Wiadomości z Rudy Śląskiej

Światełko Jedności w Rudzie Śląskiej - uczcili pamięć Pawła Adamowicza

 • Dodano: 2019-01-16 09:15, aktualizacja: 2019-01-16 13:09

Wczoraj wolontariusze WOŚP i mieszkańcy ponownie zgromadzili przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 im. Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej, by wypuścić światełko do nieba. Było to światełko jedności z Gdańskiem i Jurkiem Owsiakiem. Zebrani poprzez symboliczne milczenie wyrazili żal i współczucie rodzinie tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

- Dwa dni temu, na tym placu byliśmy pełni radości, energii i entuzjazmu, bo po raz kolejny udało nam się zrobić coś naprawdę pięknego i dobrego. Bardzo długo zastanawiałem się co mam tutaj powiedzieć, bo to nasze, dzisiejsze spotkanie ma być symbolem. Mam nadzieję, że moje słowa wyrażą to, co czujemy chyba wszyscy. Jesteśmy tutaj, ciągle zszokowani i ciągle nie dowierzamy w to, co się wydarzyło, ale spotkaliśmy się tutaj, żeby powiedzieć "nie". Nie zgadzamy się na to, aby nienawiść, agresja i takie ślepe zło niszczyło to, co jest dobre i piękne. Tego dzieła, które jest tworzone przez WOŚP od prawie ćwierć wieku, nie zniszczy jeden szaleniec. Poprzez to nasze symboliczne światełko i chwilę milczenia chcemy się połączyć z Gdańskiem oraz rodziną prezydenta Pawła Adamowicza - mówił Michał Kozera, szef sztabu WOŚP przy ZSO nr 3.

Rudzianie przeciwko nienawiści i agresji

Na placu przed ZSO nr 3 zebrało się wielu wolontariuszy, a także zwykłych mieszkańców miasta, którzy chcieli w ten sposób wyrazić swój sprzeciw wobec nienawiści i agresji.

- Chcemy pokazać, że nie zgadzamy się na nienawiść i hejt. Chcemy, aby dobro było dobrem, a zło złem. Nie chcemy, aby nazywać jedno drugim. Chcemy pokazać, że jesteśmy z Jerzym Owsiakiem i z rodziną zmarłego Prezydenta Gdańska. Jesteśmy dziś razem w miejscu, które jeszcze dwa dni temu było miejscem pełnym radości, kolorowych świateł, świetnej muzyki, konfetti i balonów - mówił radny Rafał Wypior.

Tragedia podczas finału WOŚP

Przypomnijmy, Paweł Adamowicz zmarł poniedziałek (14 stycznia) po godzinie 14. Prezydent Gdańska nie przeżył ataku nożownika podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po ataku Prezydent Gdańska trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Lekarze przeprowadzili blisko 5-godzinną operację, walczyli przez wiele godzin o życie prezydenta. Niestety, nie udało się go uratować.

Prezydent Gdańska miał 53 lata. Osierocił dwie córki.

Żałoba narodowa

Prezydent Andrzej Duda ogłosił, że dzień pogrzebu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza będzie jednocześnie dniem żałoby narodowej w całym kraju. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę - 19 stycznia.

Światełko Jedności w Rudzie Śląskiej - uczcili pamięć Pawła Adamowicza

Komentarze (8)    dodaj »

 • Mateusz

  Zauważyliście że w naszym mieście jest coraz to więcej debili na drogach i na ulicach?Zaczynam się obawiać

 • nutka

  Czy w sobotę w dniu pogrzebu Pawła Adamowicza będzie można wziąć udział w akcie jedności solidarnych przeciwników nietolerancji i przemocy a także wyrazić żal i współczucie.

 • kocioł

  I widzisz panie Samowarze, komentarz zbędny. Nawet gdyby było 5 osób, to jest ich wola.

 • samowar

  Dzikie tłumy.:)

 • komes

  lepiej oglądać 5 normalnych niż stado spisiałych niedojdów Dzbanów, Samowarów.

 • lolek

  cóż za język miłości i pojednania

 • do komes

  Dlaczego od razu ,,spisiałych'' ? Rozumiem, że uzywanie takich określeń to jest ta walka z mową nienawiści ?@samowar nie napisał, że jest symptatykiem PiS-u, PO czy innej partii.Trochę samorefleksji i szacunku, a będzie nam się wszystkim żyło lepiej.

 • lolek

  cóż za język miłości, tolerancji i pojednania

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również