Rudzianie mogą odetchnąć z ulgą. Miasto opuściło żółtą strefę i ponownie otrzymało status „zielonego”. W czwartek, 27 sierpnia, nowo powołany minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o aktualizacji koronawirusowej mapy Polski i zmianach dotyczących żółtych i czerwonych stref.
Przypomnijmy, że strefy czerwone to powiaty, w których liczba zakażeń wykrytych w ciągu ostatnich 14 dni przekroczyła 12 na 10 tys. mieszkańców, a żółte to powiaty, w których zakażeń było od 6 do 12 na 10 tys. mieszkańców.
Z czerwonej do zielonej strefy
8 sierpnia Ruda Śląska znalazła się w czerwonej strefie. W głównej mierze ogniskiem koronawirusa była kopalnia Bielszowice, a we wskazanym okresie trwały badania przesiewowe wśród górników. Po tygodniu współczynnik zakażeń w naszym mieście spadł poniżej 12, dlatego też 20 lipca Ruda Śląska trafiła na żółtą listę.
W czwartek, 27 sierpnia, wiceprezydent Krzysztof Mejer poinformował:
- Dziś kolejny dzień z dobrymi informacjami. Co prawda po dwóch dniach bez żadnych zakażeń koronawirusem mamy 4 nowe przypadki, ale do grona ozdrowieńców dołączyło 29 osób. Liczba aktywnych przypadków spadła do 276, ostatnio tak niski poziom mieliśmy miesiąc temu. Oby tak dalej, a będzie szansa na przejście do zielonej strefy.
Przewidywania sprawdziły się, ponieważ po południu minister zdrowia ogłosił nową listę powiatów znajdujących się w zielonej, żółtej i czerwonej strefie. Tym razem miasto trafiło do zielonej strefy, a do listy żółtej zaliczono 11 nowych powiatów, w tym m.in z województwa śląskiego: rybnicki i kłobucki. Na liście ostrzeżeń znalazł się powiat myszkowski.
Czerwona strefa:
- powiat nowotarski,
- Nowy Sącz
- powiat wieluński
- powiat łowicki
- powiat pajęczański
- powiat lipski
- powiat kolski
Żółta strefa:
- powiat rybnicki
- powiat kłobucki
- powiat tatrzański,
- powiat nowosądecki
- powiat limanowski
- miasto Kraków
- powiat przemyski
- powiat żuromiński
- powiat kartuski
- powiat konecki
- powiat bartoszycki