Wiadomości z Rudy Śląskiej

Rudzki herb ma w tym roku 26 lat! Sprawdź program obchodów Święta Herbu

  • Dodano: 2024-06-04 09:15

W tym roku obchodzimy 26. rocznicę przyjęcia rudzkiego herbu w znanej nam wszystkim formie. Z tej okazji władze miasta zaplanowały wspólne świętowanie!

Wspólne świętowanie

W czerwcu tego roku minie 26 lat od kiedy herb Rudy Śląskiej funkcjonuje w obecnym kształcie – z tej okazji zaplanowano obchody Święta Herbu Miasta. Już w najbliższy czwartek, 6 czerwca, o godzinie 18:00, w kościele pw. św. Barbary (Bykowina), patronki Rudy Śląskiej, odbędzie się uroczysta msza święta w intencji mieszkańców. 

Dalszą część obchodów zaplanowano na 14 czerwca na godzinę 19:00 – wówczas na placu Jana Pawła II odbędzie się koncert Artis Symphony Orchestra pod dyr. Jean-Claude’a Hauptmanna.

Herb Rudy Śląskiej

Pierwszy oficjalny herb naszego miasta powstał w 1966 roku, z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Rudy Śląskiej. Wówczas na jednej połowie herbu znajdował się polski biały orzeł, a na drugiej szyb kopalniany.

Herb Rudy lskiej 19661998
Herb Rudy Śląskiej w latach 1966-1998
 

Herb w kształcie, jaki znamy dzisiaj, powstał w 1998 roku. To właśnie wtedy zdecydowano, że Ruda Śląska będzie identyfikowana ze złotym orłem śląskim oraz postacią św. Barbary, patronki m.in. górników. Autorem wizji herbu był profesor ASP Maciej Bieniasz, a jego komputerową oprawę przygotowali Kazimierz i Ksawery Kaliscy.

Herb Rudy lskiej 1998
Herb Rudy Śląskiej od 1998 roku

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również