Wiadomości z Rudy Śląskiej

Seria podpaleń traw w Rudzie Śląskiej. W miniony weekend strażacy interweniowali 7 razy!

  • Dodano: 2022-03-21 14:15

Trwa sezon pożarów traw. Do czwartku 17 marca na terenie kraju strażacy interweniowali już blisko 10 tysięcy razy przy pożarach traw i nieużytków rolnych, w tym na terenie województwa śląskiego aż 1038. Również w Rudzie Śląskiej dochodzi do podpaleń traw. W miniony weekend odnotowano aż 7 interwencji!

Pożary traw w Rudzie Śląskiej

Jak poinformował oficer prasowy rudzkiej komendy PSP, w bieżącym roku odnotowano już 45 interwencji przy pożarach traw w Rudzie Śląskiej, w tym tylko w miniony weekend 19 i 20 marca było ich aż siedem. Na szczęście nikomu nic się nie stało, jednak to dopiero początek sezonu. 

Na ogół to sami mieszkańcy podpalają trawy, nie znając lub nie licząc się z potencjalnymi skutkami takiego zachowania.

– W większości pożarów traw to podpalenie jest przypuszczalną przyczyną zdarzenia – poinformował st. kpt. Mariusz Kita, oficer prasowy KM PSP w Rudzie Śląskiej.

Jak dodał oficer prasowy, przy aktualnych warunkach – trwającej suszy i silnym wietrze, rozprzestrzenianie się ognia jest bardzo szybkie. Zagraża to bezpieczeństwu ludzi, zwierząt oraz stanowi duże zagrożenie dla środowiska.

Trwa akcja "Stop pożarom traw"

W dnach od 1 marca do 1 kwietnia trwa kampania społeczna Państwowej Straży Pożarnej „Stop Pożarom Traw”. Ma ona na celu informowanie, o jakie tym skutki niesie za sobą podpalanie traw.

Od wielu lat na przełomie zimy i wiosny wzrasta liczba pożarów traw. Często są one wynikiem błędnego przekonania, że jest to najlepszy sposób, aby użyźnić glebę. Rzeczywistość wskazuje, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Wypalanie traw jest również przyczyną wielu pożarów, które niejednokrotnie prowadzą niestety także do wypadków śmiertelnych. Rocznie w tego rodzaju zdarzeniach śmierć ponosi kilkanaście osób.

Co grozi za wypalanie traw?

Wypalanie traw jest zabronione i karane. Osoby, które się tego podejmą muszą liczyć się z konsekwencjami w postaci kary aresztu, nagany, grzywny w wysokości od 20 do 5000 zł lub nawet pozbawienia wolności. 

W 2022 roku według danych z całej Polski średni czas akcji gaśniczej przy pożarach traw to 54 minuty. Podczas akcji gaśniczych strażacy zużyli już prawie 17 metrów sześciennych wody, a straty pożarowe oszacowano na 949 tysięcy złotych.

  

Komentarze (5)    dodaj »

  • Rotmistrz Legiony Polski

    Anulujemy podejrzenia o wymuszeniach kondensacyjnych i barycznych

  • Rotmistrz

    Typowe zanieczyszczanie powietrza w celu wymuszenia kondensacji, licząc na cud w postaci deszczu i nie zwracając uwagi na zbyt wysokie do tego ciśnienie powietrza (1027hpa). Takie zjawiska w najbliższej przyszłości będą normą. Jest to chemiczna próba rozrzadzenia powietrza w celu obniżenia ciśnienia i torowanie drogi płytkim niżom barycznym. Tyle w temacie

  • B.M

    Ile jeszcze razy trzeba powtarzać tym tępym łbom, że te pożary robią więcej szkód niż pożytku? Jakim kretynem trzeba być by podpalać te nieużytki? Szczęście, gdy nikt nie zginie ale ile niewinnych istnień ginie, spalonych żywcem bo nie mają szans na ucieczkę? Gdybym dorwała takiego bezmózgiego podpalacza to sama wepchnęłabym go do ognia. Ludzie to najgorsze zło co przytrafiło się światu.

  • kwiatowe

    Miedzy Ruda a Zabrzem Biskupicami zdewastowano okolice Bytomki. Wypalone trawy, wycietrze drzewa i krzaki. Fajne miesce na specery bylo, a zostalo byle co.

  • Beta

    Barbarzyństwo

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również