RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Rząd przekazał miastu dodatkowe środki finansowe na wykup siedziby OSP!

 • Dodano: 2019-10-11 10:45, aktualizacja: 2019-10-16 10:41

Kilka tygodni temu lotem błyskawicy Rudę Śląską obiegła wiadomość, że Ochotnicza Straż Pożarna może stracić swoją siedzibę. Wszystko zakończyło się jednak szczęśliwie. Dzisiaj podczas konferencji prasowej doradca premiera - Paweł Jabłoński ogłosił, że przedstawiciele Rządu postanowili przekazać miastu dodatkowe środki finansowe na wykup siedziby OSP!

Dramatyczna sytuacja OSP

Przypomnijmy, że rudzka Ochotnicza Straż Pożarna kilka tygodni temu znalazła się w dramatycznej sytuacji. Garaże wraz z pomieszczeniami socjalnymi, które zajmuje, zostały wystawione na sprzedaż przez dotychczasowego właściciela. To oznaczało, że jednostka nie tylko mogła stracić bazę, ale także przestać funkcjonować. Miasto mimo prawa pierwokupu budynku, nie miało na ten cel wystarczającej ilości pieniędzy. Z tego powodu strażacy ochotnicy zorganizowali internetową zbiórkę pieniędzy. Jednak aby wykupić budynek siedziby OSP, strażacy potrzebowali ponad pół miliona złotych. Mimo wielkiego zaangażowania darczyńców - ta kwota wydawała się niemożliwa do zebrania.

W sprawę zaangażowało się wiele osób - radnych Rady Miasta Ruda Śląska, przedstawicieli mediów i zwykłych mieszkańców miasta. Ostateczna pomoc przyszła z samej góry.

Rządowa pomoc

Dzisiaj podczas konferencji prasowej, w której wzięli udział: prezydent Rudy Śląskiej - Grażyna Dziedzic, doradca premiera - Paweł Jabłoński, wiceprzewodniczący Rady Miasta – Marek Wesoły oraz prezes Ochotniczej Straży Pożarnej – Adrian Tomas, ogłoszono jaka przyszłość czeka OSP. Doradca premiera ogłosił, że Rząd przekazał miastu dodatkowe środki finansowe na wykup siedziby OSP!

- Bardzo się cieszę, że możemy się tu dzisiaj spotkać, ponieważ mamy do przekazania bardzo dobrą wiadomość. Kilka tygodni temu dowiedzieliśmy się, że tutejsza Ochotnicza Straż Pożarna ma bardzo poważny problem, bo może utracić swoją siedzibę. [...] Kiedy poznaliśmy tę sytuację, ja zwróciłem się do premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o pomoc i ta pomoc nadeszła. Rząd postanowił wesprzeć, wyjątkowo, bo sytuacja jest wyjątkowa, ale nasi strażacy też są wyjątkowi. Rząd postanowił wesprzeć Rudę Śląską, aby miasto miało dodatkowe środki na wykup siedziby OSP. To się stało dzięki interwencji premiera Mateusza Morawieckiego i bardzo się cieszę, że możemy w ten sposób wesprzeć naszych strażaków - powiedział doradca premiera - Paweł Jabłoński.

Prezydent Grażyna Dziedzic również nie kryła swojego zadowolenia z decyzji premiera Morawieckiego.

- Ja się bardzo cieszę, że premier Mateusz Morawiecki odpowiedział na apel naszej Ochotniczej Straży Pożarnej. Dla nas strażacy są bardzo ważni, bo realizują w mieście bardzo dużo zadań. Włączają się w różne akcje, również przy zabezpieczaniu imprez miejskich. Miasto wspierało strażaków, nigdy nie żałujemy pieniędzy, niestety ostatnio sytuacja była kryzysowa. Tak jak wspominał pan Paweł Jabłoński - mamy koniec roku budżetowego i nie mieliśmy potrzebnych środków na wykup siedziby OSP. Razem z doradcą premiera oraz wiceprzewodniczącym Rady Miasta - Markiem Wesołym spotkaliśmy się i opracowaliśmy ścieżkę finansowania tego zadania. Bardzo się cieszę, że właśnie tutaj, w centralnym miejscu naszego miasta Ochotnicza Straż Pożarna będzie miała swoją siedzibę i nadal będzie mogła pomagać mieszkańcom Rudy Śląskiej - powiedziała Grażyna Dziedzic.

Ochotnicza Straż Pożarna prężnie działa w Rudzie Śląskiej

W 2018 roku druhowie OSP pomagali mieszkańcom Rudy Śląskiej 68 razy. W tym roku wyjeżdżali do akcji już ponad 90 razy. Jednostka obecnie zrzesza 40 członków, którzy już nie jeden raz udowodnili, że są w stanie poświecić swoje zdrowie i życie w ratowaniu mieszkańców naszego miasta.

Działalność OSP obejmuje:

 • wyjazdy do akcji ratowniczo-gaśniczych,
 • prowadzenie szkoleń i zajęć z dziećmi i młodzieżą z zakresu pierwszej pomocy medycznej oraz ppoż.,
 • działalności na rzecz ochrony środowiska,
 • zabezpieczenia imprez dla wielu stowarzyszeń, fundacji czy innych organizacji.

Nagranie z konferencji możecie zobaczyć poniżej:

Zobacz także

Komentarze (14)    dodaj »

 • Mer

  Tak poprostu powinno być. A teraz do konkretów: to ile środków przekazano? Bo 3/4 tekstu to gadka o niczym.

 • Urzędnik

  Mina Grażynki na spotkaniu bezscenne haha. Co miasto nie miało 550 tyś zł żeby dac Strażakom?. A na pensje dla Pani prezes Szpitalu Miejskiego ul. Lipa 2 to ma 550 Tyś zł na rok. Cyrk

 • Adolf

  Zlikwidować i wyposażyć straż miejską w gaśnice

 • boluś

  Jaśnie Pani DZIEDZICczka kasę pompuje w zaprzyjaźnione firemki i,wydawnictwa, telewizje,agencje pijarowe itp.badziew to i kasy na poważne tematy BRAK'

 • Kajtek

  No cóż, jak prezesi firemek muszą swoje zarobić, to na takie [...]erele jak OSP nie ma. Ile zarabia pani prezes wiadomości rudzkich? A bagatela ćwierć miliona złotych rocznie - za takiego szmatławca. Nic tylko być w drużynie Grażyny i pompować publiczne pieniądze.

 • Peti

  Brawo strażacy OSP! Trzymamy za Was kciuki w każdej akcji.

 • Majk

  Zorganizowac jakiś festyn, licytację, a kasę przekazać dla OSP na sprzęt.

 • Straż

  PDziedzic pluje na rząd i gardzi PIS ale kasiora rządowa jest cacy jak wam nie wstyd !!!!!!!!!!!!!!!!

 • PSP

  Kasssssa jest bardzo cacy. Zwłaszcze ta od największego wroga. Zróbcie jeszcze raz referendum o odwołanie GD. Frekwencja napewno będzie większa. Wywalimy GD a z nią KM też poleci

 • Lis

  Jestem za

 • Lis

  To te same OSP co Prezydent ich zwalczała do niedawna?

 • jo...

  Moim zdaniem te pieniądzki co urząd miasta daje na straż miejsko to powinny trafić na ochotniczo straż pożarna bo z nich jest większy pożytek.

 • Golibroda

  Ty swoje pieniądzki przeznacz na słowniki.

 • ja

  Dziękujemy za wsparcie dla strażaków , a tym samym dla mieszkańców. Pani D, już dziękujemy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.