Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: Zabytkowa willa przy ul. Niedurnego 75 znów nabrała blasku

 • Dodano: 2020-11-06 12:00

Zabytkowa willa przy ul. Niedurnego 75 znów nabrała blasku i już wkrótce zyska nowe życie! Dzięki przejęciu i wyremontowaniu jej przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej ten popadający w ruinę budynek będzie służył mieszkańcom.

Od poniedziałku, 9 listopada, jego głównym najemcą będzie ZUS, który przeniesie tam swoje Biuro Terenowe. Przeprowadzi się ono z dotychczasowej siedziby znajdującej się przy ul. Niedurnego 44.

- Kiedy kilka lat temu po raz pierwszy zaczęliśmy mówić o rewitalizacji tych dwóch willi, pojawiły się głosy, że nie warto podejmować się tego trudnego wyzwania i nie warto inwestować publicznych pieniędzy w obiekty, które lata świetności mają już za sobą. Dziś patrząc na te oba budynki, uważam, że warto było. Warto było je remontować, warto było przywrócić do życia. W jednym z nich od najbliższego poniedziałku swoją siedzibę będzie miał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Myślę, że przez wiele lat te dwa obiekty będą służyć Rudzie Śląskiej, a my wszyscy będziemy dumni z tego, że w naszym mieście mamy tak piękne, zabytkowe, odrestaurowane budynki - mówił wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Aktualnie w budynku trwają jeszcze prace wykończeniowe pozostałych pomieszczeń znajdujących się na I piętrze i poddaszu. Tam również powstaną biura, które miasto planuje wynajmować. Prowadzone są już rozmowy z chętnymi osobami i firmami.

- Nowego najemcę chcemy też pozyskać dla sąsiedniej willi, tzw. "Florianki". Ogłosiliśmy właśnie przetarg na najem obiektu pod działalność gastronomiczno-hotelarską. Zainteresowani przedsiębiorcy, chcący wziąć udział w przetargu, niezbędne procedury dopełnić muszą do 27 listopada. Natomiast sam przetarg odbędzie się 2 grudnia. Wszelkich informacji w tej sprawie udziela MPGM TBS - napisała prezydent Grażyna Dziedzic.

Odnowienie i zaadaptowanie obu willi to element szerszej rewitalizacji Nowego Bytomia. Oprócz tych dwóch inwestycji obecnie miasto tworzy nową przestrzeń dla pieszych i rowerzystów od Miejskiego Centrum Kultury do ul. Hallera. Po jej zakończeniu poprawi się m.in. komfort dojścia do obu zabytkowych budynków.

Komentarze (33)    dodaj »

 • Erwin

  To zyski z najmu w końcu gdzie trafią do budżetu miasta czy do MPGM?

 • Karminadel

  A mnie ciekawi co tam się dzieje z budynkiem bramy huty pokój co to miasto remontowało... Jakieś biura tam widać, coś się dzieje.... Więc jako mieszkaniec i Podatnik jestem ciekaw. Bo tam i wjazd pewnie Miasto zrobiło, no chciałbym tam podjechać zwiedzić ten budynek, ale wg. Geoportalu to ten budynek, tak ten remontowany znajduje się na gruncie prywatnym! Więc pytam komu to miasto ten remont zaserwowało!? I pytam czy podobny los czeka ten budynek o którym mowa w artykule oraz tym po Floriance. Inne pytanie dlaczego takiego dobrego serca nie ma miasto do młodych sportowców (ich potrzeby to nic w porównaniu z takimi remontami!).

 • Zainteresowany

  A cos o kosztach? Ile to nas kosztowalo?Za ile wynajete? Ile miasto zarobi na tym interesie

 • Rych

  Wyremontowali nastympny zabytkowy [...] ,a w miastowy kasie wiater hulo.

 • Bronka

  Nadaje się na szpital covidowy + umieralnia ofiar ludzkiej głupoty.

 • Franc

  dzieci juz dostali 500+ wiec rodzice niech sobie wynajmą za te pieniadze opiekunke , chcecie przedszkola ok, ale 500+ nie dawac im, jak ktoś bierze psa to musi sie liczyć z tym ze trzebago utrzymać, leczyc i zywic, tak samo z dziećmi, decydujesz sie na nie to masz obowiazek wychowywac, jak cie nie stac to nie robic dzieci, proste to dla ludzi z rozumem, ciemnota i tak tego nie zrozumie

 • 77

  Chętnie oddam te 500 + w zamian za darmowe żłobki bo teraz państwowy 500 zł kosztuje i darmowe przedszkola oraz później darmową szkole gdzie nie trzeba będzie kupować nic nawet zeszytów. Tak mogli to rozwiązać i wtedy każde dziecko by z tego skorzystało bo teraz korzystają tylko rodzice bo to oni decydują na co wydać te pieniądze i nie zawsze one trafiają do dzieci.

 • Padre

  Co ciekawe np Katowice jako miasto dopłacają najuboższym nawet 1000 zł do żłobka, a u nas nie ma kasy, może nie ma bo Grażyna i jej ekipa jest po prostu zbyt droga. Prezesi spółek jak krezusi zarabiają, vice podobnie!!!!

 • Takie tam

  Fajnie się szasto na [...]y nie swaja kasą a polem lament ze pit obnizili

 • Wojciech

  W tak szlachetnym budynku włodarze miasta powinni utworzyć miejsce pamięci historii Rudy Śląskiej z detalami przypominającymi dawne czasy świetności architektury przedwojennej zapisanych światłem na starych fotografiach dających ekspresję zadumania w odległe już czasy.

 • rychu

  Panie Wojciechu jest muzeum, ale niech Pan pisze częściej bo takie wypowiedzi to miód na duszę a jeżeli to żart to wysokiej próby

 • boluś

  DOMBUD i syćko jasne! Tak jak z DROGO'polem,Budomontem i kilkoma innymi.

 • Ernest_Vitczok

  Masz rację naprawdę dziwię się takiemu PiS, że nie drążą tych "dobrych relacji" na linii Miasto i wymienione firmy. PiS mając w ręce organy państwowe powinno drążyć szczególnie przetargi, sprawdzać bo dziwnym trafem tylko te firmy biorą przetargi za grubą kasę. Zapomniałeś o Prezero, miasto przetargi pisze tylko pod tą firmę a później lament, że trzeba podwyzki!!! "Odnowa wnuczki UŁANA" to inne wersja "Teraz K.... MY!"

 • boluś

  Niy zapomniołch ło nich 'ustawiane przetargi to tradycja łod kiej sprzedali PUK. Tela co łod 2-3 rokó PreZero monopolizuje rynek śmieci niy tylko u nos ale w Europie i inkszych rejonach Świata. I TO" w połonczyniu z naszom Władzuniom może stać sie poważnym problemym dlo naszych portmanejów.

 • piotr

  jest sporo budynków które można by było wyremontować i przerobić je np na mieszkania bo ich brakuje w rudzie budynki po starym sądzie czy szpitalu lub telekomunikacji na wirku stoją niszczeją A szkoda bo można było by zainwestować w nie

 • Iks

  Co ma Telekomunikacja do miasta? Może sobie Orange robić ze swoim prywatnym budynkiem co chce i nic miastu do tego...

 • Cast

  Piotr, Ty tak na poważnie?? Sąd sypie się przez szkody górnicze- to ruina, ale Ty zrobiłbyś z tego mieszkania:)) Stary szpital- ruina i specyfika budynku nierealna w dzisiejszych czasach, ile tam może powstać mieszkań? Z sześć lub osiem? A koszty jakie? Podasz? Budynek telekomunikacji- czyja to jest własność?? Widzę, że prawdziwy z Ciebie budowlaniec, nie znasz się ale się wypowiesz:)))

 • rychu

  niestety to są ruiny zniszczone przez kopalnie i pewnie miasto nie jest właścicielem ani szpitala ani telekomunikacji

 • Mama

  A przecież mogli zrobić przedszkole albo żłobek w tych instytucjach zawsze są kolejki ale po co. Straszne to wszystko jest. Wtedy by budynek służył mieszkańcom.

 • rychu

  a do zus nie chodzą mieszkańcy

12

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również