Wiadomości z Rudy Śląskiej

Strażacy nagrodzeni za odważną i wzorową służbę! Za nami uroczyste obchody Dnia Strażaka

 • Dodano: 2023-05-10 17:00

W środę, 10 maja przed siedzibą Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej odbyły się uroczyste Obchody Dnia Strażaka. 

Uroczyste Obchody Dnia Strażaka w Rudzie Śląskiej

Uroczystość rozpoczęła się złożeniem meldunku przez dowódcę uroczystości st. kpt. Macieja Małczaka Śląskiemu Komendantowi Wojewódzkiemu Państwowej Straży Pożarnej, nadbryg. Jackowi Kleszczewskiemu. Po odegraniu hymnu państwowego minutą ciszy uczczono pamięć strażaków zmarłych w ostatnim czasie.

Podczas uroczystości wręczone zostały odznaczenia, medale, awanse na wyższe stopnie służbowe, wyróżnienia. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nadał Złotą Odznakę Zasłużony Dla Ochrony Przeciwpożarowej 1 funkcjonariuszowi w stanie spoczynku oraz Brązową Odznakę Zasłużony Dla Ochrony Przeciwpożarowej 2 funkcjonariuszom Komendy Miejskiej PSP w Rudzie Śląskiej. Wręczono także 4 medale Za Zasługi Dla Pożarnictwa oraz 3 medale Za Zasługi dla Śląskiej Organizacji ZZS „Florian”.

Z okazji Dnia Strażaka awanse na wyższe stopnie służbowe otrzymało w sumie 11 funkcjonariuszy Komendy Miejskiej PSP w Rudzie Śląskiej. Podczas uroczystości Śląski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Jacek Kleszczewski wręczył akt powołania na stanowisko Zastępcy Komendanta Miejskiego PSP w Rudzie Śląskiej st. kpt. Mariuszowi Kicie.

W uroczystości udział wzięli między innymi:

 • nadbryg. Jacek Kleszczewsk- Śląski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej,
 • Tomasz Bendarek – Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
 • Urszula Koszutska – wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Śląskiego,
 • prezydent Miasta Ruda Śląska - Michał Pierończyk wraz z zastępcą Jackiem Morkiem,
 • przedstawiciele samorządu terytorialnego, służb mundurowych oraz państwowych instytucji i inspekcji. 

Święto bohaterów

Strażacy i hutnicy obchodzą swoje święto 4 maja. W całym kraju odbywają się obchody święta przedstawicieli tych dwóch zawodów. Data ta nie jest przypadkowa, gdyż 4 maja jest dniem świętego Floriana, patrona zarówno strażaków, jak i hutników. Patronuje on wszystkim zawodom związanym z ogniem – chroni również piekarzy, kominiarzy oraz garncarzy. 

Bogu na chwałę, bliźniemu na ratunek

Dzień Strażaka jest obchodzony w Polsce od 2003 roku – przy jego okazji odbywają się mianowania na wyższe stopnie oficerskie i aspiranckie oraz wręczenia cywilnych odznaczeń dla wyróżniających się w służbie strażaków. Często w ramach obchodów tego święta organizowane są również konkursy oraz zawody pomiędzy jednostkami pożarniczymi z różnych miast. Jest to wspaniała okazja dla strażaków do zaprezentowania swoich umiejętności. Świętują zarówno strażacy z państwowej, jak i ochotniczej straży pożarnej

Komentarze (6)    dodaj »

 • Pracownik porazki

  Chyba jedyna branża która hucznie nie obchodzi swojego święta jest komunalka. Dziś ich dzień a jednak w firmie ani słowa na ten temat. Tak tam właśnie ludzi traktują. Wodociągi to serio porażka.

 • Beti

  To się zwolnij.

 • elo

  Co kogo obchodzą wodociągi.

 • On

  Co kogo obchodzi twoje zdanie.

 • elo

  Wszystkich tu zgromadzonych mule.

 • On

  Muł widocznie masz na drugie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również