Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska świętuje niepodległość. Sprawdź program

 • Dodano: 2022-11-08 10:00, aktualizacja: 2022-11-09 08:49

11 listopada przypadnie 104. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w Rudzie Śląskiej odbędzie się msza św. w intencji Ojczyzny, biegi oraz gala wręczenia „Hanysów”.

104. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości

– Święto Niepodległości ma dla nas, Polaków, szczególne znaczenie – podkreśla Michał Pierończyk, prezydent Rudy Śląskiej.

- Po wielu latach niewoli odzyskaliśmy wolność, dlatego tak ważne jest to, żebyśmy właśnie ten dzień przeżywali wspólnie, jednocząc się i przypominając sobie historię naszego narodu. W tym wyjątkowym czasie powinna przepełniać nas duma i radość z tego, że żyjemy w wolnej Polsce – dodaje.

Uroczysta msza św.

Uroczyste obchody Święta Niepodległości rozpocznie msza św. w intencji Ojczyzny i mieszkańców Rudy Śląskiej. Rozpocznie się ona o godz. 10:00 w kościele pw. św. Piusa X w dzielnicy Ruda. Podczas uroczystości nie zabraknie pocztów sztandarowych, zaśpiewają artyści z rudzkich chórów. Z kolei całość uświetnią dźwięki Orkiestry Dętej „ Bielszowice” pod batutą Zygmunta Kliksa. Zaraz po mszy (około godz. 11:20) prezydent Michał Pierończyk złoży kwiaty w Mauzoleum zbudowanym dla uczczenia poległych w walce o polskość.

29. Biegi Niepodległości

Święto Niepodległości obchodzone będzie także na sportowo. W halembskim lesie zorganizowane zostaną XXIX Biegi Niepodległości. Start biegu głównego na dystansie 12 km zaplanowany został o godz. 11:15 na bieżni Szkoły Podstawowej Sportowej nr 15. Natomiast o godz. 11:20 rozpocznie się bieg rekreacyjny oraz konkurencja nordic walking na dystansie 4 km. Opłata wpisowego w biegu rekreacyjnym i nordic walking wynosi 30 zł, a w biegu głównym – 45 zł. Osoby, które nie zdążyły zapisać się przez internet, mogą zrobić to w dniu zawodów. Uczestnicy biegu głównego zostaną podzieleni na siedem kategorii w zależności od płci i wieku. Najlepsi zawodnicy zostaną nagrodzeni o godz. 13:00. Otrzymają oni puchary oraz nagrody finansowe. Uczestnicy mogą liczyć także na pamiątkowe medale i wezmą udział w losowaniu rowerów.


Gala wręczenia nagród „Hanysy 2022"

W tym roku po raz 26. w Miejskim Centrum Kultury im. H. Bisty w Rudzie Śląskiej wręczone zostaną „Hanysy”. Gala rozpocznie się o godz. 17.00. Ich pomysłodawcą jest Grzegorz Poloczek, popularny śląski kabareciarz, satyryk, autor tekstów i piosenkarz. „Hanys” to nagroda przeznaczona dla wybitnych Ślązaków za ich pracę na rzecz regionu oraz dla osób spoza Śląska, których działalność czyni tę ziemię dobrym miejscem do życia. Nagradzani są przedstawiciele świata sportu, dziennikarstwa, medycyny, kultury, nauki, sztuki, przemysłu i biznesu, a także instytucje takie jak: teatry, opery, fundacje, centra kultury czy media.
 

Wywieśmy flagi!

Jak co roku z okazji 11 listopada w całej Rudzie Śląskiej zostaną wywieszone biało-czerwone flagi. Władze miasta zachęcają, aby rudzianie również w ten sposób uczcili polskie narodowe święto. 

- Odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów to wydarzenie, o którym pamiętać powinien każdy Polak – zaznacza prezydent Michał Pierończyk.

- Dlatego zachęcam wszystkich mieszkańców Rudy Śląskiej, żeby w tym szczególnym dniu nie tylko wywieszali biało-czerwone flagi, ale także przypinali kokardy w narodowych barwach oraz uczestniczyli w uroczystościach poświęconych wydarzeniom 11 listopada 1918 roku – dodaje.

Komentarze (8)    dodaj »

 • Tom.

  Pobieranie opłat za bieg który ma upamiętniać odzyskanie niepodległości jest jak pobranie od skazanego na krzesło elektryczne opłaty za prąd ;-.To ma być patryjotyzm?!

 • patria

  Biało czerwone flagi? Przecież teraz obowiązują inne barwy i bynajmniej nie jest to flaga śląska. Niepodległość to chyba mamy tylko na papierkach a i to jest wątpliwe. Zresztą z jednego wasalstwa wpakowaliśmy się w drugie.

 • Karl

  Świetny program, jakby go nie było wcale, byłby dla mieszkańców warty dokładnie tyle samo...

 • Elwer ze Otylije

  ślonzoki tego szajsu niy fajrujom !!!

 • Jadwiga z Międzyblokowej

  Czy bedzie darmowy poczestunek kielbaskami z grilla i atrakcje dla dzieci (dmuchane zamki) na rynku ? może jakiś wystep lokalnych artystow ?

 • boluś

  NIYpodległość POLSKI ? za 30 zeta ? Dołbych 60 zeta' coby sie od ŚLĄSKA ' [...]IŁA ! LOTANIE ZA FRIKO !

 • Kpina + ironia / szydera

  Władze miasta czekają na rozkazy z brukseli, co można, czego nie można. Taka to niepodległość... oddana bez jednego wystrzału.

 • jo..

  Te biegi powinny być za darmo jak juz tyle podatkow bierą.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również