą tam panowanie gdy jest mokro to postawią maszynkę do zarabiania.

 • kursantka kat.B

  bardzo dobra decyzja miasta, proponuje by każdy mandat był na min 5 tyś zł , szybko sie ten fotoradar spłaci

 • muchozol

  z przodu liść z tyłu liść a w środku głąb

 • Padre

  Czyli zamiast remontu bubla będzie bat na kierowców.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.