Wiadomości z Rudy Śląskiej

Rudzka lista płac: Ile zarabiają włodarze i prezesi spółek miejskich?

 • Dodano: 2019-08-30 17:00, aktualizacja: 2019-09-01 17:16

Ile zarabia prezydent i wiceprezydenci w Rudzie Śląskiej? A jak wygląda oświadczenie majątkowe prezesów miejskich spółek? Sprawdziliśmy!


Co ciekawe, najmniej spośród osób odpowiadających za rozwój miasta zarabia osoba, która stoi na jego czele. Prezydent Rudy Śląskiej otrzymuje najmniejsze uposażenie. Jej zarobki są dwukrotnie mniejsze niż prezesów Aquadromu czy PWIK Sp z o.o., a na głowę bije ją prezes Katarzyna Adamek, która zarobiła w ubiegłym roku z tytułu zatrudnienia w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej 510 814,66 zł.

Prezydent Rudy Śląskiej


Prezydent Grażyna Dziedzic zgromadziła na koncie 40 tys. zł, a rocznie zarabia ok. 154 tys. zł. Jest współwłaścicielką 62-metrowego mieszkania o wartości 160 tys. zł i właścicielką auta kia venga z 2016 roku, kupionego na kredyt, który nadal jest spłacany. Oprócz wspomnianego prezydent spłaca jeszcze dwa inne kredyty.

Wiceprezydenci Rudy Śląskiej

Wiceprezydent Krzysztof Mejer odłożył na koncie 12 tys. zł. Ma też dom o pow. 88 m2 warty ok. 500 tys. zł oraz działkę o pow. 323 m2. Jest też właścicielem samochodu – kia ceed z 2012 roku. W Urzędzie Miasta zarobił ponad 278 tys. zł, natomiast z tytułu pracy w spółkach handlowych wzbogacił się o dodatkowe 55 tys. zł. Spłaca trzy kredyty.


Z kolei wiceprezydent Anna Krzysteczko na rachunku bankowym ma zaledwie 4,5 tys. zł oraz 100 euro, jednakże ponad 500 tys. zł zainwestowała w fundusze inwestycyjne. Jest współwłaścicielką dwóch mieszkań o pow. 58 m2 i 34 m2. Z tytułu pracy w rudzkim magistracie zarobiła ponad 266 tys. zł. Na co dzień jeździ oplem mokka z 2016 roku, kupionym na kredyt.


Michał Pierończyk zgromadził na koncie 26 tys. zł. Może pochwalić się 144-metrowym domem o wartości 450 tys. zł oraz 240-metrową działką przydomową, garażem, a także mieszkaniem o powierzchni 47,8 m2, wartym 140 tys. zł, które wynajmuje, dzięki czemu jego konto powiększyło się o 9,7 tys. zł. Na zakup domu zaciągnął kredyt, dodatkowo pożyczkę u rodziców. Wiceprezydent otrzymuje wynagrodzenie z tytułu pracy w UM w wysokości 264 tys. zł, a jeździ samochodem Suzuki SX4 z 2008 roku.


A jak wyglądają zarobki w spółkach gminnych?


Najwięcej komentarza wzbudzają ostatnio zarobki przedstawicielki rudzkiej lecznicy. Katarzyna Adamek, prezes Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej zarobiła w ubiegłym roku 510 tys. zł, za pracę dla MPGMTBS Sp. z o.o, Ruda Śląska otrzymała 45 tys. zł, a na koncie zgromadziła 690 tys. zł. Ma też akcje w spółkach handlowych o wartości ok. 100 tys. zł i trzy domy o powierzchni 240 m2 każdy (z 255-metrową działką) warte po ponad 500 tys. zł. Pani prezes dysponuje też sporą flotą pojazdów, ponieważ posiada Audi A8 z 2012 roku, Jeepa Grand Cheerokee z 2017 oraz Renault Masters z 2019. Co ciekawe, wykazuje zainteresowanie nie tylko końmi mechanicznymi, ale ma też słabość do żywych koni, ponieważ jest właścicielką aż trzech: dwóch koni rasy małopolskiej i konia rasy clydesdale. Jednakże nawet dysponując tak dużym majątkiem, prezes szpitala nie uchroniła się przed wzięciem kredytu.


Z kolei Grzegorz Rybka, prezes PWiK Sp. z o.o., ma na koncie 390 tys. zł i papiery wartościowe na ponad 17 tys. zł. Jest współwłaścicielem domu (o pow. 144 m2) oraz mieszkania (25 m2). Na kontrakcie menedżerskim w PWiK zarobił 386 tys. zł, a w garażu ma aż trzy samochody: Nissan murano z 2007 roku, Nissana micre z 2008 roku i GT650 z 2013. Zaciągnął też kredyt hipoteczny.


Joanna Sochacka jak na prezesa Śląskiego Inkubatora Przedsiębiorczości Sp. z o.o. ma smykałkę do interesów. Udało jej się zgromadzić 97 tys. zł, a w skład (współ)posiadanych nieruchomości wchodzi: działka budowlana zabudowana domem jednorodzinnym o powierzchni 105,95 m2 o wartości 350 000, a także mieszkanie o powierzchni: 66,01 m2, o wartości 124 tys. zł. Dzierżawi też działkę rekreacyjną o powierzchni 470 m2 z altaną ogrodową o powierzchni 26 m2, wartą 9 tys. zł. Jak podaje w oświadczeniu, od stycznia do połowy czerwca zarobiła jako prezes  93 tys. zł. Posiada też Renault Megane z 2O1O oraz Volkswagena Up! 1G-Hatchback z 2017. Zaciągnęła też trzy kredyty (w tym dwa z mężem) na zakup działki budowlanej, budowę domu jednorodzinnego oraz zakup samochodu.


Marta Malik , czyli prezes Aquadrom Sp. z o.o., odłożyła na koncie 52 tys. zł.  Nie posiada ani domu, ani mieszkania, jest za to właścicielką volvo z 2011 roku (kupionego dzięki pożyczce z banku), a w ubiegłym roku zarobiła 314 tys. zł. 


Z kolei Bogusław Waćko, prezes zarządu MPGM TBS Sp. z o.o. w banku (na funduszach) zgromadził ponad 44 tys. zł. Podobnie jak prezes Aquadromu, nie posiada ani domu, ani mieszkania. Ma za to samochód - Mercedes Benz 8180 z 2012. W ubiegłym roku zarobił 275 tys. zł. Zaciągnął też kredyt konsumpcyjny.


Anna Piątek-Niewęgłowska – prezes zarządu Śląskie Media Sp. z o.o. zgromadziła na koncie 80 tys. zł. Jest właścicielką domu o powierzchni: 204 m2, o wartości 750 tys. zł oraz przydomową działkę o pow. 1364 m2. Dodatkowo, jest współwłaścicielką działka budowlana w Zawoi. Posiada udziały w spółkach handlowych. Jako prezesa zarządu zarobiła w ubiegłym roku 94 tys. zł. Otrzymała też 8 tys. zasiłku z ZUS, a z tytułu innych umów o dzieło czy zleceń zarobiła kolejne 11 tys. zł. Posiada samochód osobowy Opel lnsignia z 2014 roku, ale i spłaca kredyt hipoteczny. 

Komentarze (45)    dodaj »

 • Kasjer

  Sami bezdomni bez domu i mieszkania co za bzdety kur..mac!!!

 • Urzednik

  A urzędnik miasta po 10 lata pracy zarabia 2300 zł netto. Gdzie te podwyżki?. A potem się dziwią, że nie ma chętnych na przyjęcia do Urzędu. Mój mąż pracuje jako w magazynie i na dzień dobry dostał 3000 zł netto. Praca łatwa bo na wózku widlowym jakaś tam odpowiedzialność ma ale nie taka jaka ma pracownik samorzadu. Ten kraj jest chory, zwykły pracownik grosze zarabia. Życzę wszystkim podwyżek. Pozdrawiam

 • urzednik rudzki

  Albo siędziwią dlaczego urzędnik handluje działkami, on jest czysty a syn wuefista ma firmę developerską ?

 • Umowa w WR

  Mam pytanie do władz miasta i prezesów może się ktoś zamieni wypłatą oddam 1800 a przyjmę 7 tysiecy od pani która niby jest redaktorem naczelnym parówki , same bzdury i reklamy w tej niby gazecie ludzie to biorą tylko do rozpalania ognie w piecu taka jest prawda. Na 100% taki redaktor (zwykły pracownik)z parasówki nie zarobi nawet 2 tysiące .

 • anty patologia

  każdy ma swojego SŁUPA pokazcie mi jedna firme prywatna gdzie pracownik zarabia wiecej od prezesa czy wlasciciela?

 • Godulski gyszefciorz

  Jeste taka Moi pracownicy tak mają.

 • Firma prywatna

  Pracuje prywatnie mam super szefa jak on dużo zarabia to zaraz pracownikom dźwiga stawkę, a w tym mieście tylko do siebie w tyłku mają pracowników.

 • lili

  Jaka firma, chętnych na etat na pewno będzie dużo?

 • boluś

  Rudą rządzi BIDA Z NĘDZĄ jak wynika z powyższego artykułu. Może by tak zrutka na te " rządzące" uBoSTWA albo kolejne podwyżki podatków i opłat?

 • Mieszkaniec

  Jestem za ! Ale jako bogaty mieszkaniec mogę dorzucić się wyłącznie w dolarach.

 • LOL

  Czyli wychodzi na to, że coś mocno rozrzutni włodarze....

 • Krystyna

  Prwzydent zarabia mniej niz zastepcy ? Chyba jakis blad

 • Hanys

  Jakim trzeba być gospodarzem, żeby zarabiać 300 tysięcy rocznie i mieć tyle kredytów ?

 • Zbilansowana

  Płakać mi się chce jak widzę ile zarabiają Ci ludzie, 15 lat pracy w miejskiej jednostce 1800 zl wypłaty czynsz 800 zl gaz 170zl kablówka 100zl telefon 70zl rata kredytu na okna 250 zl (mieszkanie miejskie czas oczekiwania na nowe z mpgmu 7 lat) JA SIE PYTAM JAK ŻYĆ PANI PREZYDENT p Adamek p Mejer p Krzysteczko p Pieronczyk p Wacko p Piatek MACIE NAS GDZIEŚ BO SWOJE MACIE .

 • Adolf

  zmien robota zamiast narzekac, cza sie bylo uczyc

 • Mieszkaniec

  @Adolf a ty kaj żeś nauki pobiyroł ? We chilwce chyba, bo gososz jak niepociumkany.

 • ja

  Nie chodzi tu o naukę matole lecz o znajomości. Masz znajomości to masz dobrze płatny stołek.

 • Pracownik miejski

  W MOSIRze zarabia się ochłapy , muszę chodzić do drugiej pracy bo bym nie utrzymał całej rodziny. Czym się różni MOSiR od balkonu bo balkon utrzymuje 4 osobową rodzinę a MOSiR NIE.

 • Zbigniew

  Zarabiam 15 razy mnie i nie pożyczam od rodziców.

 • ja

  Nie mają mieszkań, samochdów, ziemi. A w rzeczywistości wszystko mają. Po 2 samochody, domy w górach i nad morzem, mieszkania tu i tam ale wszystko nie na siebie pisane. Dlatego jeśli ktoś jest w związku małżeńskim powinny być obowiązkowe oświadczenia obydwu osób. Ma najuczciwszą tutaj wygląda Prezes Sochacka.

123

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również