Wiadomości z Rudy Śląskiej

Smog w wielu regionach Polski. Jak na tle innych miast wypada Ruda Śląska?

 • Dodano: 2018-11-09 09:30, aktualizacja: 2018-11-10 09:10

W wielu miejscach w Polsce normy jakości powietrza od kilku dni są znacznie przekroczone - do poziomu niezdrowego, złego, a nawet fatalnego. Zła lub bardzo zła jakość powietrza utrzymuje się również nad śląskimi miastami. Lepiej nie wychodzić bez potrzeby z domu.

Jak podają meteorolodzy to wyż znad Rosji rządzi pogodą w Polsce. Taki układ ciśnienia o tej porze roku ma tendencję do przekształcania się w tak zwany zgniły wyż, w którym pogoda jest pochmurna, mglista, bezwietrzna, wilgotna, sprzyjająca utrzymywaniu się smogu przy powierzchni ziemi.

Jak się okazuje w piątek rano w Polsce jakość powietrza jest najgorsza w Europie. Na terenie wielu miejsc kraju dusi smog. Źle jest jeszcze w Macedonii. Sytuacja nie przedstawia się najlepiej także w Czechach i na Słowacji.

Najgorszą - fatalną jakość powietrza dziś rano odnotowano w Wodzisławiu Śląskim. Stężenie pyłu PM10 wyniosło tam 247 µg/m3.

Powietrzem złej jakości oddychano w Rybniku (182.71 µg/m3), Gliwicach (176.62 µg/m3), Zabrzu (188 µg/m3), Katowicach (172.94 µg/m3), Krakowie (140.75 µg/m3) przy ul. Dietla, Małogoszczu (147 µg/m3).

Jak może wpływać smog na nasze zdrowie?

Jak podaje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia: uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, flegma, dyskomfort w klatce piersiowej, świszczący, spłycony oddech. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu występuje zwiększone ryzyko infekcji oddechowej.W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem.

Niestety to mieszkańcy dorzucają swoje trzy grosze do pogarszającej się sytuacji ze smogiem w miastach. Zaleca się nie palenie ognisk, a także rezygnację z palenia w piecach i kominkach, gdy nie stanowią one jedynego źródła ciepła.

Nowe technologie dają nam dziś możliwości stałego monitorowania poziomu pyłu zawieszonego w powietrzu. Służą ku temu na bieżąco uaktualniane strony internetowe, a także specjalne aplikacje i programy na urządzenia mobilne. Na początku tego roku, na terenie całej Rudy Śląskiej zamontowano czujniki smogu. Urządzenia dokonują pomiaru pyłu zawieszonego PM 10 i PM 2,5 oraz emisji dwutlenku węgla i tlenków azotu. Stan powietrza w poszczególnych dzielnicach Rudy Śląskiej można sprawdzić na stronie www.discovair.pl

Klikając na oznaczony na mapie czujnik można uzyskać szczegółowe informacje o stężeniu pyłu i dwutlenku węgla w danym miejscu. Dodatkowo można z ściągnąć dane dotyczące całego miasta z określonego dnia lub nawet miesiąca.

Najnowsze pomiary (09.11 godz. 8:00):

 1. Bielszowice – Dom Kultury, ul. Kokota - jakość powietrza zła - PM10 164,57 μg/m³, PM2,5 120,61 μg/m³
 2. Bykowina  - Szkoła Podstawowa nr 23, ul. 11 Listopada – jakość powietrza zła - PM10 176,66 μg/m³, PM2,5 129,54 μg/m³
 3. Bykowina – Oczyszczalnia ścieków „Barbara”, ul. Barbary - jakość powietrza zła - PM10 160,08 μg/m³, PM2,5 117,16 μg/m³
 4. Chebzie – Miejskie Przedszkole nr 14, ul. Węglowa - jakość powietrza zła - PM10 163,25 μg/m³, PM2,5 119,63 μg/m³
 5. Czarny Las - stadion lekkoatletyczny, ul. Czarnoleśna - jakość powietrza zła - PM10 183,00 μg/m³, PM2,5 134,25 μg/m³
 6. Godula - Szpital Miejski, ul. Lipa - jakość powietrza zła - PM10 262,51 μg/m³, PM2,5 193,31 μg/m³
 7. Halemba - Oczyszczalnia ścieków „Halemba-Centrum”, ul. Młyńska - jakość powietrza dostateczna - PM10 95,44 μg/m³, PM2,5 69,58 μg/m³
 8. Halemba - Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2, ul. Kaczmarka - jakość powietrza zła - PM10 151,36 μg/m³, PM2,5 110,87 μg/m³
 9. Kochłowice – Szkoła Podstawowa nr 20, ul. Wyzwolenia - jakość powietrza zła - PM10 158,05 μg/m³, PM2,5 115,82 μg/m³
 10. Nowy Bytom - budynek Urzędu Miasta, Plac Jana Pawła II - jakość powietrza zła - PM10 154,25 μg/m³, PM2,5 113,03 μg/m³
 11. Orzegów - DPS Senior, ul. Puszkina - jakość powietrza zła - PM10 292,92 μg/m³, PM2,5 215,85 μg/m³
 12. Orzegów - Burloch Arena, ul. Bytomska - jakość powietrza zła - PM10 225,45 μg/m³, PM2,5 165,99 μg/m³
 13. Ruda – budynek MPGM TBS, ul. Janasa - jakość powietrza zła - PM10 296,04 μg/m³, PM2,5 218,10 μg/m³
 14. Wirek - budynek MPGM TBS, ul. 1 Maja - jakość powietrza zła - PM10 179,53 μg/m³, PM2,5 131,41 μg/m³
 15. Wirek – budynek Szkoły Podstawowej nr 8, ul. Główna - jakość powietrza zła - PM10 127,89 μg/m³, PM2,5 93,71 μg/m³

Dobra jakość powietrza jest wtedy, gdy stężenie pyłu PM10 wynosi mniej niż 60 µg/m3. Jeśli chodzi o stężenie pyłu PM2,5, to nie może ono przekraczać 36 µg/m3. Stężenie benzenu powinno być niższe niż 10 µg/m3.

Smog w wielu regionach Polski. Jak na tle innych miast wypada Ruda Śląska?

Komentarze (39)    dodaj »

 • rudzianin

  Smog powstaje z spalania , największy truciciel to samochód , prawie 50 % samochodów ma usunięty filtr cząsteczek stałych którego nikt nie sprawdza, bo trzeba by było odpalić silnik na biegu jałowym na min 6000 obr/min , a nikt z policji nie będzięe przestawiał parametrów silnika samochody ze względu że kierowca może go posadzić o uszkodzenie . Wiec dalej truciciele jeżdżą bezkarnie . Taki filr zapycha się zazwyczaj w korkach lub wolna jazda, żeby go ratować trzeba go przepalić tzn , szybka jazdą , a jak nie to wymiana.Wiadomo druga rzecz to domki ,pali się wszystkim ale smog też jest w lato , przecież nie palimy , tylko smogu nie widać bo jest temeraturą wyższa oraz więcej wiatrów. Jak ktoś nie wierzy to proszę się zobaczyć statystyki powietrza w lato w np mieście Katowice to zobaczycie że cały rok jest smog .

 • Arek

  Takie artykuły nie mają sensu bo właściwie nic nie wnoszą dla nas mieszkańców tego miasta, ci roku.piszecie państwo to samo. Jeżeli chcecie pomóc sobie i mieszkańcom to na iskajcie na władze żeby ruszyli w urzędzie tyłek i wzii się za konkretne działania w ramach swoich kompetencji a nie zajmowali się tylko [...]ami bo fajnie, że coś się dzieje : powstaja parki , ścieżki rowerowe itp. ale jakie ma to znaczenie jeżeli jesteśmy na co dzień truci w swoim mieście przez syf który jest w powietrzu a jest wynikiem spalania świństwa w domowych piecach i kotłach marnej jakości, zamiast podłączyć wszystkie kamienicę z zasobów miasta do sieci CO, co realnie poprawiło by już powietrze w naszym mieście to tylko się dużo mówi na ten temat, nie wiem jak inni ale ja wolę oddychać czystszym powietrzem niż mieć kolejna drogę rowerową a najniższym czasie.

 • ewa

  Jak co roku o tej samej porze każdy komentuje co tylko morze , z kominów smog wylatuje wszystkich Rudzian bardzo mocnomocno truje.

 • obserwator

  Dziwnym trafem jak zaczyna się sezon grzewczy to w hasiokach jakby mniej śmieci. Przypadek? Nie sądzę...

 • wiater

  Smieci ino brac,Bykowina ul okopowa małe rondo,wizawi ogrudki dzałkowe,smieci mnogo ho ho czyje to???.

 • Rx

  Komentarze z tyłka wyjęte .

 • WOJ

  Jak komuś niy pasuje dymioncy komin to niych sie wyprowadzi w alpy.

 • Basik.

  Tak trzeba zrobic.

 • Klara

  To że dymi się z kominów to jedna sprawa, a po drugie czy ludzie mają świadomość że są truci nie tylko z kominów ,np. ,samochody , samoloty z których jest rozpylane aluminium ,co do kominów dymić się będzie zawsze, nie zależnie od spalanego materiału, jak jest spalanie to musi dym -niema ognia bez dymu.

 • Zobk

  No tak. Idąc tym tokiem rozumowania to w Warszawie czy Berlinie jest mniej samochodów niż w Żywcu bo mają czystsze powietrze. Kominy domków to jest problem a nie samochody. Samochody to w drugiej kolejności.

 • Maria

  Tyle że u nas jeżdżą 20 letnie auta bo na takie stać nasze społeczeństwo, niestety

 • Pracownik listopadowy

  Taaa samoloty rozpylaja, ale amelinium. To wszystko przez te złe szczepionki, do tego reptilianie, masoni a tym wszystkim rządzi Gargamel.

 • ERIK

  Po co som kominy,żeby sie z nich kopciyło , logiczne , zlikwidować wszystke bydzie czysty luft do łodychanio.

 • Tadek

  Temat bez sensu, nikt nie dba o czystość powietrza. A tym bardziej truciciele. Detektory montowane pod "publikę". W normalnym kraju wystosowano by odpowiednie obostrzenia i egzekwowano wprowadzone normy. Przykład naszego miasta (jednego z wielu) pokazuje jawne przyzwolenie na trucie mieszkańców przez ignorantów. Ja, mieszkaniec Bykowiny, zgłaszałem parokrotnie do SM truciciela na ul. Siekiela... przyjechali, postali, pojechali bez interwencji. Szkoda słów, dno i szuwary, a artykuły tego typu piszcie dla innych idiotów!

 • ekolog

  Czy na pewno to powoduje spalanie węgla ? Coraz mniej ludzi nim pali .Do pieca ładuje się wszystko co się da i moim zdaniem , to jest główna przyczyna smogu.

 • eko

  Nie tylko spalanie węgla , jest jeszcze smog samolotowy i samochodowy ale o tym nikt nie mówi bo temat tabu w polskim ustroju , to że sypią nam na głowy aluminium to cicho sza, nikt nie słyszy nikt nie widzi.

 • krecha

  A będzie jeszcze lepiej, jak na Kokotku otworzą asfalciarnię. Już mieszkańcom Rudy i Chebzia współczuję.

 • Marek

  Tylko całkowity zakaz spalania węgla da rezultaty, Kraków tak robi. Ale lobby górnicze dalej silne. Precz z weglem

 • abc

  Nojlepsza witamina to dym z komina,wieczorne dotlenianie organizmu,polecam kominoterapię dobrze robi na drogi oddechowe i na potencję.

 • AGA

  To jest efekt powolnego spalania węgla w piecu centralnego ogrzewania , tzw. oszczędność kasy , kosztem dymu ,nie ważne że ktoś się jawnie truje , byle w domu było ciepło.

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również