Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruszył dziewiąty sezon w Muzeum PRL-u

  • Dodano: 2019-05-01 19:00

1 maja Muzeum PRL-u po raz dziewiąty otworzyło dla zwiedzających swe podwoje. W budynku XIX-wiecznej obory powstała nowa sala wystawiennicza, a w niej "Wspomnień czar", czyli kolekcja rowerów, sprzętu radiowo-telewizyjnego, sztandarów, odznaczeń, nart oraz kącik czytelniczy. Nowością jest plac zabaw z przełomu lat 70. i 80. XX wieku

Na ten sezon wzbogaciliśmy się o nowe eksponaty. Dla zwiedzających udostępnione zostaną kolejne miejsca wystawiennicze – mówi Monika Żywot, prezes Fundacji Minionej Epoki - 1 oraz 3 maja naszych gości będzie oprowadzać świetny duet przewodników, czyli Dorota Dębosz i Kamil Warzecha. To ludzie z olbrzymią wiedzą, pasją do historii i niesamowitą siłą rażenia pozytywną energią – zaprasza do zwiedzania Monika Żywot.

Najważniejsze wystawy tego sezonu to:

  • "Zachodzące czerwone słoneczko, czyli 30. rocznica wyborów 4.06.1989 roku" przygotowana we współpracy z katowickim oddziałem IPN;
  • "Tajemnice Magdalenki, czyli historia Okrągłego stołu";
  • "Edward Gierek" - wystawa o życiu Edwarda Gierka przygotowana przez Pałac Schoena w Sosnowcu;
  • wystawa o PGR-ach, czyli Państwowych Gospodarstwach Rolnych.

W Kapsule Czasu na odwiedzających czeka rodzinny kącik gier planszowych i kącik zabaw nie tylko dla najmłodszych.

Zapraszamy serdecznie do odwiedzenia naszego obiektu, mamy wiele powodów, aby być dumnym z miejsca, które stworzyliśmy - zachęca do odwiedzenia Monika Żywot.

Muzeum PRL-u znajduje się przy ul. Zajęczej 42 w Rudzie Śląskiej - Bielszowicach. Ekspozycje można zwiedzać od środy do niedzieli w godzinach od 10:00 do 18:00. Więcej na stronie www.muzeumprl-u.pl.

Przypomnijmy, że Muzeum PRL-u powstało na pozostałościach dziewiętnastowiecznego folwarku wybudowanego przez rodzinę von Ballestrem. Po wojnie majątek przeszedł na własność Skarbu Państwa i został zmieniony w PGR (Państwowe Gospodarstwo Rolne). Po zamknięciu PGR-ów w Polsce, folwark pozostawiony został sam sobie. Muzeum swoją działalność zainaugurowało 4 czerwca 2010 roku w XXI rocznicę polskich, demokratycznych wyborów. Pod koniec 2018 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wpisał rudzkie Muzeum PRL-u do Państwowego Rejestru Muzeów.

Ruszył dziewiąty sezon w Muzeum PRL-u

Galeria zdjęć

następne zdjęcia »

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.