Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Sytuacja finansowa miasta pogarsza się - samorządowcy chcą zaapelować do premiera i rządu

 • Dodano: 2019-11-07 12:30

W związku z pogarszającą się sytuacją finansową Rudy Śląskiej władze miasta chcą zaapelować do rządu Mateusza Morawieckiego o szybkie podjęcie działań i zapewnienie rekompensaty finansowej, która zniweluje fatalne dla samorządowych budżetów skutki obniżenia podatku dochodowego.

Nasze położenie staje się wręcz dramatyczne - czytamy w treści apelu

Nasze położenie staje się wręcz dramatyczne. Dziś, z powodu zmian ustawowych, a także niedoszacowania wysokości subwencji oraz braku rekompensaty pełnych kosztów ponoszonych na realizację zadań zleconych, stoimy w obliczu poważnego - niezawinionego przez samorząd - kryzysu finansowego - czytamy w treści apelu, jaki ma zostać wystosowany do premiera Mateusza Morawieckiego.

Kwestia problemów finansowych z jakimi boryka się miasto była podnoszona na każdym z jesiennych spotkań Grażyny Dziedzic z mieszkańcami. Wielokrotnie podkreślano, że miasto będzie musiało zrezygnować z wielu inwestycji oraz zrezygnuje z wielu zadań fakultatywnych, bo prognozy finansowe po zmianach w podatku PIT są bardzo niekorzystne i w budżecie pojawiła się dziura w wysokości 27 milionów złotych, z którą samorząd musi się teraz uporać.

Dla finansów miasta liczy się każda złotówka. Niestety, poprzez zmianę prawa podatkowego, choć korzystną dla podatników, Rudę Śląską pozbawiono dochodów na poziomie 27 milionów zł. Kosztami tego ubytku zostaną obciążeni wszyscy mieszkańcy, bowiem w tej sytuacji gminy nie będzie stać na realizację wielu inwestycji, zaplanowanych w Wieloletniej Prognozie Finansowej, a także trzeba będzie ograniczyć wydatki bieżące, w tym nie tylko ponoszone na funkcjonowanie Miasta, ale również na koszty pracownicze. Poza tym miasto musi zrezygnować w fakultatywnych zadań własnych realizowanych na rzecz mieszkańców, a także drastycznie ograniczyć wsparcie dla organizacji samorządowych - czytamy w dalszej części apelu władz Rudy Śląskiej do rządu Mateusza Morawieckiego.

Na zwołanej na dziś nadzwyczajnej sesji radni zadecydują, czy apel zostanie wystosowany

Dzisiaj na godzinę 18 została zwołana nadzwyczajna sesja Rady Miasta, podczas której trzy uchwały zostaną poddane pod dyskusję i głosowanie - stawki podatku od nieruchomości, opłata targowa oraz wspomniany apel.

Rudzcy radni będą mieć dziś okazję pokazać, że troszczą się nie tylko o wydatki miasta, ale również jego dochody. Stosowna uchwała Rady Miasta, przygotowana przez prezydenta, będzie dziś omawiana na specjalnej sesji - napisał w mediach społecznościowych wiceprezydent Rudy Śląskiej Krzysztof Mejer.

 

O tym, czy Rada Miasta poprze pomysł prezydent Grażyny Dziedzic o wystosowaniu apelu do Prezesa Rady Ministrów, a także o tym, jak będzie kształtowała się wysokość podatków od nieruchomości na terenie Rudy Śląskiej przekonamy się jeszcze dziś wieczorem.

Zobacz także

Komentarze (61)    dodaj komentarz »

 • Hyjdla

  Na spotkaniu w MDK jak byliśmy to pani prezydent powiedziała że ruda Śląska Nie JEST ZADŁUŻONA i czeba wszystko ukrocic żeby nie była zadłużona a teraz jest zadłużona wyciągu miesiąca oj to chyba coś nie pasi albo coś nie tak jest na nic nie ma pieniędzy i wszystko niech pozamykajom. Proszę mi wytłumaczyć jak to jest możliwe że miesiąc temu ruda była niezadluzona a teraz jest masakra

 • boluś

  Jakoś Majer w tyj dramatycznyj sytuacji nie odchudzo własnyj kapsi yno piszczy do rządu i próbuje zerżnąć mieszkańców . wy[...]ić ta banda i wprowadzić zarząd komisaryczny ! powołać fachowców a niy oszołomów z Dziedzicowej ustawki/ swoją drogą ciekawe czy ta pani jeszcze jarzy?/

 • Kc pis

  E tam chociaz macie swoje 500+ , warto bylo :)

 • podwyżka

  Ja waro było bo tera momy za co płacić.

 • Aaa

  Do roboty nieroby

 • Pis

  norma w miastach rządzonych przez KO jak to gadał wasz klasyk "PINIENDZY NI Ma I NIe BEDZIE" :)

 • Krzysiu

  Masakra tu daja tu odbieraja,do [...]y z taka polityka a szary czlowiek ma za to placic za decyzje podjete gdzies tam dali 500+ a trzy razy wiecej zabieraja!!!do [...]y z takim interesem!!!

 • mieszkaniec

  Dla nauczycieli to kasa była nawet premie podczas strajku mieli i jakoś w budżecie kasy nie brakowało !!!Obłuda naszej władzy

 • HanysZeSosnowca

  A to ciekawe. Pani prezydent przyjęła poparcie powcow i teraz takie pisemka. Ciekawe na co idzie kasa ze sprzedaży strategicznych działek w mieście? To powinny być duże zyski z tytułu podatków od nieruchomości nie prawda? Dopiero co jeden postawili na rogu kokotek zabrzanska.

 • Hans

  Pwik jest dużo wort, se sprzedejcie, jak pec to by dziecię mieć kasa. Szumowiny...

 • XXX

  Strategicznych przedsiębiorstw się nie sprzedaje

 • Olga

  A to akurat w przypadku naszego miasta nie ma żadnego znaczenia, tym bardziej że rozmowy na ten temat już kiedyś były.

 • Jozef

  Dochody z Pit są z 2018 roku

 • Rudzianka

  Niestety powinni sie wziasc za urzedasow po co tylu wice itd placimy podatki itd moze pora tez sie wziasc za mops ktory rozrzuca pieniadze i to nasze., za odchody psie duze kary. Prezydent Gliwic umial tyle lat dbac o gliwiczanin itd a Ruda Sl nie bo trzeba betoniaki stawiac i rewitalizowac Kafhauz. Kpina

 • miki

  byłem na spotkaniu i się zdziwiłem jak jak pitolom bo konkretne pytania padły a oni jak nie mogli odpowiedzieć hahaha

 • Ryl

  Skoro wiata przystankowa kosztowala 300 000 to nie dziwie sie gdzie jest kasa sam bym zrobil o wiele taniej a i tak byl bym syty

 • Łuk

  Otóż to! Z dobrej śląskiej gospodyni została stara baba i jej Pinokio!

 • noa

  "Dobra śląska gospodyni" była narracją, którą łyknęli tylko ci, co pani nie znali.

 • jerzy

  Wszyscy winni tylko nie włodarze, a jest przysłowie - Jaki Pan taki kram. Głosowaliście a teraz biadolicie Polak mądry po szkodzie a niedługo nowe przysłowie kupi że przed szkodą i po szkodzie głupi.

 • Rozwiazanie

  Kazdy wyborca PiSu....wplaca do kasy miasta 500+ i po problemie.Zeby brac....trzeba czasami cos dac od siebie...,

1234

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.