Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska stara się o kolejną dotację unijną na odnawialne źródła energii

 • Dodano: 2019-07-17 06:15, aktualizacja: 2019-07-17 06:23

Ruda Śląska stara się o kolejną dotację unijną dla  mieszkańców, którzy chcą przejść na odnawialne źródła energii.

Właśnie wybrano firmę, która opracuje Program Funkcjonalno- użytkowy i analizę finansową  III etapu projektu. Etap ten dotyczy 195 domów, których właściciele w ubiegłym roku złożyli wnioski o dotację. 

Pod koniec ubiegłego roku Urząd Miasta ogłosił nabór kolejnych wniosków na dofinansowanie montażu eko-instalacji w budynkach jednorodzinnych.

Do III już etapu zgłosiło się 195 mieszkańców

Największym zainteresowaniem cieszy się fotowoltaika, na instalację której wyraziło chęć 150 osób, na montaż pompy ciepła zdecydowało się 20 osób, a na solary 25 osób. Po wstępnej weryfikacji wniosków miasto wyłoniło firmę, która będzie przeprowadzała oględziny nieruchomości oraz przygotuje ranking nieruchomości i dokumenty do wniosku o dofinansowanie. Zajmie się tym firma  ATsys.pl z Katowic.

Z każdym ze 195 wnioskodawców będą się kontaktować przedstawiciele tej firmy w celu analizy możliwości przeprowadzenia inwestycji na danej posesji – mówi Krzysztof Mejer, zastępca prezydenta miasta. – Będą określać m.in. moc i miejsce montażu instalacji – dodaje.

Opracowanie takiego programu m.in. podniesie wartość wniosku, który miasto chce złożyć do Urzędu Marszałkowskiego  o pozyskanie dotacji unijnej dla 195 budynków jednorodzinnych. 

W pierwszym etapie unijnego projektu „Dofinansowanie do budowy instalacji OZE w budownictwie jednorodzinnym na terenie miasta Ruda Śląska” zamontowano 51 urządzeń. II etap projektu obejmuje 172 gospodarstwa domowe.

Czekamy na weryfikację naszego wniosku przez Urząd Marszałkowski. Po otrzymaniu pozytywnej oceny miasto ogłosi przetarg na dostawę i montaż instalacji OZE w budynkach mieszkańców oraz będzie zawierało umowy z mieszkańcami określające prawa i obowiązki stron umowy – wyjaśnia wiceprezydent Mejer.

Najważniejszą korzyścią dla mieszkańców, którzy decydują się na udział w realizowanym przez miasto projekcie, są relatywnie niskie koszty, jakie będą musieli z tego tytułu ponieść. W praktyce mieszkaniec zapłaci jedynie 15 proc. wartości netto całej instalacji oraz wartość wynoszącego 8 proc. podatku VAT za usługę montażu instalacji na dachu budynku mieszkalnego lub 23 proc. w przypadku instalacji na budynku gospodarczym lub na gruncie.

Pozostałe koszty pokrywamy z dofinansowania, które pozyskujemy na poszczególne etapy ze środków unijnych.  Dodatkowo mieszkańcy odciążeni zostają od załatwiania spraw związanych z procedurami przygotowania projektu takiej inwestycji, bo te bierze na siebie miasto – informuje wiceprezydent Mejer.

Prace w budynkach mieszkańców realizuje firma wyłoniona w drodze przetargu przez magistrat.  

Wykonanie takich instalacji wpisuje się w realizację zarówno Miejskiego Planu Gospodarki Niskoemisyjnej, jak i Strategii Rozwoju Miasta Ruda Śląska na lata 2014 – 2030. Dokumenty te zakładają wykorzystywanie i promocję odnawialnych źródeł energii w mieście. Okazuje się, że zrealizowanych 51 instalacji w budynkach jednorodzinnych przyczyni się do poprawy tzw. zysku ekologicznego. Dzięki nim w mieście zredukowana zostanie emisja CO2 w skali roku o 47,3 t oraz pyłu PM10 o 40 kg na rok.

Przypomnijmy, że w 2016 roku miasto pozyskało ponad 900 tys. zł unijnej dotacji na wykonanie instalacji OZE, a dokładnie instalacji fotowoltaicznych dla trzech obiektów sportowych (basen kryty przy ul. Chryzantem w Rudzie, basen kryty przy ul. Pokoju w Nowym Bytomiu i hala sportowa w Orzegowie) oraz budynków użyteczności publicznej (budynki Urzędu Miasta przy pl. Jana Pawła II oraz przy ul. Niedurnego, siedziba Centrum Zarządzania Kryzysowego i Straży Miejskiej przy ul. Hallera).

Komentarze (5)    dodaj »

 • czerwona001

  Co z tego,my mamy solary w Bielszowicach na bloku a dalej płacimy jak za zboże, za czynsz i centralne,o wodzie już nie wspomnę

 • max

  Szkoda, że II etap nie jest przynajmniej realizowany brak jak na razie konkretnych terminów, a już za III się zabierają.

 • FotoElektron

  Ruszył,. Mają ogłaszać przetarg na realizacje a kasę już otrzymali

 • qwe

  I czym tu się chwalić! Miasto montuje solary na ocieplonych budynkach z co, ale o głównym problemie tego miasta jakim jest stare budownictwo nawet chyba nie myśli. A to połowa budynków w mieście z piecami węglowymi z inwestycjami na poziomie usuwania awarii.

 • kwiatowe

  Bardzo dobra informacja. Mamy XXI wiek i warto w to inwestowac. Nawet bez dotacji mozna odliczyc od inwestycji pelny podatek 18 lub 32%. Latem nadwyzki w produkcji sa tak wysokie, ze wystarczaja na dom z klimatyzacja, rekuperacja i ciepla woda na prad, a jeszcze zostaje mi nadwyzka, ktora zuzyje zima.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również