Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: Teren przed MCK dla pieszych i rowerzystów

 • Dodano: 2020-06-16 06:00, aktualizacja: 2020-06-16 06:07

Przestrzeń przed Miejskim Centrum Kultury w Rudzie Śląskiej zostanie przebudowana. Miejsce, które służyło do tej pory jako parking, będzie teraz przyjazne dla pieszych i rowerzystów. Zakres prac obejmie ciąg komunikacyjny wzdłuż ul. Niedurnego od skrzyżowania z ul. Markowej do skrzyżowania z ul. Hallera.

Miasto pozyskało 300 tys. zł ze środków Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Na wartą prawie 1,2 mln zł inwestycję władze miasta pozyskały 300 tys. zł ze środków Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. To ważny element domykający projekt „Rewitalizacja centrum Nowego Bytomia”, dofinansowany ze środków Unii Europejskiej.

Temat przebudowy przestrzeni przed MCK wielokrotnie powracał w trakcie spotkań z mieszkańcami. Do tej inwestycji „przymierzaliśmy się” już od dłuższego czasu. Z realizacją czekaliśmy jednak na moment, kiedy uda nam się pozyskać odpowiednie dofinansowanie, bo wartość przedsięwzięcia to prawie 1,2 mln zł. Teraz wreszcie się udało i ze wsparciem Metropolii na nowo zagospodarujemy to miejsce. Wybraliśmy już firmę, która zrealizuje inwestycję – tłumaczy prezydent Grażyna Dziedzic.

Przed Miejskim Centrum Kultury powstanie mały plac z ławkami i oświetleniem ledowym

We wszystko wkomponowana zostanie zieleń. Na trawniku przed budynkiem ustawione zostaną podświetlane płyty z granitu i szkła. Wjazd i wyjazd zabezpieczone zostaną obniżanymi słupkami.

Inwestycja nie ograniczy się do obszaru przylegającego do budynku, ale obejmie też ciąg komunikacyjny wzdłuż ul. Niedurnego od skrzyżowania z ul. Markowej do skrzyżowania z ul. Hallera. Na całej długości tego odcinka powstanie nowy chodnik z płyt betonowych oraz ścieżka rowerowa z nawierzchni mineralno-żywicznej. Zainstalowane zostaną także ławki i kosze na śmieci. Co istotne, znajdujące się tam okazałe drzewa zostaną zachowane i dodatkowo wyeksponowane za pomocą oświetlenia.

Koszt zadania to 1 175 366 zł. Zostało ono objęte wsparciem Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, która przeznaczy ze swoich środków na ten cel 300 tys. zł w ramach programu na rzecz ograniczania niskiej emisji – mówi wiceprezydent Michał Pierończyk. – To ważny element domykający projekt „Rewitalizacja centrum Nowego Bytomia z terenami przyległymi, ukierunkowana na nowe funkcje centrotwórcze”, na który pozyskaliśmy ponad 1,7 mln zł ze środków Unii Europejskiej – podkreśla.

Wartość projektu to ponad 3,2 mln zł

Wartość wspomnianego projektu to ponad 3,2 mln zł, a unijne dofinansowanie przyznane zostało w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (Zintegrowane Inwestycje Terytorialne). W ubiegłych latach zagospodarowano przestrzeń w rejonie ul. Pileckiego 24-33, odnowiono podwórko przy ul. Podgórze 5-15, wyremontowano części wspólne, przede wszystkim dachy, w budynkach przy ul. Pileckiego 28 i 33, wykonano nową nawierzchnię boiska przy ul. Podgórze, a także zaadaptowano pomieszczenia w budynku przy ul. Pileckiego 23/2 na cele społeczne, gdzie dzięki innemu dofinansowanemu przez Unię Europejską projektowi działa świetlica, punkt pralniczy z suszarnią, łaźnia oraz kaplica pw. św. Brata Alberta.

Budynek, w którym mieści się obecnie Miejskie Centrum Kultury, został wzniesiony w 1888 r. w stylu eklektycznym jako kasyno hutnicze z inicjatywy dyrektora huty „Pokój” Eduarda Meiera. Na objętym inwestycją odcinku ul. Niedurnego znajdują się również dwa inne zabytkowe budynki - wybudowana w 1905 roku willa „Florianka”, pełniąca niegdyś funkcję mieszkania dyrektora Huty Pokój oraz kolejna willa wybudowana w zbliżonym okresie.

Zobacz także

Komentarze (21)    dodaj komentarz »

 • yahu pawul

  to będzie piękne miejsce - jedno z najpiękniejszych w mieście - godne tego miasta, jego historii i mądrych ludzi (nie mylić z głupolami, których mamy nadmiar). Walczyłem o to od wielu, ponad 10 lat, - no i wreszcie mamy: http://rudaslaska-ruda-slaska.blogspot.com/p/blog-page.html

 • XD

  Przebudowa chodnika o długości 163 metrów za 1,2 mln zł XDDDDDDDDD

 • Bestia

  Szanowni "władcy" Rudy Śląskiej może by tak przedłużyć tą ścieżkę rowerową o 200 m. za przejazd kolejowy przy 1-szej bramie huty "Pokój" i w lewo na parking i na to wysypisko odpadów gdzie zalegają tysiące ton gruzu ( w centrum miasta wysypisko odpadów ?!?!? ) a może urząd miasta otworzy na tym parkingu wypożyczalnię rowerów górskich , znowu jakaś kasa by wpadła do budżetu a rudzianie żądni przeżyć ekstremalnych wyładują swoje emocje jeżdżąc po tym gruzowisku

 • alfik

  Palety Trzaskowskiego są do odkupienia, nawet ostatnio było spotkanie w tej sprawie.

 • fafik

  Trochę to pachnie absurdem. Piesi i tak tam chodzą, nie trzeba im chodnika za 3 mln. Dla rowerzystów 200 m ścieżki to tylko większy kłopot, bo trzeba sie bedzie raz wyłaczac z drogi, a dwa właczać do ruchu (podobne cudo jest na Piłsudskiego) a to na Niedurnego nie takie łatwe. likwidacja kolejnych miejsc parkingowych. Mozna za to sobie posiedzieć pod oknami MCK i nawąchać się i nasłuchać się. Szlachetnie oszczędzili drzewa. Trzeba je było oszczędzić 200 m dalej na Łysym Placu im. Łysego Prezydenta inspirowanego chyba North Koreą bo dobre miejsce na wiece poparcia dla władz. No i ta cena. Zastanawiam się co by za te pieniądze ciekawszego można było zrobić. Może zacząć walkę z debilami co niszczą nieswoje elewacje bo w Rudzie od brzydoty aż zęby bolą

 • JORX

  Co jakiś czas w naszym mieście pojawiają się zaskakująco "piękne" pomysły jego upiększania. Klasyka to betonowy plac przed magistratem. Nie obronił się - zdecydowana głupota. Następny pomysł to zardzewiałytramwaj na chebziańskim rondzie. Estetyka fatalna a dodatkowo wpływa zdecydowanie dezinformacyjnie o ruchu tramwajowym na odcinku komunikacyjnym. Placyk przed MCK - płyty wyrastające z podłoża na tak niewielkiej powierzchni przypominają sekwencje jak na cmentarzu komunalnym. Za każdą z tych realizacjikryje się konkretny pomysłodawca, autor, projektant. Ludzie - czy nie błądzicie !!!

 • Adam

  Po co dla rowerów i tak jeżdżą po ulicach Szkoda kasy na takie inwestycje

 • darek

  Jak droga rowerowa robiona jest na odcinek 200 m a potem łączona w chodnik to nie dziwne, że jeżdżą po ulicach, a tak u nas w kraju większość dróg jest robionych. Po za tym w Polsce nie ma wzajemnej kultury. Po ścieżce rowerowej chodzą często ludzie chociaż mają obok chodnik i to jest największa bolączka tych projektów dróg rowerowych, że biegną wzdłuż chodnika lub ulicy.

 • Mieszkanka

  PIENIĘDZY nie ma, miejsc parkingowych w CENTRUM nie ma, latarnie wyłącza się wieczorem, że strach gdziekolwiek się ruszyć, ale na kolejny kawał betonu, ławki zaraz przy drodze super miejsce do odpoczynku i do poodychania świeżych spalin z aut i z kominów dymu, do tego kolejna ścieżka rowerowa bezsensu, bo bez początku i konca, już są pieniądze. Szkoda, ze rowerzyści mimo, ze są ścieżki rowerowe to z nich nie korzystają, a jeżdżą slalomem środkiem drogi. Same drogi dziurawe jak ser. Jadąc czujemy się jakbyśmy jechali po drodze gruntowej, a nie po mieście. Dużym mieście. Na co płace podatki? Żebym sobie musiała wymieniać zawieszenie co pół roku? Ławki przy ulicy? Serio? W parkach nie ma gdzie usiąść, zreszta parki w rudzie to tragedia, siedlisko meneli i patologii. Dlaczego nie odnowicie parków? Już widzę te pielgrzymki żeby posiedzieć sobie obok podświetlanego patyka zamiast drzewa przy drodze. Pomijam fakt, ze ruda tak wielkie miasto, a nie myśli zupełnie przyszłościowo, Żeby tworzyć miejsca parkingowe, bo aut nie ubywa, a przybywa. No ale tak. Lepiej patologii dać komputery ot tak, wyrwmontowane mieszkania dać i ot tak wydać sobie ileś milionów na nikomu nie potrzebne ławki i kawał kolejnego betonu.

 • tom

  Jakby w Rudzie mieli tylko miejsca parkingowe tworzyć to by 50% miasta było zawalone parkingami. Na to jest jedno rozwiązanie w postaci dobrze rozwiniętej komunikacji miejskiej co niestety u nas jest sporym problemem bo ta jest na poziomie fatalnym począwszy od ilości linii po jakość taboru.

 • Padre

  Na jakość taboru nie ma co narzekać. Bardziej mnie zastanawia skąd wzięli tych "kulturalnych i znających przepisy" kierowców

 • ok

  To wszystko prawda lecz nie należy przesadzać z tym malkontenctwem. Autostrady też buduje się etapami więc i ścieżki rowerowe tak budują. Ważne, aby była później kontynuacja. Że ktoś jeździ zamiast po ścieżce a po drodze to nie znaczy, że nie należy budować ścieżek. Buraki zawsze się znajdą (wszędzie). Na przykładzie naszego miasta odnawianie parków sprowadza się głównie do wycinki drzew więc lepiej niech już je zostawią. Dobrze, że choć trochę się dzieje. Osobiście nie chce by moje miasto było jednym wielkim parkingiem. Przede wszystkim władze powinny dbać o czystość i usuwać bazgroły z murów bo jak na razie to jest wizytówka Rudy.

 • orwo

  Kolejny pomysł od czapy. Wprowadzenie paraliżu w newralgicznym miejscu i nic więcej. Ale jakby coś to myśmy zrobili.

 • jo...

  Bo to jest prowda bo jo raz stanąłem za panią z urzędu i ona nie umiała mnie ominąć i zaraz straż miejsko przyjechała i mnie straszył że mi auto odholują..bo ona ma prawo auto postawić pod oknami na parkowej a jo jako mieszkaniec parkowej to mom auto sobie na parking na Halembie postawić.

 • eko

  Szkoda, że nie dodajecie poglądowych mapek lub schematów do tego typu artykułów.

 • obywatel

  WIĘKSZOŚĆ MIEJSC PARKINGOWYCH W NOWYM BYTOMIU ZAJMUJĄ PRACOWNICY URZĘDU MIEJSKIEGO!!! CAŁA ULICA WOJSKA POLSKIEGO I PRZYLEGAJĄCE DO NIEJ ULICE ZAJMUJE URZĄD MIEJSKI!!! TAKA JEST PRAWDA!!!

 • ihy

  5 ławek, 6 betonowych bloków, asfalt na ścieżkę rowerową, bruk, pasek trawy.... 3,2 mln zł (!!?)

 • Ostatni sprawiedliwy

  3,2 mln to wartość całego projektu, a to zadanie będzie kosztowało 1,2 mln. A swoją drogą - zlikwidują parking, który w Nowym Bytomiu jest bardzo potrzebny, żeby porobić ławeczki i ekrany, które w tym miejscu nikomu nie będą potrzebne. Świetna inwestycja - gratuluję pomysłodawcy. Lepiej, gdyby ludzie z MCK, pracujący za najniższą krajową dostali podwyżki. Ale szanowanie pracowników nie jest teraz w modzie.

  • Ostatni sprawiedliwy
   2020-06-17 09:35
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • rider

  Super, że coś się zmienia, miło będzie przejechać rowerem po nowej ścieżce (będzie tylko przed budynkiem? będę musiał wracać na ulicę za budynkiem?)

 • Pieszy

  Super. Nie będą nam się tam te samochody panoszyły. I tak mają za dużo miejsca dla siebie. Brawa za decyzję!

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.