Wiadomości z Rudy Śląskiej

Rudzka OSP będzie mieć swoją siedzibę! Miasto skorzystało z prawa pierwokupu

 • Dodano: 2019-11-08 13:15, aktualizacja: 2019-11-11 23:48

Dziś mija termin skorzystania przez prezydenta miasta z prawa pierwokupu nieruchomości dzierżawionej do tej pory przez OSP w Rudzie Śląskiej. Wiceprezydent Krzysztof Mejer poinformował, że miasto skorzystało z tegoż prawa. Rudzka OSP będzie mieć swoją siedzibę!

Przypomnijmy, że rudzka Ochotnicza Straż Pożarna kilka tygodni temu znalazła się w dramatycznej sytuacji. Garaże wraz z pomieszczeniami socjalnymi, które zajmuje, zostały wystawione na sprzedaż przez dotychczasowego właściciela. To oznaczało, że jednostka nie tylko mogła stracić bazę, ale także przestać funkcjonować. Miasto mimo prawa pierwokupu budynku, nie miało na ten cel wystarczającej ilości pieniędzy. Z tego powodu strażacy ochotnicy zorganizowali internetową zbiórkę pieniędzy. Jednak aby wykupić budynek siedziby OSP, strażacy potrzebowali ponad pół miliona złotych. Mimo wielkiego zaangażowania darczyńców - ta kwota wydawała się niemożliwa do zebrania.

W sprawę zaangażowało się wiele osób - radnych Rady Miasta Ruda Śląska, przedstawicieli mediów i zwykłych mieszkańców miasta. Na początku października doradca premiera - Paweł Jabłoński ogłosił, że Rząd przekaże miastu dodatkowe środki finansowe na wykup siedziby OSP. Niestety z powodów formalnych miastu nie udało się pozyskać rządowych środków.

- Niestety nie udało nam się pozyskać pieniędzy z powodów formalnych. Procedura uruchamiania środków z rezerwy budżetowej państwa jest ścisłe określona. Nie byliśmy w stanie znaleźć rozwiązania formalnego, które by pozwoliło uruchomić te środki - mówił Krzysztof Mejer.

W tej sytuacji miasto wystąpiło do Katowic z prośbą o udzielenie pomocy finansowej. Wniosek uzasadniony został tym, że Ochotnicza Straż Pożarna wspierając działania rudzkiej PSP, prowadzi akcje ratownicze również na terenie Katowic. Konkretnie chodzi o odcinek autostrady A4 od węzła Wesoła do węzła Mikołowskiego.

Prawo dopuszcza udzielenie pomocy finansowej jednego samorządu drugiemu - mówi Krzysztof Mejer.

Na szczęście władze Katowic pozytywnie rozpatrzyły wniosek rudzkiego magistratu. Dzisiaj wiceprezydent Krzysztof Mejer poinformował, że miasto skorzystało z prawa pierwokupu nieruchomości, w której obecnie mieści się siedziba OSP. 

Dziś mija termin skorzystania przez prezydenta miasta z prawa pierwokupu nieruchomości dzierżawionej do tej pory przez OSP w Rudzie Śląskiej. Chcę Państwa poinformować, że skorzystaliśmy z tegoż prawa. Podpisaliśmy dziś u notariusza stosowne oświadczenie. Rudzka OSP będzie mieć swoją siedzibę. Jak wiadomo sukces ma wielu ojców, a porażka jedną sierotę. W tym przypadku wiele osób zaangażowało się w pomyślne zakończenie procesu zakupu nieruchomości dla OSP, ale w tym miejscu chciałbym szczególnie podziękować wojewodzie śląskiemu Jarosławowi Wieczorkowi oraz prezydentowi Katowic Marcinowi Krupie. Bez ich wsparcia nie dalibyśmy rady - napisał na swoim profilu Facebook'owym Krzysztof Mejer.

Dzięki wsparciu Katowic rudzcy strażacy-ochotnicy będą mogli bez przeszkód służyć potrzebującym mieszkańcom naszego miasta. Okazuje się bowiem, że nieruchomość, w której obecnie mieści się siedziba OSP, jest w praktyce jedynym takim obiektem w mieście, który spełnia odpowiednie standardy oraz wymagane normy w zakresie kubatury i powierzchni.

Warto dodać, że już w najbliższą niedzielę na parkingu przy Centrum Handlowym Plaza odbędzie się koncert charytatywny "Razem dla OSP". Strażacy ochotnicy, Fundacja Aktywni My i Grupa Serca Razem będą zbierać środki na remont siedziby OSP oraz zakup potrzebnych sprzętów ratujących życie. Więcej informacji na ten temat znajdziecie TUTAJ.

Komentarze (22)    dodaj »

 • Jacek Fryna

  To jest bardzo zła lokalizacja ,wyjazd jest tam tak zakorkowany że ci chłopcy co kierują pielgrzymkami będą musieli pracować oczywiście na umowę zlecenie, dla biednej straży.Właściwa lokalizacja to NS ka myślcie z przyszłością panowie..

 • jo...

  jak pan Mejer tyle gada to może by wyłożył z swojej kieszeni i by dał na O.S.P..a druga sprawa nie lubia tej dziewczyny i tam nie pójda posłuchac.jej.a druga sprawa S.M.to nie przyjedzie ani do pożaru ani do wypadku .tylko przyjadą aby komus wlepić mandat za to że pijemy piwo pod chmurką.

 • Tom

  Prawda jest taka, że gdyby nie pan premier to już by OSP nie było .Wypada się cieszyć, że stało się inaczej i mimo podziałów, sympatii politycznych dziękować partii rządzącej.

 • Rudziol

  Kasy z rządu nie dostali bo? co nikt nie potrafił przebrnąć przez stos papierów i odpowiednio wypisać? To po co tam tyle rządzących w tym urzędzie!? Łatwiej było na kolanach Katowice prosić? ciekawe coś za coś?A drugo sprawa to lepiej te OSP niech mo ta kasa jak ta straż miejska jak co niektórzy komentują. Na strażaków zawsze można liczyć na dziadów z miejskiej nigdy tylko wkurzają ludzi.

 • Bladius

  Dokładnie, dziadostwo z SM i policji nawet nie reaguje na patrolach na nieprawidłowości np. nieprawidłowe parkowanie. Nawet jak dostana zgłoszenie czy to telefonicznie czy na krajowej mapie zagrożeń to albo nie stwierdzają (ślepi albo tępi i głupi) albo pozostawiają wszystko bez zmian

 • ochotnik

  Drodzy komentujący , jako członek tej OSP mogę powiedzieć tyle ,że dziękuję za każdą Waszą pomoc i wsparcie , wyrazy szacunku. Innym tematem jest , że jako brać strażacka wspieramy się i pracujmy nad tym i to jest rosnąca siła

 • Urzad

  Zasługa miasta??? Haha. Jak nie rząd to by już nie było OSP. Tak miasto dba. Może Pan wice prezydent zmniejszy swoje wynagrodzenie

 • Łuk

  Miasto dostało na to kasę z rządu, teraz okazuje się, że i z Katowic. Więc brawa za negocjacje lub żebry wokół! Ale to zrozumiałe skoro kasy nie ma!

 • boluś

  Jakoś niy widza tu zasługi Miasta ?

 • Tomasz

  To całe OSP nie jest nikomu potrzebne. Lepiej kasę Straży Miejskiej przekazać.

 • DK

  Straż Miejska to tylko mandaty za parkowanie potrafią dawać i nic więcej. Obyś ty kiedyś nie potrzebował pomocy OSP.

 • RomanG.

  OSP - ochotnicza! Więc chłopaki to robią z pasji, powołania. A Miejska to zwykła praca za chajs zero powołania, zero zaangażowania.

 • Motus

  Jak(nie daj Boże)przydarzy Ci się wypadek drogowy to zobaczymy kto Ci udzieli szybkiej i fachowej pomocy.SM czy OSP?Jak myślisz?

 • Poli

  Myślą że pogotowie ratunkowe.

 • Taka prawda

  Motus ma rację, zawsze przy wypadku samochodowym super pomocni i docierający z prędkością światła do poszkodowanego są strażacy nie strażnicy. Dlatego wspieram i będę wspierać OSP.

 • Motus

  Plus od Motusia

 • Bufon

  A kto wlepi mandat za picie w miejscu publicznym OSP czy SM?

 • likwidacja

  Te niemoty SM.

 • Te strażnik texasu

  Bez ciebie ciela godo.

 • Tomasz

  To całe OSP nie jest nikomu potrzebne. Lepiej kasę Straży Miejskiej przekazać.

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również