Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Rudzka OSP będzie mieć swoją siedzibę! Miasto skorzystało z prawa pierwokupu

  • Dodano: 2019-11-08 13:15, aktualizacja: 2019-11-11 23:48

Dziś mija termin skorzystania przez prezydenta miasta z prawa pierwokupu nieruchomości dzierżawionej do tej pory przez OSP w Rudzie Śląskiej. Wiceprezydent Krzysztof Mejer poinformował, że miasto skorzystało z tegoż prawa. Rudzka OSP będzie mieć swoją siedzibę!

Przypomnijmy, że rudzka Ochotnicza Straż Pożarna kilka tygodni temu znalazła się w dramatycznej sytuacji. Garaże wraz z pomieszczeniami socjalnymi, które zajmuje, zostały wystawione na sprzedaż przez dotychczasowego właściciela. To oznaczało, że jednostka nie tylko mogła stracić bazę, ale także przestać funkcjonować. Miasto mimo prawa pierwokupu budynku, nie miało na ten cel wystarczającej ilości pieniędzy. Z tego powodu strażacy ochotnicy zorganizowali internetową zbiórkę pieniędzy. Jednak aby wykupić budynek siedziby OSP, strażacy potrzebowali ponad pół miliona złotych. Mimo wielkiego zaangażowania darczyńców - ta kwota wydawała się niemożliwa do zebrania.

W sprawę zaangażowało się wiele osób - radnych Rady Miasta Ruda Śląska, przedstawicieli mediów i zwykłych mieszkańców miasta. Na początku października doradca premiera - Paweł Jabłoński ogłosił, że Rząd przekaże miastu dodatkowe środki finansowe na wykup siedziby OSP. Niestety z powodów formalnych miastu nie udało się pozyskać rządowych środków.

- Niestety nie udało nam się pozyskać pieniędzy z powodów formalnych. Procedura uruchamiania środków z rezerwy budżetowej państwa jest ścisłe określona. Nie byliśmy w stanie znaleźć rozwiązania formalnego, które by pozwoliło uruchomić te środki - mówił Krzysztof Mejer.

W tej sytuacji miasto wystąpiło do Katowic z prośbą o udzielenie pomocy finansowej. Wniosek uzasadniony został tym, że Ochotnicza Straż Pożarna wspierając działania rudzkiej PSP, prowadzi akcje ratownicze również na terenie Katowic. Konkretnie chodzi o odcinek autostrady A4 od węzła Wesoła do węzła Mikołowskiego.

Prawo dopuszcza udzielenie pomocy finansowej jednego samorządu drugiemu - mówi Krzysztof Mejer.

Na szczęście władze Katowic pozytywnie rozpatrzyły wniosek rudzkiego magistratu. Dzisiaj wiceprezydent Krzysztof Mejer poinformował, że miasto skorzystało z prawa pierwokupu nieruchomości, w której obecnie mieści się siedziba OSP. 

Dziś mija termin skorzystania przez prezydenta miasta z prawa pierwokupu nieruchomości dzierżawionej do tej pory przez OSP w Rudzie Śląskiej. Chcę Państwa poinformować, że skorzystaliśmy z tegoż prawa. Podpisaliśmy dziś u notariusza stosowne oświadczenie. Rudzka OSP będzie mieć swoją siedzibę. Jak wiadomo sukces ma wielu ojców, a porażka jedną sierotę. W tym przypadku wiele osób zaangażowało się w pomyślne zakończenie procesu zakupu nieruchomości dla OSP, ale w tym miejscu chciałbym szczególnie podziękować wojewodzie śląskiemu Jarosławowi Wieczorkowi oraz prezydentowi Katowic Marcinowi Krupie. Bez ich wsparcia nie dalibyśmy rady - napisał na swoim profilu Facebook'owym Krzysztof Mejer.

Dzięki wsparciu Katowic rudzcy strażacy-ochotnicy będą mogli bez przeszkód służyć potrzebującym mieszkańcom naszego miasta. Okazuje się bowiem, że nieruchomość, w której obecnie mieści się siedziba OSP, jest w praktyce jedynym takim obiektem w mieście, który spełnia odpowiednie standardy oraz wymagane normy w zakresie kubatury i powierzchni.

Warto dodać, że już w najbliższą niedzielę na parkingu przy Centrum Handlowym Plaza odbędzie się koncert charytatywny "Razem dla OSP". Strażacy ochotnicy, Fundacja Aktywni My i Grupa Serca Razem będą zbierać środki na remont siedziby OSP oraz zakup potrzebnych sprzętów ratujących życie. Więcej informacji na ten temat znajdziecie TUTAJ.

Zobacz także

Komentarze (21)    dodaj komentarz »

  • kasa by była

    OSP zawsze potrzebne a SM do likwidacji.

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.