Wiadomości z Rudy Śląskiej

Rudzkie wodociągi przeznaczą ponad 73 mln zł. na inwestycje. Na jakie dokładnie?

 • Dodano: 2021-11-29 13:45, aktualizacja: 2021-11-29 16:22

Ponad 73 mln zł w ciągu najbliższych trzech lat zamierzają przeznaczyć rudzkie wodociągi na inwestycje z zakresu infrastruktury. Za te pieniądze powstać ma 7,5 km nowej sieci wodociągowej oraz ponad 15 km sieci kanalizacyjnej. Oprócz tego Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rudzie Śląskiej zamierza rozpocząć przebudowę oczyszczalni ścieków „Barbara”. To najważniejsze założenia „Wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych na lata 2022 – 2024”. 

Dokument został przyjęty przez Radę Miasta

- Zarówno przy realizacji inwestycji wodociągowych, jak i kanalizacyjnych w pierwszej kolejności modernizowane są urządzenia o strategicznym znaczeniu dla miasta. Budowa nowych sieci realizowana jest z kolei tam, gdzie rozwija się nowe budownictwo jednorodzinne, a także na obszarach, gdzie planowane są takie inwestycje – podkreśla Grażyna Dziedzic, prezydent miasta.

– Takie też zasady obowiązywać będą również przez najbliższe trzy lata i określono je w przyjętym planie – dodaje.

Zgodnie z przyjętymi założeniami najwięcej środków, bo prawie 70 mln zł, przeznaczonych ma zostać na zadania kanalizacyjne, z czego blisko 48 mln zł na przedsięwzięcia związane z modernizacją i przebudową oczyszczalni ścieków. Tu zaplanowano m.in. modernizację systemu automatyki oczyszczalni ścieków „ Halemba – Centrum”. Kluczową inwestycją ma być jednak przebudowa oczyszczalni „Barbara”.

Przebudowa oczyszczalni  "Barbara"

– Modernizację chcielibyśmy rozpocząć już w 2022 r. Jest ona niezbędna, żeby utrzymać w dalszym ciągu parametry pracy instalacji, a także zwiększyć jej przepustowość. Realizacja tego przedsięwzięcia uzależniona jest jednak od możliwości pozyskania środków zewnętrznych. Prowadzimy w tym celu intensywne rozmowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – tłumaczy Grzegorz Rybka, prezes PWiK w Rudzie Śląskiej.

Oczyszczalnia w Orzegowie z nową dokumentacją projektową

Rudzkie wodociągi plany modernizacyjne mają także wobec trzeciej oczyszczalni w mieście - „ Orzegów”. W tym przypadku w ciągu najbliższych trzech lat powstać ma dokumentacja projektowa oraz uzyskane ma być pozwolenie na budowę. Do kluczowych inwestycji z zakresu kanalizacji zaplanowanych na lata 2022-2024 należy również budowa przepompowni ścieków „Morska” oraz modernizacja przepompowni ścieków „Górnośląska”, które będą współfinansowane ze środków unijnych przydzielonych przez NFOŚiGW.

W ramach uzbrajania terenów w sieci wodno-kanalizacyjne PWiK planuje budowę sieci wodociągowej oraz budowę sieci kanalizacyjnej głównie w południowych rejonach miasta. Pozostałe środki finansowe zostaną przeznaczone na wykup urządzeń wod.-kan. wykonanych przez prywatnych inwestorów oraz na modernizację istniejących sieci.

Plan rozwoju na lata 2018 - 2021 

Aktualnie w mieście obowiązuje jeszcze plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych oraz urządzeń kanalizacyjnych na lata 2018 – 2021. W ciągu tych trzech lat przybyło w mieście 5 km nowej sieci wodociągowej oraz 10,5 km sieci kanalizacyjnej.

– W porównaniu  z dotychczasowym planem znacząco chcemy zwiększyć pulę środków przeznaczonych na inwestycje. W latach 2022-2024 ma to być ponad 73,2 mln zł. Źródłem finansowania mają być środki własne przedsiębiorstwa oraz pozyskane środki zewnętrzne z WFOŚiGW oraz NFOŚiGW – wylicza Grzegorz Rybka.

Przypomnijmy, że obowiązujący plan obejmował realizację zadań na poziomie blisko 30 mln zł.

Obecnie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Rudzie Śląskiej dostarcza wodę poprzez sieć wodociągową o długości 449,4 km, natomiast do odbioru ścieków służy mu sieć kanalizacyjna o długości 335,3 km. PWiK eksploatuje obecnie 6 pompowni wody, 51 przepompowni ścieków oraz 3 mechaniczno–biologiczne oczyszczalnie ścieków: „ Halemba-Centrum”, „Barbara” i „ Orzegów”.

Rudzkie wodociągi przeznaczą ponad 73 mln zł. na inwestycje z zakresu infrastruktury / oczyszczalnia Barbara, fot. UM Ruda Śląska

Zobacz także

Komentarze (4)    dodaj »

 • Drumlok

  A zlecenia płatności jak się nie dało, tak się nie da zrobić. Ostatnia chyba tak słabo zorganizowana księgowo instytucja w kraju.

 • Kpina + ironia / szydera

  Jedną z głównych inwestycji będzie podwyżka pensji prezesa :-)

  • Kpina + ironia / szydera
   2021-11-30 16:35
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Zosia

  Jak wam smakują oczyszczone fekalia płynące z domowego kranu.

 • Karl

  Ten artykuł to pewnie wstęp do podwyżki cen wody, no i a jakże ścieków. Z tego miasta trzeba uciekać jak najprędzej. Niech zostaną same emyryty z gruby, ich może jeszcze stać na te fanaberie miejskich władców...

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.