Wiadomości z Rudy Śląskiej

Stowarzyszenie "Genius loci" z Rudy Śląskiej w telewizji! Oglądaliście?

 • Dodano: 2021-09-27 11:15, aktualizacja: 2021-09-30 20:02

22 września na antenie TVP 2 wyemitowano program Pożyteczni.pl, którego bohaterem było stowarzyszenie "Genius loci" z Rudy Śląskiej. Jego członkowie opowiedzieli o średniowiecznym gródku w Kochłowicach, którym się opiekują.

Duch miejsca i opiekunowie średniowiecznego gródka

Genius w mitologii rzymskiej to duch opiekuńczy człowieka lub miejsca, nad którym czuwał i którego ochraniał. Podobnie jest ze stowarzyszeniem "Genius loci", które czuwa nad zabytkami Rudy Śląskiej. Praca jego członków została dostrzeżona, a telewizja TVP2 przygotowała reportaż o rudzkich "strażnikach pamięci".

- Tym razem zapraszamy widzów na Górny Śląsk, gdzie jest wiele magicznych miejsc odkrywanych i pielęgnowanych przez organizacje pozarządowe. Odkrywaniem historii zajmują się właśnie pasjonaci z „Genius Loci” i studenci historii z Uniwersytetu Śląskiego, którzy archiwizują obiekty przemysłowe. Jednym z nich jest pozostająca pod opieką Fundacji Ochrony Dziedzictwa Narodowego Śląska nieczynna już huta cynku, którą stara się zachować ją od zapomnienia – czytamy z zapowiedzi programu.

W reportażu Małgorzaty Kamińskiej opowiedziano o działaniach podejmowanych przez Stowarzyszenie "Genius loci", które od 2009 roku jest społecznym opiekunem średniowiecznego gródka w Kochłowicach. Wcześniej przez lata gródek był zapomniany.

- To ważna atrakcja takiego miasta przemysłowego jakim jest Ruda Śląska i najstarszy zabytek tego miasta – mówił Przemysław Noparlik.

Zdradził też, co stowarzyszeniu udało się zrobić w ciągu dekady. Cały materiał można zobaczyć na VOD – TU

Stowarzyszenie działa od 2007 roku

Przypomnijmy, że stowarzyszenie to powstało na przełomie 2007/2008 roku, a założyli je absolwenci historii Uniwersytetu Śląskiego, którzy w czasie studiów należeli do koła naukowego. Jego prezesem jest Alan Zych. Członków stowarzyszenia połączyła wspólna pasja do ratowania od zapomnienia pamiątek przeszłości, a także umiłowanie śląskich tradycji, historii oraz kultury.
 

Zobacz także

Komentarze (4)    dodaj komentarz »

 • koscielny

  a kto w tych czasach oglada propagandową TV, chyba tylko nawiedzeni

 • olo

  Nie. Po pierwsze: trzeba było o tym napisać przed, a nie po emisji; po drugie: omijam TVP jak mogę.

 • małypisior

  Chłopie jak omijasz TVP to twoja sprawa. PO prostu nie chcesz oglądać ambitniejszych programów. Wolisz ten chłam z TVN24 i narzekanie, że wszystko w Polsce jest beeee.. Czekam na słońce peru

 • olo

  Ambitniejszych? Jesteś pewny, że rozumiesz to słowo?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.