Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Szkoła Podstawowa nr 4 im. Józefa Lompy obchodzi w tym roku swoje 140-lecie

 • Dodano: 2019-05-10 13:00

Szkoła Podstawowa nr 4 im. Józefa Lompy obchodzi w tym roku swoje 140-lecie. Podczas uroczystego jubileuszu w szkole zebrało się dziś szerokie grono osób związanych z placówką. Były wzruszające wspomnienia, prezentacja historii dzielnicy i szkoły oraz wspólne świętowanie.

- Początkowo uczyło się tutaj 91 dzieci, a obecnie jest ich ok. 300. Przez 140 lat Szkoła Podstawowa nr 4 w Czarnym Lesie wychowała ok. 10 tys. uczniów oraz zmieniła się nie do poznania, zarówno jeżeli chodzi o sam budynek, jak i funkcjonowanie placówki - mówiła mgr Grażyna Kukiełka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4.

Dzieje Szkoły Podstawowej nr 4, jak i dzieje Czarnego Lasu skrzętnie są odnotowywane na przestrzeni całego wieku w kronice szkolnej przez kolejnych dyrektorów bądź nauczycieli. W latach 1969/71 dokonano modernizacji budynku szkolnego oraz dobudowano jedno skrzydło. 20 maja 1987 roku szkole nadano imię Józefa Lompy i wręczono sztandar.

- Szkoła od swego zarania zawsze miała na uwadze nie tylko rzetelne wykształcenie dzieci, ale również za zadanie stawiała sobie działalność wychowawczą i opiekuńczą. Było to ważne, tym bardziej że była ona jedyną placówką wychowawczo – opiekuńczą w Czarnym Lesie, toteż zawsze prowadziła działalność integrującą całe środowisko czarnoleśne oraz współpracowała z instytucjami i organizacjami mającymi na celu służenie dobru dziecka - mówiła mgr Grażyna Kukiełka.

Podczas dzisiejszej uroczystości, w szkole zjawiło się wielu gości i przyjaciół placówki. Głos zabrali m.in.: wiceprezydent Anna Krzysteczko, wiceprzewodniczący Rady Miasta Ruda Śląska - Kazimierz Myszur, była radna Cecylia Gładysz czy Wicekurator Oświaty mgr Jacek Szczotka.

- Czuję się ogromnie zaszczycona, że to właśnie ja mogę dzisiaj z Państwem świętować - powiedziała na wstępie wiceprezydent Anna Krzysteczko. - Żeby dobrze przejść przez życie, należy podejmować decyzje. Często, po czasie, okazuje się, czy to są słuszne decyzje, czy też nie. To, że szkoła pełni trzy podstawowe obowiązki, to wszyscy wiemy. Są to: edukacja, opieka i wychowanie. Jak głosił św. Jan Paweł II: "troska o dobro i wychowanie dziecka jest podstawowym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka". Myślę, że dziś świętując tak piękny jubileusz, możemy powiedzieć, że decyzja sprzed 140 lat była słuszna, a sprawdzian stosunku człowieka do człowieka zdaliście wszyscy wzorowo! - dodała.

Podczas uroczystości szkołą otrzymała Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Odznakę wręczyła radna Sejmiku Województwa Śląskiego - Urszula Koszutska.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć!

Szkoła Podstawowa nr 4 im. Józefa Lompy obchodzi w tym roku swoje 140-lecie

Galeria zdjęć

następne zdjęcia »

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

 • Tomasz Synowiec

  Moja kochana zerówka i podstawówka ,lata 1982-91

 • matka pierwszoklasisty

  a jak miała być w roku 2019 ,2020 otwarta jeszcze jedna 1 klasa ,to nici z tego,bo Miasto nie wydało zgody ,ale chciałabym poznać powody takiej decyzji ,bo dzieci chętnych było dość.GRONU PEDAGOGICZNEMU i UCZNIOM składam gratulację , władzom miasta rózga!!!!!!

  • matka pierwszoklasisty
   2019-05-12 18:35
  • Ocena:
  • odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.